Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CFR Cluj, egal cu Roma in ultimul meci din Liga Campionilor

Miercuri, 08 Decembrie 2010, ora 23:40
4936 citiri

CFR Cluj, campioana Romaniei, a reusit sa obtina o remiza, scor 1-1, in compania celor de la AS Roma, in ultimul meci pentru ardeleni in Liga Campionilor.

Partida din Gruia a inceput intr-o atmosfera de vacanta: stadion pe jumatate gol, ceata, frig si 22 de jucatori ce au parut fara chef in primele minute. Italienii s-au instalat la carma jocului inca din debut, dar dominatia a fost una sterila.

Borriello a marcat unicul gol al primei reprize in minutul 21, cand a finalizat elegant un contraatac initiat dupa o mare gafa a mijlocasilor clujeni. CFR-ul putea restabili egalitatea in finalul primei parti, cand De Zerbi nu a reusit sa-l invinga pe Lobont din 5 metri.

Dupa o prima repriza destul de apatica, partea secunda a fost mult mai alerta. Mai intai, cei de la Roma au ratat prin Totti, Simplicio si Burdisso, pentru ca Juan Culio sa treaca pe langa egalare pe contraatac.

Huiduit de public pentru numeroasele ratari, ivorianul Lacina Traore a punctat in ultimul minut, dupa care a facut gesturi obscene catre tribune. CFR Cluj termina sezonul european cu o remiza, ardelenii acumuland 4 puncte in grupele Ligii Campionilor, exact ca in precedenta campanie.

Partida dintre CFR si AS Roma a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI! CFR - AS Roma 1-1

Min.89 Ivorianul Traore a facut gesturi obscene catre public imediat dupa gol, fiind avertizat cu cartonas galben.

Min.89 GOOOL CFR !!! Traore inscrie in sfarsit, reluand in plasa cu o lovitura de cap!

Min.87 Bastos rateaza si el o ocazie destul de mare, reluand slab din 6 metri.

Min.85 Jocul treneaza, mingea este jucata mai mult in zona mediana.

Schimbare CFR: Bastos intra in locul lui De Zerbi.

Min.77 Lacina Traore rateaza incredibil, din situatie foarte buna. Spectatorii au rabufnit si l-au huiduit pe ivorian, care a ripostat.

Min.70 Inca o ocazie buna pentru Roma! Borriello il deschide bine pe Totti, dar capitanul italienilor suteaza pe langa poarta.

INFO: 12.700 de spectatori asista la meci.

Min.67 Ocazie mare pentru Roma! Borriello este blocat foarte bine de Stancioiu. Pe contraatac, Culio nu reuseste sa inscrie.

Schimbare Roma: Cicinho intra in locul lui Casetti.

Min.64 Rada trece pe langa gol din centrarea lui Culio.

Schimbare CFR: Bjelanovici intra in locul lui Edimar.

Min.62 Contraatac pentru CFR. Traore preia bine, protejeaza balonul si il paseaza la Culio, care suteaza putin peste poarta.

Min.58 Actiune frumoasa a italienilor, insa lansarea pentru Totti il gaseste pe acesta in off-side.

Min.53 BARA ROMA ! Stancioiu respinge in bara lovitura de cap expediata de Burdisso.

Min.52 Simplicio e gasit excelent in marginea careului mare, insa Cadu deviaza salvator sutul in corner.

Min.49 Totti suteaza periculos, putin pe langa poarta lui Stancioiu.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !

___________________

Schimbari la pauza: La CFR, Leo Veloso intra in locul lui Dica iar la Roma Greco ii ia locul in teren lui Menez.

FINALUL PRIMEI REPRIZE !

Min.43 Traore suteaza de la distanta, Lobont retine cu emotii.

Min.41 Ocazie uriasa pentru CFR! Lobont intervine exceptional in fata lui De Zerbi, care nu reuseste sa inscrie din 5 metri.

INFO: Tymoshchuk a inscris pentru 2-0 in Bayern - Basel.

INFO: In celalalt meci al grupei, Bayern Munchen conduce cu 1-0 pe FC Basel.

Min.37 Dica scapa spre poarta lui Lobont, insa asistentul semnalizeaza o pozitie de off-side.

Min.33 Roma domina autoritar disputa, insa ritmul este unul foarte slab.

Min.27 Totti iroseste doua lovituri libere din preajma careului.

Min.26 Putine reusite pentru CFR in primele 25 de minute, Lobont neavand emotii in poarta Romei.

Min.21 GOOOL ROMA !!! Greseala a clujenilor la mijlocul terenului, Borriello pleaca pe contraatac si inscrie elegant!

Min.19 Culio primeste cartonasul galben.

Min.18 Pasa buna a lui De Zerbi, insa Culio nu reuseste sa ajunga la balon.

Min.14 Stancioiu retine din fata lui Castellini.

Min.13 Emmanuel Kone recupereaza un balon, dribleaza un adversar si suteaza, insa Lobont retine fara probleme.

Min.10 Totti suteaza bine din lovitura libera, putin peste poarta.

Min.7 Culio centreaza in careul advers, fundasii Romei resping.

INFO: Bogdan Lobont e titular la Roma, "Pisica" fiind trimis pe gazon in urma unei accidentari a lui Julio Sergio.

Min.3 Roma s-a instalat in terenul clujenilor, insa nu au existat actiuni importante de gol.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Publicul lipseste de pe stadion, jumatate din arena fiind goala.

CFR Cluj: Stancioiu - Panin, Cadu, Rada, Edimar - E.Kone, Kivuvu, E.Dica, Culio - De Zerbi, Traore.

Rezerve: Claro, Tony, Alcantara, Bastos, Hora, Veloso, Bjelanovici.

AS Roma: Lobont - Casetti, Burdisso, Mexes, Castellini - Brighi, De Rossi, Simplicio - Menez, Totti, Borriello.

Rezerve: Lobont, Cicinho, Juan, Adriano, Vucinici, Taddei, Greco.

INFO: E normal sa ne dorim o victorie, Roma are nevoie de un punct, noi vom juca pentru onoarea noastra. Vrem sa ne pastram eticheta de campioni. Meciul nu mai are miza din perspectiva noastra, am pierdut calificarea prin cele doua meciuri pe care le-am facut la Roma si Munchen in deplasare. Practic, ne-am eliminat singuri. Am oferit o prima substantiala baietilor, am vrut sa-i motivam pe jucatori - Iuliu Muresan.

INFO: Pentru clujeni va fi ultima partida in Europa in acest sezon, ei fiind eliminati indiferent de rezultatul meciului.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#CFR Cluj egal Roma, #Lacina Traore gol Roma, #CFR Cluj AS Roma, #CFR Cluj Liga Campionilor , #Champions League