CFR Cluj, meci complicat în campionat. Ardelenii au avut doi fotbaliști eliminați

Duminica, 07 August 2022, ora 20:33
3695 citiri
CFR Cluj. Foto: Facebook / CFR Cluj

Echipa CFR Cluj a învins duminică formaţia Chindia Târgovişte, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a patra a Superligii. Clujenii au încheiat partida în nouă jucători, iar Dan Petrescu a fost şi el eliminat.

În meciul de la Ploieşti, clujenii au deschis scorul în minutul 27, la un corner al lui Petrila, recentrare cu capul Hoban şi Muhar a înscris.

În minutul 45, Yeboah a mărit avantajul oaspeţilor dintr-o foarfecă.

În repriza a doua, clujenii au avut trei eliminaţi – doi jucători şi antrenorul Dan Petrescu. În minutul 66, Yeboah a alunecat şi l-a lovit pe Ioniţă, târgoviştenii au cerut eliminare. Arbitrul Iulian Călin i-a acordat cartonaşul roşu lui Yeboah, iar Dan Petrescu a protestat şi a fost şi el eliminat. Yeboah a fost aproape de un conflict cu un oficial al arenei din Ploieşti, dar, în cele din urmă, a părăsit terenul. În minutul 80 a fost eliminat şi Debeljuh, pentru o lovitura de cot aplicată lui Celea, decizie contestată de clujeni.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, Ad. Ioniţă (Şerban 74’)- Neguţ, Chamed (Mihaiu 83’), Vorobjovas (Passaglia 46’), D. Dumitraşcu (Cooper 59’) - Popadiuc - D. Popa. Antrenor: Adrian Mihalcea

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun (Yuri 90’), Kolinger, A. Burcă, Brucic – Hoban (Boateng 74’), Muhar, Bordeianu (Roger 74’) - Yeboah, Jefte Betancor (Debeljuh 74’), Petrila (Bălan 84’).Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Neguţ 56, Cooper 70, Passaglia 87 / Braun 72

Cartonaşe roşii: Yeboah (CFR Cluj) 66, Dan Petrescu (CFR Cluj) 68, Debeljuh (CFR Cluj) 80

Arbitri: Iulian Călin - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş – Marcel Bîrsan

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Gabriel Sabin Stroe

Observator: Irina Mîrţ

Dan Petrescu face curățenie la CFR Cluj. Vedetele echipei vor fi date afară!
Dan Petrescu va reveni în Gruia, unde vrea să facă curățenie la nivelul lotului. Petrescu își face deja lotul, pentru că Ioan Varga i-a fixat obiectivele printre care și titlul în...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...
#CFR Cluj, #CFR Cluj Liga 1, #Chindia Targoviste, #dan petrescu , #clasament liga 1