CFR Cluj pierde fara drept de apel la Praga

Joi, 22 Octombrie 2009, ora 21:53
3624 citiri

CFR Cluj a fost invinsa joi seara, in deplasare, de Sparta Praga, scor 0-2, intr-o partida contand pentru etapa a treia a grupelor Europa League.

Desi au inceput partida in jumatatea adversa si au avut prima ocazie a partidei, prin Traore, "feroviarii" au primit gol inca din minutul 16, cand Kucka a profitat de o greseala a lui Panin si a marcat cu o lovitura de cap.

Dupa marcarea golului, cehii au intors cursul partidei in favoarea lor si au reusit desprinderea in minutul 32, gratie reusitei lui Hubnik, la capatul unei faze fixe.

In ciuda efortului lui Deac, care a ratat incredibil din 7 metri in minutul 42, gazdele au intrat la cabine cu un avantaj clar pe tabela.

Antrenorul portughez al "feroviarilor" a actionat ofensiv inca de la pauza, introducandu-i pe Mara si Dubarbier. Din nefericire, defensiva solida a cehilor si lipsa ideilor din atacul romanilor a mentinut rezultatul inregistrat pe tabela dupa primele 45 de minute.

Jumatatea a doua a reprizei secunde a fost marcata de cateva ocazii modeste pentru ambele parti si mai multe intreruperi de joc provocate de echipa gazda. In ciuda efortului din final, elevii lui Conceicao nu au reusit sa inscrie, pierzand la o diferenta de doua goluri.

In urma infrangerii inregistrate, CFR Cluj ramane cu cele trei puncte castigate in prima etapa, in fata danezilor de la FC Copenhaga.

Ati urmarit pe Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Sparta Praga - CFR Cluj, din etapa a treia a grupelor Europa League.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Centralul fluiera finalul partidei.

Min.90 Nuno Claro primeste galben.

Min.90 Mai multi jucatorii de la ambele echipe sunt la un pas de bataie in careului CFR-ului. In cele din urma spiritele se calmeaza.

Min.90 Stresik ii ia locul lui Kalouda.

Min.90 Culio trimite in zid o lovitura libera de la 25 de metri.

Min.90 Bus patrunde pe partea drepta si obtine o noua lovitura de colt.

Min.89 Hoheneder intra in locul lui Vacek.

Min.85 Acelasi Dubarbier patrunde pe flancul stang si obtine o lovitura de colt.

Min.83 Dubarbier patrunde pe cont propriu in careul advers, insa este blocat in ultimul moment.

Min.78 Vacek ataca poarta lui Nuno Claro, dar suteaza pe langa.

Min.74 Iese Kadlec si intra Prudnikov pentru Sparta Praga.

Min.72 Intra Bus in locul lui Traore.

Min.71 Wilfried este lansat in careu de Kadlec, dar suteaza imprecis si oaspetii scapa cu fata curata.

Min.69 Kalouda este avertizat si el cu cartonas galben.

Min.65 Blazek retine fara probleme o lovitura de cap expediata de Cadu.

Min.59 Kusnir priste cartonas galben.

Min.58 Dani reia peste poarta, dupa ce Mara a trimis la marginea careului de pe partea stanga.

Min.53 Culio centreaza in careu pentru Nei, dar atacantul rateaza interceptia.

Min.50 Nuno Claro respinge spectaculor un voleu trimis de Vacek din interiorul careului.

Min.48 Kadlec patrunde spre careul clujenilor, dar Dani se repliaza si recupereaza balonul.

Min.46 Dubla schimbare la CFR: Dubarbier si Mara intra in locul lui Deac si Peralta.

Min.46 A inceput repriza a doua.

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.45 Cadu acorda o lovitura libera si primeste cartonasul galben.

Min.44 Sutul lui Dani il loveste pe Traore si ajunge in bratele portarului ceh Blazek.

Min.42 Panin si Traore creeaza o faza excelenta, dar Deac rateaza incredibil din 7 metri.

Min.38 Traore primeste un cartonas galben pentru o lovitura cu cotul aplicata lui Hubnik.

Min.32 Gooooool Sparta Praga! Hubnik puncteaza pentru 2-0 in urma unei faze fixe.

Min.31 Cehii rateaza o noua ocazie de a inscrie, Wilfried pasand gresit pentru interventia decisiva a lui Nuno Claro.

Min.26 Feroviarii irosesc o lovitura libera, Peralta trimitand in afara terenului.

Min.22 Sparta rateaza o mare ocazie prin Wilfried, care reia cu capul putin peste poarta lui Nuno Claro.

Min.17 Panin este avertizat pentru un fault comis la centrul terenului.

Min.16 GOOOOOL, Sparta Praga deschide scorul! Kucka profita de o greseala a lui Panin si marcheaza cu o lovitura de cap.

Min.13 Traore are prima ocazie a partidei, reluand cu capul in bratele lui Blazek dupa o centrare a lui Culio.

Min.11 Elevii lui Conceicao insista in jumatatea adversa, dar defensiva cehilor rezista.

Min.9 Clujenii obtin o lovitura libera in jumatatea cehilor, dar aceasta ramane fara rezultat.

Min.6 Culio suteaza puternic, dar Repka respinge balonul.

Min.3 Traore poate scapa spre poarta adversa, dar este oprit in ultimul moment de Parnic.

Min.1 A inceput partida!

Sparta Praga: Blazek - Parnici, Repka, Hubnik, Kusnir - Kalouda, Kucka, Kovba, Vacek - Wilfried, Kadlec.

Rezerve: Kozacik, Hoheneder, Svec, Strestik, Prudnikov, Jirous, Zeman.

CFR Cluj: Nuno Claro - Edimar, Cabrera, Cadu, Panin - Deac, Peralta, Dani, Culio - Traore, Nei.

Rezerve: Stancioiu, Tony, Muresan, Dubarbier, Alcantara, Bus, Mara.

Arbitru: Aleksei Nikolaev (Rusia)

Arbitri asistenti: I.Barychnikov, V.Drozdov (Rusia)

Arbitri aditionali: M.Layushkin, S.Karasev (Rusia)

Arbitru de rezerva: Stanislav Sukhina (Rusia)

Delegat UEFA: Michel Pralong (Elvetia)

Observator UEFA: Gudmunder Ingi Jonsson (Islanda)

Clasament:

1.PSV Eindhoven 4 puncte

2.CFR Cluj 3 puncte

3.FC Copenhaga 3 puncte

4.Sparta Praga 1 punct.

Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....