CFR a castigat derbiul Clujului

Sambata, 19 Noiembrie 2011, ora 22:21
4915 citiri

CFR Cluj a castigat derbiul orasului, cu Universitatea, scor 3-1, si ramane in plasa liderului Ligii 1, Dinamo.

Intalnirea, precedata de un scandal urias din cauza pretului mare al biletelor, a fost in pericol de amanare, ceata stapanind arena din Gruia pana cu cateva minute inainte de fluierul de start.

Pana la urma, vremea a tinut cu fotbalul si meciul a putut sa aiba loc la data si ora stabilite. Primele minute au fost unele extrem de echilibrate, insa fara ocazii la vreuna din cele doua porti.

Totusi, in minutul 15 gazdele reusesc sa deschida scorul. Sougou a prelungit o lovitura de la colt, Cadu s-a inaltat in careul de 6 metri advers si a trimis in poarta, cu largul concurs al aparatorilor lui "U".

In avantaj pe tabela, "feroviarii" s-au concentrat parca mai bine la joc, izbutind sa isi dubleze avantajul la capatul primei jumatati de ore, cand acelasi Sougou a centrat in careul lui "U" de unde Weldon a marcat. Ceea ce parea un meci aflat la discretia gazdelor s-a complicat teribil in prelungirile primei reprize, cand portarul Beto a gresit incredibil si i-a permis lui Tony sa reduca din diferenta.

Repriza secunda a fost una in care Universitatea a pus mai multe probleme, a fost mai insistenta, insa in care tot CFR a marcat.

Kapetanos a stabilit scorul final al intalnirii in minutul 66, atunci cand a punctat din pasa lui Peralta.

Per total, CFR nu a avut mari batai de cap in acest derbi, Universitatea Cluj amenintand destul de rar poarta unui Beto nesigur.

Partida dintre CFR Cluj si universitatea Cluj a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul meciului:

FINAL DE MECI ! CFR a castigat derbiul Clujului!

Min.91 "Studentii" par impacati cu ideea infrangerii, insa ataca pentru a marca macar golul 2.

Schimbare CFR: Kivuvu intra in locul lui Peralta.

Min.82 Cadu si Niculescu se ciondanesc in careul CFR-ului. Ambii primesc cartonase galbene.

Min.77 Marinescu suteaza pe langa poarta lui Beto din interiorul careului.

Schimbare "U": Niculescu intra in locul lui Tony.

Min.70 Ocazie mare pentru CFR, Popa reuseste insa sa blocheze sutul lui Bastos.

Schimbare CFR: Bastos intra in locul lui Ronny.

Min.66 GOOOL CFR !!! Kapetanos marcheaza din pasa lui Peralta, dupa o greseala mare a lui Szukala!

Schimbare "U": Machado intra in locul lui Cojocnean.

Schimbare CFR: Kapetanos intra in locul lui Weldon.

Min.60 Cristea suteaza de la 30 de metri, Beto deviaza in corner.

Min.58 Muresan trimite puternic din lovitura libera, insa Cojocnean pune capul si respinge in corner.

Min.53 Camora primeste un cartonas galben.

Min.50 Tony suteaza puternic din banda, Beto respinge spectaculos in corner.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

____________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45 GOOOL Universitatea! Tony reuseste sa reduca din diferenta de pe tabela dupa o gafa uriasa a portarului Beto!

Min.42 Lansare in adancime pentru Sougou, insa africanul este deposedat de Abrudan.

Min.39 Faza buna a oaspetilor, Grecu il lanseaza bine pe Cristea in careul ceferist, insa "Printul" e blocat de Cadu.

Min.35 Sougou primeste un cartonas galben.

Min.32 GOOOL CFR !!! Weldon marcheaza pentru 2-0 din centrarea lui Sougou!

Min.27 Fanii Universitatii domina fondul sonor de pe stadion, insa doar sporadnic isi incurajeaza favoritii.

Min.22 Faza buna de atac a celor de la "U", insa Grecu se grabeste si este surprins in pozitie de offside.

Min.15 GOOL CFR !!! Gazdele deschid scorul prin capitanul Cadu, care reia cu capul in plasa dupa o deviere a lui Sougou.

Min.11 Mult angajament, multa determinare, putine ocazii pana acum.

Min.5 Debut echilibrat de partida, cu un usor plus pentru CFR, care pare mai insistenta in jumatatea adversa.

Min.1 A inceput meciul din Gruia!

INFO: Galeria celor de la CFR Cluj a afisat un banner imens pe care scria "Nu ne pasa de voi". Au fost aprinse si mai multe torte.

INFO: Din cauza cetii, meciul a fost in pericol de a fi amanat.

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Muresan, Renan Garcia - Sougou, Weldon, Ronny.

Rezerve: Minca, Kapetanos, Rada, Bastos, Hora, Kivuvu, Rui Pedro.

U Cluj: M. Popa - ungurusan, Abrudan, Szukala, Grecu - Pacurar, Bostina, L. Marinescu - Cojocnean, N. Tony, Ad. Cristea.

Rezerve: Matache, Pele, Nasser, Machado, Bazzi, Achim, Niculescu.

Gabriela Firea a intrat în campanie electorală încă din prima zi de la nominalizare: „Acum avem o şansă în plus. Votul trebuie să fie util”
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, proaspăt desemnată candidatul social-democraților la Primăria Capitalei, și-a început deja discursurile de candidat, marți, 23 aprilie, la nici...
Ciolacu, dragoste cu năbădăi cu Firea. Uite catastrofa, nu mai e catastrofa
A ieșit domnul Marcel Ciolacu, premierul României și liderul PSD, la o conferință de presă alături de Gabriela Firea, să spună în fața tuturor cât este de deșteaptă și frumoasă,...
#cfr victorie universitatea cluj, #cfr cluj univeristatea cluj, #cfr universitatea cluj live , #Liga I