Roma a invins la Cluj si a scos CFR-ul din Europa

Miercuri, 26 Noiembrie 2008, ora 23:35
4199 citiri

Campioana Romaniei, CFR cluj, a pierdut meciul disputat pe teren propriu cu AS Roma, scor 1-3, si este eliminata din cupele europene, ardelenii neavand sanse nici la locul 3.

Meciul a inceput cu campioana Romaniei in atac, lucru surprinzator pentru italieni. Ardelenii au avut prima ocazie importanta in minutul 6, atunci cand Yssouf Kone l-a luat la tinta pe postarul Doni de la 10 metri.

In minutul 11 oaspetii deschid scorul, dupa o gafa a clujenilor. Perotta a alergat dupa un balon, Stancioiu a iesit neinspirat din poarta iar Brighi a receptionat pasa coechipierului sau si a marcat in poarta goala.

Clujenii incearca sa revina in joc si in minutul 19 Trica rateaza o noua ocazie uriasa. Dubarbier a patruns in partea stanga si i-a pasat lui Trica, decarul CFR-ului sutand milimetric pe langa poarta.

In minutul 22 italienii isi dubleaza avantajul. Totti transforma superb o lovitura libera si clujenii au de recuperat doua goluri.

Campioana Romaniei nu acuza nici de data aceasta socul primirii golului si revine in atac. Lucru rasplatit in minutul 30. Dupa un sut al lui Pereira, respins in fata de Doni, Kone marcheaza pentru 2-1. Pana la pauza acelasi kone si-a mai trecut in cont o ratare mare, sutand pe langa poarta din 3 metri.

Repriza a doua a debutat cu ocazia CFR-ului. La 1 minut de la reluare, acelasi Kone reia cu capul putin pe langa poarta lui Doni. Din acest moment italienii pun stapanire pe joc si paseaza dezinvolt.

In minutul 66 Brighi reuseste "dubla", marcand din pasa lui Taddei. Pana la finalul partidei CFR nu a mai amenintat poarta oaspetilor decat la torpila lui Gabi Muresan, respinsa in corner de Doni. Scor final, CFR Cluj - AS Roma 1-3. Cum in Franta Bordeaux si Chelsea au terminat la egalitate, campioana Romaniei este eliminata din Europa.

Meciul a fost transmis in format LIVE Text pe Ziare.com. Mai jos aveti comentariul partidei.

Min.77 Emmanuel Kone a sutat de la distanta, in plasa laterala

Min.76 Totti si Trica primesc cartonase galbene dupa ce s-au impins la mijlocul terenului

Min.74 Schimbare CFR: Iese Cadu si intra Peralta

Min.74 Panin a sutat in plasa laterala

Min.73 Baptista a patruns in careul Clujului si a cerut penalty, insa arbitrul nu a acordat lovitura de la 11 metri

Min.71 Schimbare CFR: Iese Dubarbier si intra Emmanuel Kone

INFO: Jucatorii lui CFR gresesc tot mai mult, parand afectati de primirea golului

Min.66 GOOOL ROMA! Brighi inscrie din pasa lui Taddei!

Min.65 Batista a centrat in mijlocul careului lui Stancioiu insa clujenii au respins

INFO: Meciul este mult mai echilibrat, mingea jucandu-se mai mult la mijlocul terenului

Min.58 De Rossi primeste cartonas galben pentru proteste

Min.55 Argentinianul Dubarbier este deposedat in ultima clipa de Juan, la 5 metri de poarta lui Doni!

Min.52 Dubarbier a parasit terenul de joc pe targa, dupa un duel cu un adversar

Min.47 Kone rateaza din nou! Pereira a centrat iar Kone a reluat cu capul pe langa poarta!

A inceput repriza a doua

____________________________

Finalul primei parti

Min.43 Faza frumoasa facuta de clujeni la marginea careului Romei. Dubarbier a fost insa surprins in off-side

Min.38 Kone rateaza din nou! Culio a recuperat in careul advers si a pasa catre Kone, care a sutat putin pe langa poarta!

Min.34 Culio a sutat peste poarta lui Doni

Min.30 GOOOOOOOOOOL CFR! Pereira a patruns in careu,a sutat periculos, Doni a respins in fata si Kone a marcat!

Min.27 Culio suteaza din lovitura libera insa mingea este deviata in corner

Min.22 GOOOL ROMA! Totti transforma superb o lovitura libera si majoreaza scorul

Min.19 Inca o ocazie imensa pentru CFR! Trica trimite milimetric pe langa poarta, din pasa lui Dubarbier

Min.18 Culio suteaza din marginea careului de 16 metri, dar Doni a retinut fara probleme

Min.15 Kone a fost aproape de a intercepta un balon gresit de Juan

INFO: Stancioiu este huiduit de fanii clujeni fiind considerat vinovat de primirea golului

Min.11 GOOOL ROMA! Brighi inscrie in poarta goala din pasa lui Perotta, dupa o grava eroare a lui Stancioiu

Min.9 Casseti suteaza pe langa poarta lui Stancioiu

Min.6 Ocazie mare pentru CFR! Kone a sutat de la metri dar Doni a reusit sa respinga senzational! Pasa pentru Kone a venit de la Trica

Min.4 Trica suteaza din unghi dar Doni a respins in corner

Min.2 O prima actiune de poarta a clujenilor. Dubarbier a pasat in careul oaspetilor in Juan a respins.

Min.1 A inceput meciul

CFR Cluj: Stancioiu - Panin, Cadu, De Sousa, Pereira - Dani, Muresan - Dubarbier, Trica, Culio - Yssouf Kone

Rezerve: Nuno Claro, Peralta, Alcantara, Deac, Emmanuel Kone, Ruiz

Antrenor: Maurizio Trombetta

AS Roma: Doni - Tonetto, Juan, Mexes, Cassetti - Taddei, De Rossi, Brighi, Perrotta - Baptista, Totti

Rezerve: Arturo, Pizarro, Vucinic, Loria, Riise, Montella, Menez

Antrenor: Luciano Spalletti

Dan Petrescu face curățenie la CFR Cluj. Vedetele echipei vor fi date afară!
Dan Petrescu va reveni în Gruia, unde vrea să facă curățenie la nivelul lotului. Petrescu își face deja lotul, pentru că Ioan Varga i-a fixat obiectivele printre care și titlul în...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...