CFR rateaza victoria la Timisoara in prelungiri

Luni, 19 Aprilie 2010, ora 22:20
4536 citiri

FC Timisoara si CFR Cluj au incheiat la egalitate, scor 1-1, in ultima partida contand pentru etapa a 28-a a Ligii I.

Cel de-al doilea derbi al etapei a 28-a a inceput in forta, cele doua echipe fiind constiente de importanta partidei in lupta pentru suprematie in Liga I.

Prima faza a meciului a fost si cea mai controversata, centralul Augustus Constantin refuzand sa dea penalti la o faza la care Nuno Claro l-a agatat clar pe Mansour in careu.

Ocaziile au fost prezente la ambele porti, acestea crescand in intensitate spre finalul primei parti. Finalul reprizei a apartinut gazdelor, dar presiunea excercitata de elevii lui Sabau nu a fost suficienta pentru a rupe echilibrul de pe tabela.

Feroviarii au dat lovitura in debutul reprizei secunde, Deac reluand in plasa dupa o centrare excelenta a lui Muresan de la nu mai putin de 40 de metri. Gazdele au dat replica dupa numai 3 minute, dar cadu a respind lovitura de cap al lui Mansour de pe linia portii. Goga a ratat si el un minut mai tarziu, partida devenind monotona pana spre final.

Banatenii s-au dezlantuit in ultimele 10 minute ale intalnirii, incercand sa profite si de eliminarea portarului Nuno Claro, care, in minutul 86, a vazut cel de-al doilea cartonas galben pentru trageri de timp. Dupa doua interventii ale lui Cadu, intrat in poarta in locul lui Claro, gazdele au reusit in sfarsit egalarea, Alexe fructificand o lovitura de colt in prelungirile partidei.

Remiza ii mentine pe feroviari in fruntea Ligii I, avand un avans de 4 puncte in fata Stelei, respectiv 5 in fata Timisoarei, cu 6 etape ramase de disputat.

Ati urmarit, in format LIVE Text, desfasurarea partidei FC Timisoara - CFR Cluj, din etapa a 28-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci!

Min.90 Timisorenii restabilesc egalitatea! Alexa marcheaza cu o lovitura de cap pentru 1-1, in urma unei lovituri de colt.

Min.90 Alexa este avertizat pentru un fault.

Min.90 Cadu retine din fata lui Mansour, dupa o centrare a lui Bonfim.

Min.90 Cadu retine primul balon din postura de portar.

Min.86 Nune Claro mai vede un galben si este eliminat! Locul sau in poarta este luat de Cadu.

Min.86 Banatenii s-au instalat in jumatatea adversa, dar nu reusesc sa forteze decisiv.

Min.85 Nuno Claro este avertizat pentru trageri de timp.

Min.84 Panin este inlocuit de Tony.

Min.82 Iese Bourceanu si intra Ionescu.

Min.80 Leonardo este avertizat pentru trageri de timp.

Min.75 Curtean este inlocuit de Magera.

Min.74 Cocis intra in locul lui Goga.

Min.70 Peralta ii lasa locul lui Alcantara.

Min.66 Gabi Muresan executa o lovitura libera, dar balonul loveste zidul si iese in corner.

Min.60 Nuno Claro retine un balon din capul lui Goga.

Min.59 Imensa ratare pentru gazde! Cadu scoate de pe linia portii un balon trimit cu capul de Mansour.

Min.56 CFR deschide scorul! Muresan executa o lovitura libera de la 40 de metri, balonul ajunge la Deac care trimite pe langa Taborda, balonul poposind in plasa dupa ce a lovit bara.

Min.50 Nibombe ii paseaza lui Bud in careu, dar atacantul oaspetilor rateaza sutul.

Min.48 Taborda retine un sut expediat de Gabi Muresan.

Min.47 Deac suteaza violent de la 25 de metri, iar Taborda boxeaza cu dificultate in lateral.

Min.46 Bud intra in locul lui Traore.

Min.46 A inceput repriza secunda!

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Centralul fluiera finalul primei reprize.

Min.44 Cisovski suteaza frumos de la distanta, dar Nuno Claro respinge.

Min.43 Sepsi centreaza pentru Curtean, dar jucatorul gazdelor rateaza sutul din interiorul careului.

Min.40 Elevii lui Mandorlini indeparteaza o noua actiune periculoasa creata de Goga si Mansour.

Min.38 Banatenii pun din nou presiune pe careul advers, dar defensiva feroviara rezista fara probleme.

Min.29 Deac este depasit usor de Sepsi, dar centrarea timisoreanului este respinsa din careu de Muresan.

Min.27 Banatenii beneficiaza de trei cornere consecutive, dar defensiva feroviara respinge de fiecare data.

Min.25 Nuno Claro respinge spectaculos o lovitura de cap a lui Mansour din centru suprafetei de pedeapsa.

Min.23 Bourceanu incearca sa-l surprinda pe Nuno Claro cu un sut de la 35 de metri, dar goalkeeperul CFR-ului este pe faza.

Min.20 Curtean patrunde pe dreapta si obtine un corner, dar lovitura de colt ramane fara rezultat.

Min.17 Sut puternic al lui Alexa de la 23 de metri, dar balonul trece peste poarta.

Min.13 Sepsi patrunde pe flancul drept, patrunde in careu si centreaza, dar Mansour trimite alaturi cu o lovitura de cap.

Min.11 Culio primeste la maginea careului, dar suteaza peste poarta.

Min.9 Feroviarii declanseaza un contraatac rapid, balonul ajunge la Traore, care suteaza de la distanta pe langa poarta.

Min.7 Bourceanu centreaza de pe dreapta, dar Mansour nu poate profita de o balbaiala a clujenilor si pericolul este indepartat.

Min.5 Cadu vede galben pentru un fault.

Min.1 Nuno Claro il agata pe Mansour in careu, insa centralul Augustus Constantin nu acorda penalti.

Min.1 A inceput partida!

TIMISOARA: Taborda - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Sepsi - Contra, Bourceanu, Alexa, Curtean - D. Goga, Mansour

CFR CLUJ: Nuno Claro - Panin, Cadu, Piccolo, Leonardo - Deac, Bottone, G. Muresan, Peralta, Culio - Traore.

Dan Petrescu face curățenie la CFR Cluj. Vedetele echipei vor fi date afară!
Dan Petrescu va reveni în Gruia, unde vrea să facă curățenie la nivelul lotului. Petrescu își face deja lotul, pentru că Ioan Varga i-a fixat obiectivele printre care și titlul în...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...