Cupa Romaniei: CFR Cluj elimina Dinamo dupa un meci dramatic

Miercuri, 28 Noiembrie 2012, ora 22:59
10310 citiri

CFR Cluj s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, campioana invingand pe Dinamo cu scorul de 2-1 la capatul unei partide dramatice, care a avut doua eliminari in tabara "ros-albilor", dar si doua reprize de prelungire.

Derbiul sferturilor de finala din Cupa a inceput cu cateva zile inainte, atunci cand oficialii campioanei au acuzat dur refuzul FRF de a delega o brigada de arbitri straini la aceasta intalnire. S-a dovedit pana la urma ca temerilor au fost nefondate, Sebastian Coltescu facand un meci, ba chiar ajutand pe alocuri echipa gazda.

"Feroviarii" au dominat primele minute, amenintand poarta lui Balgradean prin Kapetanos. "Cainii" au replicat destul de rapid, insa Pulhac nu a putut trimite intre buturile lui Felgueiras.

Echilibrul s-a rupt in minutul 31, atunci cand Boubacar a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat, lasandu-si echipa cu un om mai putin.

In inferioritate, oaspetii s-au aparat totusi bine, pana la pauza CFR avand o singura ocazie importanta, insa Balgradean a fost inca o data la post.

In repriza secunda gazdele au incercat sa forteze golul desprinderii, insa Dinamo a fost cea care a deschis scorul. Alexe a scapat bine pe contraatac, l-a pacalit fara sa vrea pe Piccolo din preluare si l-a executat cu sange rece pe Falgueiras.

Imediat CFR-ul a dat replica. Rui Pedro a patruns bine in banda dreapta, a pasat in 10 metri pentru Bastos iar brazilianul s-a distrat cu defensiva oaspetilor. Bastos a simulat un sut si trei adversari s-au culcat la pamant pentru a bloca, a urcat spre poarta si a inscris cu un sut pe coltul lung.

In ultimele minute de joc Coltescu putea acorda o lovitura de la 11 metri pentru Dinamo la un joc periculos facut de Piccolo, insa partida a continuat si s-a ajuns la cele doua reprize de prelungiri.

Gabi Muresan a marcat golul izbavitor in minutul 101, atunci cand balonul trimis de el din lovitura libera a trecut prin zidul lui Dinamo si s-a oprit in plasa portii lui Balgradean.

In a doua repriza de prelungiri Dinamo a ramas in 9 jucatori, Nica fiind si el eliminat pentru doua cartonase galbene.

Intalnirea dintre CFR Cluj si Dinamo a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.122 FINAL DE MECI! CFR merge in semifinale!

Min.118 Ne indreptam spre o victorie a lui Dinamo!

Min.114 ELIMINARE DINAMO !!! Nica vede al doilea cartonas galben si este eliminat!

Min.111 Schimbare CFR: Rada intra in locul lui Bastos.

Min.108 Camora este aproape de gol, insa Balgradean are o noua interventie de zile mari.

Min.106 Incepe a doua parte a prelungirilor.

______________

Min.105 Se incheie prima repriza de prelungiri.

Min.101 GOL CFR !!! Muresan executa puternic o lovitura libera de la 25 de metri si inscrie!

Min.95 Grigore respinge centrarea lui Sougou.

Min.91 Incepe prima repriza a prelungirilor.

_______________

FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! URMEAZA PRELUNGIRI!

Min.90 Ne indreptam spre prelungiri.

Min.87 Schimbare CFR: Hora intra in locul lui Luis Alberto.

Min.82 Piccolo ridica mult piciorul si ii pune gheata pe cap lui Luchin, insa nu se acorda lovitura de la 11 metri.

Min.77 Muresan incearca un sut, dar trimite pe langa poarta.

Min.74 Schimbare Dinamo: Curtean intra in locul lui Tucudean.

Min.66 GOL CFR !!! Rui Pedro patrunde bine in banda si scoate in centru la Bastos. Brazilianul simuleaza un sut si culca patru dinamovisti dupa care avanseaza in careu si inscrie cu un sut la coltul lung.

Min.63 Schimbare Dinamo: Scutaru intra in locul lui Issa Ba.

Min.63 Schimbare CFR: Vass intra in locul lui Cadu.

Min.62 GOL DINAMO !!! Alexe il pacaleste pe Piccolo din preluare si scapa singur cu Felgueiras, deschizand scorul!

Min.59 Schimbare Dinamo: Rus intra in locul lui Matei.

Min.55 Inca o ocazie mare pentru CFR, Balgradean blocand sutul lui Rui Pedro.

Min.47 Balgradean are o interventie foarte buna la sutul lui Camora.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

_____________

Min.45 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.39 Cartonas galben pentru Cadu.

Min.34 Muresan suteaza puternic, balgradean respinge in Kapetanos iar balonul iese in afara terenului.

Min.31 ELIMINARE DINAMO! Boubacar primeste al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.27 Sougou incearca o "foarfeca", dar nu este exact.

Min.15 Prima mare ocazie a celor de la Dinamo este irosita de Pulhac, fundasul trimitand pe langa poarta.

Min.9 Ocazie buna pentru Kapetanos, insa Luchin are o interventie de zile mari.

Min.8 Cartonas galben pentru Boubacar.

Min.3 Prima ocazie a meciului apartine gazdelor, Kapetanos reluand pe langa poarta cu o lovitura de cap.

Min.1 A inceput meciul !!!

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - L. Alberto, Muresan - Sougou, Rui Pedro, Bastos - Kapetanos

Rezerve: Stancioiu, Rada, Vass, Bjelanovic, Hora, Deac, Aguirregaray

Dinamo: Balgradean - Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac - Boubacar, Issa Ba - C. Matei, C. Munteanu, Alexe - Tucudean

Rezerve: Naumovski, C. Scutaru, Axente, A. Cristea, Curtean, Danciulescu, L. Rus

REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...