Dinamo invinge CFR-ul la Cluj

Sambata, 06 Aprilie 2013, ora 23:20
72859 citiri

Dinamo si-a continuat forma buna din retur si a reusit sa isi treaca in cont o noua victorie importanta. "Ros-albii" s-au impus la limita, scor 1-0, pe terenul campioanei CFR Cluj.

Contrar asteptarilor, gazdele, care veneau dupa o serie neagra, au inceput in atac, Rui Pedro si Kapetanos ratand ocazii uriase in primele 10 minute. Apoi a venit randul lui Gabi Muresan sa il puna la treaba pe Balgradean, portarul dinamovist facandu-si datoria.

La jumatatea primei reprize Catalin Munteanu s-a accidentat stupid si a fost inlocuit cu fostul stelist Tudose.

In finalul primei parti Curtean putea da lovitura in Gruia, insa sutul sau, dupa o cursa de exceptie, a trimis balonul pe langa poarta lui Felgueiras. Ultima actiune de poarta a reprizei a apartinut gazdelor, Kapetanos fiind oprit in ultima clipa de Grigore.

Partea secunda a inceput cu o decizie controversata a arbitrului Tudor, care i-a anulat un gol lui Kapetanos pe motiv de hent. La numai cateva minute distanta atacantul grec a fost iarasi aproape de gol, numai ca Balgradean a intervenit excelent.

Cum ocaziile se razbuna, Dinamo a marcat in minutul 63. Maftei nu a putut respinge un balon iar Danciulescu a trimis in plasa portii CFR-ului din trei metri.

Din acest moment s-a jucat pe contre, CFR-ul incercand sa egaleze iar Dinamo sa se desprinda. Muresan, pentru gazde, si Axente si Matei, pentru oaspeti, au ratat ocazii mari, scorul pastrandu-se 0-1.

Partida dintre CFR Cluj si Dinamo a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!!

Min.90 Balgradean scoate bine de sub transversala sutul lui Balgradean.

Min.82 Dubla schimbare CFR: Maah si Bus intra in locul lui Obiora si Rui Pedro.

Min.81 Schimbare Dinamo: Filip intra in locul lui Curtean.

Min.77 Sepsi suteaza peste poarta lui Dinamo.

Min.73 Felgueiras iese bine din poarta si il incurca pe Axente, care trimite la o palma de bara portii CFR-ului.

Min.70 Schimbare Dinamo: Axente intra in locul lui Danciulescu.

Min.68 Schimbare CFR: Weldon intra in locul lui Camora.

Min.65 Cartonas galben pentru Rus.

Min.63 GOL DINAMO !!! Maftei greseste in fata propriei porti iar Danciulescu profita si deschide scorul cu un sut simplu!

Min.56 Cartonas galben pentru Muresan.

Min.52 Kapetanos trimite bine cu capul, dar Balgradean respinge bine.

Min.50 Kapetanos reuseste sa inscrie, insa arbitrul Tudor considera ca a preluat cu mana si anuleaza golul. Cartonas galben pentru grec.

Min.46 Incepe repriza secunda!

______________

Min.45 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.44 Muresan trimite foarte bine in adancime pentru Kapetanos, insa Dragos Grigore intervine salvator in ultima clipa si il blocheaza pe grec!

Min.40 Curtean ia o actiune pe cont propriu in banda stanga, trece de doi adversari si incearca un sut-centrare, insa balonul se scurge in afara terenului.

Min.30 Balon trimis in adancime in careul lui Dinamo, Deac sare cu portarul Balgradean dupa care ramane intins pe gazon acuzand o accidentare.

Min.24 Schimbare Dinamo: Tudose intra in locul accidentatului Catalin Munteanu.

Min.18 Muresan trimite puternic si plasat din lovitura libera, Balgradean scoate cu un reflex de zile mari.

Min.11 Kapetanos scapa in banda banda dreapta, Balgradean iese din poarta, dar atacantul grec suteaza slab.

Min.7 Ce ocazie! Kapetanos deviaza bine pentru Rui Pedro, insa portughezul trimite peste poarta din 10 metri!

Min.4 Dinamo incepe in ofensiva, fara a ameninta serios poarta lui Felgueiras insa.

Min.1 Incepe meciul!

CFR CLUJ: Felgueiras - Panin, Maftei, Piccolo, Sepsi - Obiora, Muresan, Deac, Rui Pedro, Camora - Kapetanos

Rezerve: Stancioiu, Nuno Diogo, Sulley, Weldon, Maah, Bus, Celestino

Antrenor: Paulo Sergio

DINAMO: Balgradean - Rus, Dandea, Grigore, Musat - Matei, Boubacar, Munteanu, Curtean - Alexe, Danciulescu

Rezerve: Naumovski, Nica, Tudose, Scutaru, Filip, Axente, Cristea

Antrenor: Cornel Talnar

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...