CFR Cluj invinge Viitorul lui Hagi si urca pe primul loc in Liga 1

Duminica, 15 Aprilie 2018, ora 22:40
5546 citiri

CFR Cluj a revenit provizoriu pe prima pozitie a clasamentului Ligii 1 dupa o victorie la limita pe terenul campioanei Viitorul.

Ardelenii s-au impus cu scorul de 2-1 la capatul unei partide ce a avut destul de multe ocazii.

Partida de la Ovidiu a inceput cu un gol anulat al oaspetilor, Deac fiind surprins in afara jocului la o pasa foarte buna trimisa de Culio.

Omrani a deschis pana la urma scorul in minutul 11, atunci cand a pus bine latul la balonul trimis de Tucudean in marginea careului mic.

Un sfert de ora mai tarziu, Culio a inventat o pasa superba si l-a lasat pe Deac in pozitie de unu la unu cu portarul advers, internationalul roman marcand cu un sut plasat.

A urmat un alt gol anulat al feroviarilor la o faza in care portarul Cojocaru l-a lobat pe Tucudean, apoi a cazut, iar balonul ajuns in picioarele lui Deac a fost trimis in plasa. Arbitrul a considerat insa faza fault in atac si a anulat reusita.

In minutul 82, Viitorul a primit un penalti dupa un hent al lui Boli, iar Ianis Hagi a marcat pentru 2-1 dupa ce portarul i-a aparat lovitura de la 11 metri, dar a respins in fata, iar juniorul a trimis in plasa.

In urma acestui rezultat, CFR revine pe prima pozitie a clasamentului Ligii 1, insa are un meci mai mult disputat decat FCSB, principala contracandidata din lupta pentru titlu.

ECHIPELE DE START

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Taru, Hodorogea, De Noouier - Cicaldau, T. Baluta, Ganea - Ciobanu, Ianis Hagi, Dragus

Rezerve: Buzbuchi, Ghita, Matan, Casap, Vodut, Vana, Gavra

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vincius, Boli, Camora - Culio, Hoban, Bordeianu - Deac, Tucudean, Omrani

Rezerve: Vatca, Dokovic, Ionita, Muresan, Rus, Costache, Mailat

George Simion: "Nu intrăm la guvernare cu niciunul din partidele actuale parlamentare. Oameni din rândul lor se mai rup"
Co-preşedintele AUR, George Simion, a afirmat că formaţiunea pe care o conduce nu va intra la guvernare cu niciunul din actualele partide parlamentare şi a menţionat că vor mai apărea...
Orban, sarcastic după ce Cîţu a afirmat că îi vor fi cerute lămuriri despre declaraţiile privind parteneriatul cu Iohannis: "De când imi cere mie lămuriri Florin?"
Fostul preşedinte al PNL Ludovic Orban a comentat ironic duminică, 26 septembrie, afirmaţiile lui Florin Cîţu potrivit cărora îi vor fi cerute lămuriri despre declaraţiile privind...