CFR Cluj, invinsa clar de Galatasaray in Liga Campionilor

Miercuri, 07 Noiembrie 2012, ora 23:35
13656 citiri

CFR Cluj a pierdut, miercuri, pe teren propriu, scor 1-3, meciul disputat impotriva formatiei turce Galatasaray Istanbul, in etapa a patra din cadrul grupelor Champions League.

"Feroviarii" sperau la un rezultat favorabil care sa le sporeasca sansele la calificarea in optimile competitiei, insa turcii nu i-au oferit nicio sansa campioanei Romaniei, care a pierdut duelul la toate capitolele.

Trupa lui Paulo Sergio a inceput bine meciul, Kapetanos ratand prima mare mare ocazie in minutul 4, cand a scapat spre poarta lui Muslera, dar a sutat in plasa laterala. Grecul a avut inca doua sanse in careul turc, insa n-a reusit sa profite, iar jocul clujenilor s-a stins dupa un sfert de ora.

Oaspetii au profitat si au trecut in avantaj in minutul 18, atacantul Burak Yilmaz punctand cu o lovitura de cap de la 10 metri din centrarea lui Altintop. Turcii au continuat sa domine pana in finalul primei reprize, cand "feroviarii" au avut o ultima zvacnire prin Sougou si Kapetanos, ambii blocati in careu.

Desi n-au obtinut posesia nici in startul reprizei secunde, ardelenii au reusit sa egaleze la opt minute de la reluare, dupa ce Sougou a primit in careu de la Bastos si a reluat in plasa de la opt metri.

Bucuria suporterilor campioanei Romaniei a durat insa doar noua minute, acelasi Burak Yilmaz invingandu-l pe Felgueiras din centrul careului, dupa o serie de greseli in lant in apararea CFR-ului, inclusiv la centrarea lui Altintop, ratata de patru fundasi.

Scorul final a fost stabilit cu 16 minute inainte de final, cand turcii au scapat pe contraatac dupa o gafa incredibila a lui Muresan, iar Yilmaz si-a trecut in cont hatrickul cu un sut la firul ierbii, din interiorul careului. Finalul de meci i-a gasit pe clujeni in ofensiva, dar acestia n-au mai avut puterea sa revina, Sougou ratand o singura ocazie in prelungiri.

In urma acestui esec, "feroviarii" au cazut pe locul trei in clasamentul Grupei H, cu patru puncte. Galatasaray a ocupat pozitia secunda, in timp ce Manchester United a ramas in top dupa victoria de la Braga, cu maxim de puncte. Portughezii ocupa ultima treapa, cu trei puncte.

In etapa urmatoare, a cincea, CFR Cluj primeste vizita formatiei Sporting Braga.

Meciul dintre CFR Cluj si Galatasaray Istanbul, contand pentru etapa a patra a grupelor Champions League, a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

23:35 Final de meci! CFR Cluj pierde fara drept de apel cu Galatasaray Istanbul!

Min.90+1 Sougou rateaza o mare ocazie, fiind prea departe de balon pentru a reduce din diferenta.

Min.90 Ultima schimbare la oaspeti: Kaya intra in locul lui Altintop.

INFO - Manchester United egaleaza in minutul 80 la Braga.

Min.89 Schimbare la turci: Iese Kurtulus, intra Sarioglu.

Min.86 Clujenii au cam terminat benzina. Meciul isi consuma ultimele minute mai mult la centrul terenului.

Min.82 Ivo Pinto il cauta pe Bastos in marginea careului advers, dar defensiva turca e de netrecut.

Min.78 Schimba si CFR: Diogo Valente intra in locul lui Kapetanos.

Min.77 Schimbare la oaspeti: Iese Bulut, intra Amrabat.

Min.74 GOL GALATASARAY! Burak Yilmaz reuseste hatrickul cu un sut pe jos, la capatul unui contraatac provocat de o noua greseala a lui Muresan!

Min.70 Ocazie mare pentru oaspeti! Muresan greseste in fata lui Altintop, acesta trimite la Yilmaz, dar atacantul este blocat de Felgueiras.

Min.67 Bastos centreaza in careu, dar turcii resping.

INFO - Meciul de la Braga a fost intrerupt timp de aproape 15 minute din cauza unei probleme cu nocturna.

Min.62 GOL GALATASARAY! Yilmaz primeste liber in centrul careului si marcheaza pentru 1-2! Centrarea lui Altintop a trecut in mod incredibil printre patru jucatori ai CFR-ului.

Min.53 GOOOOOL CFR! Sougou primeste in careu de la Bastos si inscrie cu un sut de la opt metri!

Min.49 Altintop primeste cartonasul galben.

INFO - In celalalt meci al grupei, Braga a deschis scorul in partida cu Manchester United.

Min.47 Ocazie imensa pentru CFR! Sougou deviaza in fata portii la un corner, dar Bjelanovici nu reuseste sa puncteze!

Min.46 Schimbare la CFR: Bjelanovici intra in locul lui Godemeche.

22:48 Incepe repriza secunda.

-----------------------------

22:33 Se incheie prima repriza.

Min.45 Gazdele cer penalti dupa ce Muresan suteaza in bratul unui jucator advers in careu. Reluarile arata ca acesta avea mana lipita de corp.

Min.45 Kapetanos patrunde in careu, insa se inzoleaza in partea dreapta si este deposedat de Riera.

Min.42 Sougou primeste in adancime, dar Muslera iese si respinge cu capul, lovindu-l in acelasi timp pe atacantul CFR-ului.

Min.40 Riera primeste cartonasul galben.

Min.38 Altintop trimite la Yilmaz, dar acesta nu gaseste spatiul portii.

Min.34 Sougou este la un pas sa scape singur spre poarta lui Muslera, dar Riera intervine in ultima clipa si faza se stinge.

Min.30 Schimbare la CFR Cluj: Iese Sepsi, intra Bastos.

Min.29 Sepsi acuza o accidentare si cere sa fie inlocuit.

Min.26 Sougou primeste pe dreapta in interiorului careului, dar sutul sau puternic se opreste in plasa laterala.

Min.21 Luis Alberto intercepteaza si trage pe langa poarta lui Muslera.

Min.18 GOL GALATASARAY! Burak Yilmaz inscrie cu o lovitura de cap perfecta de la 10 metri, din centrarea lui Altintop!

Min.16 Kapetanos scapa din nou spre poarta, dar Muslera iese oportun si respinge.

Min.13 Altintop este blocat in careu de Piccolo. "Feroviarii" n-au mai avut posesia de minute bune.

Min.9 Felgueiras retine fara probleme la capatul unei faze insistente de atac a turcilor.

Min.6 Sansa mare si pentru oaspeti! Emre Ciolak apare excelent la finalizare, dar trimite alaturi.

Min.4 Ocazie mare pentru CFR! Luis Alberto ii paseaza excelent lui Kapetanos, grecul incearca sa treaca de Muslera si suteaza in plasa laterala.

Min.2 Kapetanos scapa spre careul turcilor, dar este ajuns din urma si balonul ajunge in bratele lui Muslera.

21:45 Incepe partida.

INFO - Meciul poate fi urmarit la TV pe postul Digi Sport 1.

INFO - In partida de la Istanbul, scorul a fost egal, 1-1.

Avancronica - CFR Cluj - Galatasaray. Campioana joaca pentru primavara europeana

Dupa 3 etape, situatia in Grupa H este urmatorea:

1.Manchester United 9 puncte

2.CFR CLUJ 4 puncte

----------------------------

3.Sporting Braga 3 puncte

4.Galatasaray Istanbul 1 punct

Primele doua formatii se califica in optimi, in timp ce a treia clasata merge in 16-imile Europa League.

Echipele probabile:

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Piccolo, Cadu, Sepsi - Alberto, Godemeche, Muresan, Sougou - Camora - Kapetanos;

Rezerve: Stancioiu, Maftei, Rada, Valente, Bastos, Rui Pedro, Bjelanovici;

Antrenor: Paulo Sergio;

Galatasaray Istanbul: Muslera - Eboue, Cris, Nounkeu, Riera - Altintop, Kurtulus, Selcuk, Colak - Umut Bulut, B.Ylmaz;

Rezerve: Ceylan, Balta, Kaya, Sarioglu, A.Yilmaz, Baytar, Amrabat;

Antrenor: Fatih Terim;

Arbitru: William Collum (Scotia).

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#CFR Galatasaray Liga Campionilor, #CFR Cluj invinsa Galatasaray, #CFR infrangere Galatasaray, #CFR infrangere Liga Campionilor , #Champions League