Presa portugheza, despre victoria CFR-ului de la Braga

Joi, 20 Septembrie 2012, ora 08:30
6697 citiri

CFR Cluj s-a impus cu 2-0 in deplasare cu Sporting Braga in prima partida din grupele Champions League, ambele goluri fiind inscrise de Rafael Bastos.

Fost jucator pe Estadio AXA in sezonul 2009/2010, Bastos s-a razbunat pe fosta sa echipa si i-a intristat pe lusitani, care pun victoria "feroviarilor" pe seama formei excelente in care s-a aflat brazilianul.

"Rafael Bastos, fotbalist care a trecut pe la Braga dar n-a fost pastrat in lot, ne-a creat cele mai mari probleme. A marcat doua goluri in prima repriza, la capatul a doua contraatacuri. Braga n-a reusit sa-l opreasca in prima repriza si chiar a fost aproape sa incaseze si al treilea gol.

Sporting si-a creat ocazii in prima parte, insa n-a reusit sa inscrie. Si asta datorita portarului Mario Felgueiras, un alt jucator care a trecut pe la Braga. Peseiro a fortat in repriza secunda, insa atacurile n-au fost la fel de periculoase ca in primele 45 de minute", au notat jurnalistii de la O Jogo.

Cei doi componenti ai campioanei Romaniei au fost laudati si in cotidianul A Bola, care ii considera principalii artizani ai succesului obtinut de trupa lui Ioan Andone.

"Braga a pierdut primul meci din Liga Campionilor acasa cu CFR Cluj. Romanii au marcat de doua ori in prima repriza prin Bastos, iar apoi au ramas la conducere gratie evolutiei superbe a portarului Mario Felgueiras", a scris sursa citata.

CFR Cluj, victorie cu Braga in Champions League

CFR Cluj a debutat cu dreptul in grupele Champions League, campioana Romaniei impunandu-se cu scorul de 2-0 pe terenul celor de la Sportin Braga.

Reactii dupa victoria CFR-ului din Liga Campionilor

Ambele reusite ale ardelenilor au purtat semnatura lui Rafael Bastos.

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#presa portugheza CFR Cluj, #CFR Braga Liga Campionilor, #CFR victorie Braga , #Champions League