Liga Campionilor: CFR Cluj a invins pe FC Basel

Miercuri, 15 Septembrie 2010, ora 23:40
8135 citiri

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a debutat cu dreptul in grupele Ligii Campionilor, in sezonul 2010/2011, castigand meciul cu FC Basel cu scorul de 2-1.

Partida de pe stadionul "dr. Constantin Radulescu" a inceput in usoara nota de dominare a oaspetilor, insa aceasta a durat doar cateva minute.

Elevii lui Cartu au avut apoi o perioada exceptionala, de 20 de miunte, timp in care si-au dominat clar adversarul. Ionut Rada, debutant la CFR, a deschis scorul in minutul 9, el reluand in plasa un corner executat bine din partea stanga.

Doar 3 minute mai tarziu Culio este lansat excelent pe contraatac, trece de un adversar si centreaza cum nu se poate mai bine pentru Lacina Traore, acesta punctand pentru un incredibil 2-0.

Gazdele au ramas sus cateva minute bune, insa treptat au cedat initiativa si le-au permis elvetienilor sa se apropie tot mai mult de poarta. Inevitabilul s-a produs in prelungirile primei reprize, cand Stocker s-a demarcat pe coltul scurt si a reluat cu capul in plasa portii lui Nuno Claro.

Partea a doua a meciului a fost mult mai atractiva. Jucatorii lui Basel au iesit la joc, dominand autoritar in unele momente, insa au lasat spatii largi in defensiva. "Ceferistii" au irosit un numar important de contraatacuri extrem de periculoase, insa au si scapat din momente foarte grele.

Portarul Nuno Claro s-a remarcat cu o iesire prosteasca din poarta, atunci cand a fost salvat de Muresan, dar si cu cateva interventii ireala, pastrand scorul inscris pe tabela.

FC Basel a fortat in finalul meciului, ardelenii s-au aparat eroic si au castigat pana la urma intalnirea.

Sorin Cartu incepe cu bine aventura de la Cluj, victorie in primul meci chiar in Liga Campionilor. Partida de la Cluj a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! CFR castiga!

Min.91 Rada primeste cartonasul galben.

INFO: Vor fi 4 minute de prelungire.

Min.90 Spiritele s-au incins dupa o intrare mai dura la Nuno Claro.

Min.89 "Feroviarii" au trecut peste cateva momente dificile si incearca sa pastreze rezultatul favorabil pana la final.

Min.85 Jucatorii lui Cartu incearca sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Nuno Claro.

Min.80 Clujenii au o noua ocazie mare, dar De Zerbi si Sforzini nu se sincronizeaza.

Ultima schimbare pentru CFR: Sforzini intra in locul accidentatului Traore.

Min.77 Chipperfield primeste o centrare, reia cu capul, dar Nuno Claro scoate de sub transversala.

Dubla schimbare Basel: Tembo intra in locul lui Safari iar Chipperfield in locul lui Stocker.

Min.70 Clujenii au o ocazie colosala de gol, dar Culio si Kone nu reusesc sa trimita spre poarta.

Min.66 Jucatorii CFR-ului au irosit o serie de posibilitati de contraatac.

Min.61 Ardelenii joaca tot mai precipitat, renuntand foarte usor la posesie.

Min.58 Traore iroseste o buna ocazie de contraatac.

Min.57 Ocazie uriasa pentru Basel! Nuno Claro iese aiurea din poarta, scapa balonul insa Muresan intervine salvator in ultimul moment!

Min.55 Streller este avertizat cu cartonas galben dupa un fault la Traore.

Dubla schimbare la CFR: De Zerbi intra in locul lui Bastos iar Emmanuel Kone intra in locul lui Hora.

Min.49 Nuno Claro iese in fata lui Frei si retine.

Min.47 FC Basel incepe si repriza secunda in atac.

Min.46 A inceput partea secunda!

____________

Finalul primei reprize !!!

Min.47 GOOL BASEL !!! Stocker reia cu capul un balon trimis bine din corner si reduce din diferenta.

Min.45 Frei trimite peste poarta din lovitura libera.

Min.43 Cei de la Basel domina teritorial, dar nu ameninta poarta lui Claro.

Min.36 Nuno Claro are o interventie de vis la lovitura de cap trimisa de Huggel, scotand de la vinclu.

Min.34 Alcantara intervine excelent la Shaqiri.

INFO: Raportul posesiei este favorabil elvetienilor, cu 58%, fata de 42% pentru CFR.

Min.29 Shaqiri suteaza slab, din pozitie buna.

Min.25 Panin primeste cartonasul galben dupa un fault la Streller.

Min.21 CFR incearca un nou contraatac, Dica paseaza bine pentru Muresan, dar acesta rateaza preluarea.

Min.17 Ardelenii evolueaza foarte bine, ei au ramas sus si au initiativa in atac.

Min.12 GOOOOL CFR !!! Contraatac rapid al ardelenilor, Culio centreaza bine si Lacina Traore marcheaza cu o lovitura de cap!!!

Min.12 Elvetienii revin rapid in ofensiva si trec pe langa gol.

Min.9 GOOOOOL CFR !!! Ionut Rada reia in plasa o lovitura de la colt!

Min.6 Traore este blocat bine de fundasii lui Basel in marginea careului mare.

Min.6 Nuno Claro retine bine din fata lui Frei.

Min.5 Muresan dribleaza scurt si paseaza frumos, peste defensiva adversa, dar Bastos este in afara jocului.

Min.2 Prima actiune de poarta apartine elvetienilor, insa Stocker e semnalizat in pozitie de off-side.

INFO: Ionut Rada debuteaza la CFR Cluj la jumatate de an dupa ce a semnat cu formatia ardeleana.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: In tribune sunt aproximativ 9-10.000 de spectatori, inclusiv cateva sute de elvetieni.

INFO: Sunt prezentate cele doua echipe.

Echipele:

CFR CLUJ: Nuno Claro, Panin, Cadu, Alcantara, Rada, Hora, Emil Dica, Gabi Muresan, Culio, Bastos, Traore.

Rezerve: Stancioiu, Toby, De Zerbi, Costa, Piccolo, Kone, Sforzini.

Antrenor: Sorin Cartu.

BASEL: Costanzo, Cagdas Atan, Huggel, Streller, Yapi, Frei, Stocker, Shaqiri, Abraham, Safari, Inkoom.

Rezerve: Sommer, Chipperfield, Almerares, Cabral, Ferati, Tembo, Zanni.

Antrenor: Thorsten Fink.

Brigada de arbitri: Alan Kelly - principal, Damien McGrath si Kenneth Hennessy - asistenti, Anthony Buttimer si Neil Doyle - asistenti aditionali, Padraigh Sutton - rezerva.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#CFR Cluj victorie FC Basel, #CFR Cluj victorie Liga Campionilor, #CFR Cluj FC Basel LIVE, #CFR Cluj Liga Campionilor, #Rada gol CFR Cluj, #Traore gol CFR Basel , #Champions League