Dinamo, umilita acasa de CFR Cluj

Marti, 06 Mai 2014, ora 22:50
4341 citiri

Dinamo a suferit o infrangere umilitoare in etapa cu numarul 31 din Liga 1. Cfr Cluj s-a impus in Stefan cel Mare cu scorul de 3-0.

Florin Costea, Sergiu Negrut si Paul batin au inscris golurile victoriei "feroviarilor".

Intalnirea din "Groapa" a inceput intr-o atmosfera tensionata, fanii lui Dinamo somandu-si favoritii sa castige pentru a demonstra ca infrangerea de la Brasov a fost doar un accident.

In primele minute, atat CFR, cat si Dinamo, au trecut pe langa deschiderea scorului, insa cei doi portari au fost la post.

Ardelenii au deschis scorul in minutul 20, Florin Costea marcand simplu dupa o gafa uriasa a lui Balgradean, care a respins in atacantul oltean o centrare trimisa de pe partea dreapta.

Dinamo a revenit in ofensiva destul de repede si Thicot a avut sansa egalarii in minutul 25, atunci cand a trimis pe langa poarta din pozitie buna.

Imediat dupa pauza CFR si-a dublat avantajul de pe tabela, Negrut reusind sa trimita in plasa de langa Thicot.

In fine, in minutele de prelungire, Paul Batin a scapat spre poarta lui Balgradean si nu l-a iertat pe portarul gazdelor, stabilind scorul final.

Galeria lui Dinamo nu a ratat sansa de a-si ironiza favoritii, pasele jucatorilor lui Stoican fiind primite cu ole-uri, desi "feroviarii" aveau un avantaj clar pe tabela de marcaj.

Dinamo ramane pe locul 4 si dupa doua infrangeri consecutive, in timp ce clujenii si-au consolidat pozitia a sasea din clasament.

Echipele de start

FC Dinamo: Balgradean - L. Rus, Thicot, D. Grigore (cpt), Barboianu - I. Serban, Boubacar, Elton - C. Matei, Bilinski, V. Lazar

Rezerve: Naumovski - Ad. Popa, C. Munteanu, D. Rotariu, Thomas, Buia, Velici

Antrenor: Flavius Stoican

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu (cpt), I. Rada, Camora - Djokovic, Monroy - Deac, Negrut, Fl. Costea - Ogbu

Rezerve: Amadio - Tade, Tiago Lopes, Muniru, Al. Paun, Rui Pedro, Batin

Antrenor: Vasile Miriuta

Nicușor Dan, prima reacție după ce PSD și PNL au renunțat la candidatura lui Cîrstoiu. „Decizie grea pentru mafia imobiliară”
Primarul Capitalei Nicuşor Dan a reacţionat marți, 23 aprilie, printr-o postare ironică, după ce coaliţia PSD-PNL a renunţat la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria...
AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...