Presa portugheza, despre victoria CFR-ului de la Braga

Joi, 20 Septembrie 2012, ora 08:30
6638 citiri

CFR Cluj s-a impus cu 2-0 in deplasare cu Sporting Braga in prima partida din grupele Champions League, ambele goluri fiind inscrise de Rafael Bastos.

Fost jucator pe Estadio AXA in sezonul 2009/2010, Bastos s-a razbunat pe fosta sa echipa si i-a intristat pe lusitani, care pun victoria "feroviarilor" pe seama formei excelente in care s-a aflat brazilianul.

"Rafael Bastos, fotbalist care a trecut pe la Braga dar n-a fost pastrat in lot, ne-a creat cele mai mari probleme. A marcat doua goluri in prima repriza, la capatul a doua contraatacuri. Braga n-a reusit sa-l opreasca in prima repriza si chiar a fost aproape sa incaseze si al treilea gol.

Sporting si-a creat ocazii in prima parte, insa n-a reusit sa inscrie. Si asta datorita portarului Mario Felgueiras, un alt jucator care a trecut pe la Braga. Peseiro a fortat in repriza secunda, insa atacurile n-au fost la fel de periculoase ca in primele 45 de minute", au notat jurnalistii de la O Jogo.

Cei doi componenti ai campioanei Romaniei au fost laudati si in cotidianul A Bola, care ii considera principalii artizani ai succesului obtinut de trupa lui Ioan Andone.

"Braga a pierdut primul meci din Liga Campionilor acasa cu CFR Cluj. Romanii au marcat de doua ori in prima repriza prin Bastos, iar apoi au ramas la conducere gratie evolutiei superbe a portarului Mario Felgueiras", a scris sursa citata.

CFR Cluj, victorie cu Braga in Champions League

CFR Cluj a debutat cu dreptul in grupele Champions League, campioana Romaniei impunandu-se cu scorul de 2-0 pe terenul celor de la Sportin Braga.

Reactii dupa victoria CFR-ului din Liga Campionilor

Ambele reusite ale ardelenilor au purtat semnatura lui Rafael Bastos.

Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
#presa portugheza CFR Cluj, #CFR Braga Liga Campionilor, #CFR victorie Braga , #Champions League