Show in Europa League: CFR pierde la limita la Eindhoven

Joi, 01 Octombrie 2009, ora 21:53
3338 citiri

CFR Cluj a pierdut al doilea meci din grupele Europa League, ardelenii fiind invinsi la limita, scor 1-0, de PSV Eindhoven

Cei de la PSV au aratat ca sunt favoriti in aceasta intalnire inca din debut. Dupa o prima mare ocazie irosita de Manolev, Bakkal a trimis in poarta lui Nuno Claro o centrare foarte buna a lui Dzsudzsak.

Olandezii au continuat sa atace si au dominat clar ostilitatile. Dzsudzsak, excelent in prima repriza a oferit 5-6 pase de gol irosite cu nonsalanta de coechipierii sai sau blocate fantastic de un Nuno Claro in zi foarte mare.

Afellay, cu o bara, Lazovici sau Toivonen au avut golul in gheata, dar norocul a tinut cu CFR Cluj.

Repriza secunda a fost mult mai echilibrata, Tony gasind in cele din urma solutia pentru a-l bloca pe Dzsudzsak. Fara incursiunile maghiarului, olandezii nu au mai parut asa periculosi iar CFR-ul a impins jocul tot mai aproape de poarta lui Isaksson.

Clujenii au fost avut cateva ocazii rarisime de a egala, introducerea in teren a lui Mara schimband mult in bine prestatia romanilor pe "Phillips Stadium".

Detinatoarea Cupei Romaniei a fost aproape de a da lovitura in prelungiri, atunci cand Alcantara a fost blocat in ultimul moment in careul advers.

Scor final, PSV Eindhoven - CFR Cluj 1-0 la capatul unui meci extrem de spectaculos.

Partida din Olanda a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul meciului !!!

Min.92 Nuno Claro blocheaza sutul lui Dzsudzsak

Min.89 Mare ocazie pentru CFR! Hugo Alcantara patrunde foarte bine, combina cu Traore, insa este blocat in extremis in interiorul careului!

Min.89 Olandezii nu mai forteaza deloc, fiind multumiti de rezultatul inregistrat pe tabela de marcaj.

Min.86 Traore trece pe sub o centrare trimisa bine de Mara.

Ultima schimbare la CFR Cluj: Nei intra in locul lui Deac.

Min.74 Minute bune pentru ardeleni in care au mutat jocul spre poarta adversarului.

Schimbare CFR: Mara intra in locul lui Dubarbier.

Min.67 Manolev centreaza foarte bine, dar Dzsudzsak rateaza voleul.

Min.63 Dubarbier suteaza puternic, din partea stanga, pe langa poarta.

Min.60 Panin scapa de un cartonas dupa un faul cinic in banda stanga.

Min.56 Deac incearca un sut de la distanta, insa balonul se duce peste poarta.

Min.53 Dzsudzsak patrunde bine si suteaza de la 25 de metri, pe langa poarta.

Min.49 Cadu este aproape de egalare cu o lovitura de cap scoasa de Isaksson de sub transversala!

Min.47 Prima ocazie a olandezilor din repriza secunda, mingea trece prin fata portii lui Nuno Claro.

A inceput partea secunda.

____________

Finalul primei reprize.

Min.45 Inca o ocazie imensa a olandezilor! CFR-ul a avut mare noroc!

Min.43 Toivonen rateaza inca o oportunitate buna de a majora scorul.

Min.41 Culio cere penalti dupa o imprudenta in careu a lui Lazovici.

Min.38 Traore patrunde spre poarta adversa, insa cade in duel cu Ooijer.

Min.32 Nuno Claro este din nou providential si retine o centrare a lui Dzsudzsak.

Min.28 Portarul lui CFR Cluj respinge aproape miraculos, de doua ori, din fata lui Lazovici.

Min.25 BARA PSV! Afellay suteaza puternic, de la 20 de metri, insa Nuno Claro deviaza balonul in bara!

Min.22 Dzsudzsak este lansat bine de Lazovici, insa sutul sau trece pe langa poarta.

Min.20 Clujenii au mai echilibrat partida, dar nu reusesc sa ameninte poarta lui Isaksson.

Min.14 Nuno Claro iese bine si retine din gheata lui Lazovici.

Min.11 Isaksson respinge in corner sutul lui Culio.

Schimbare CFR: Dani intra in locul lui Muresan.

Min.9 GOOOL PSV! Bakkal reia in plasa centrarea buna trimisa de Dzsudzsak

Min.6 Prima mare ocazie! Lovitura de cap trimisa de Manolev trece putin peste transversala.

Min.5 Muresan respinge bine o centrare ce putea fi extrem de periculoasa.

Min.1 A inceput meciul

PSV: Isaksson - Rodriguez, Tivonen, Lazovici, Pieters, Engelaar, Afellay, Dzsudzsak, Ooijer, Manolev, Bakkal.

CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Panin, Muresan, Dubarbier, Peralta, Traore, Alcantara, Cadu, Deac.

Arbitru: Tommy Skjerven (Norvegia)

Arbitri asistenti: Erik Ræstad, Kim Andre Johnsen (Norvegia)

Arbitri aditionali: Brage Sandmoen, Ken Henry Johnsen (Norvegia)

Arbitru de rezerva: Kjetil Saelen (Norvegia)

Delegat UEFA: Adrian Titcombe (Anglia)

Observator UEFA: Antoine De Pandis (Franta)

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...