Cătălin Chirilă a ratat la mustață al doilea aur mondial, dar s-a calificat la Jocurile Olimpice

Sambata, 26 August 2023, ora 13:24
3177 citiri
Cătălin Chirilă

Sportivul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de argint în proba de canoe simplu pe 1000 metri, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Canoistul legitimat la CSA Steaua a terminat cursa 03:45.958, după o confruntare dramatică împotriva cehului Martin Fuksa, care s-a impus cu 03:45.124.

Competiţia a contat pentru calificarea la JO 2024, primii 6 din finală urmând să obţină biletele pentru Paris. Chirilă era campionul mondial en titre în această probă.

Românul a câștigat vineri medalia de aur în proba de canoe simplu pe 500 de metri, care nu figurează însă în programul olimpic.

Quarterly Report - Editia 4

Decizie surprinzătoare luată de Zelenski. Ce spune despre armistițiul cu Putin: ”Să ne imaginăm pentru o secundă...”
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, vineri, pentru AFP, că a respins ideea unui "armistiţiu" în conflictul dintre Ucraina şi Rusia, pe perioada Jocurilor Olimpice, aşa cum...
Irina Begu e prima tenismenă calificată la Jocurile Olimpice! Ea poate juca pentru Team Romania, după ce a primit derogare
Irina Camelia Begu (33 de ani) a devenit prima tenismenă română calificată la Jocurile Olimpice de la Paris! Irina a primit o derogare din partea Comitetului Olimpic al ITF, ea...
#catalin chirila, #medalie, #Campionatul Mondial, #jocurile olimpice , #stiri din sport