Egal cu gafe monumentale intre CFR Cluj si Dinamo

Sambata, 13 Martie 2010, ora 21:50
6407 citiri

CFR Cluj si Dinamo au terminat la egalitate, scor 2-2, intalnirea jucata sambata seara, in cadrul etapei a 21-a a Ligii I.

Pe o ninsoare abudenta, CFR Cluj si Dinamo n-au oferit un meci prea spectaculos, dar plin de tensiune, clujenii reusind sa revina in doua randuri dupa ce au fost condusi de "caini".

Scorul a fost deschis in minutul 32 de Andrei Cristea, care l-a invins pe Nuno Claro cu un sut din interiorul careului, dupa o gafa monumentala a lui Culio, care i-a pus mingea pe tava atacantului dinamovistilor. Avea sa fie si scorul primei reprize.

Dupa pauza, clujenii au intrat hotarati sa egaleze si au facut-o in minutul 48, prin nou intratul Bud. Atacantul adus de la Gaz Metan Medias l-a invins pe Dolha cu un sut ce a fost deviat de Moti.

Egalitatea pe tabela de marcaj a durat, insa, doar 6 minute. Bostina si-a readus echipa in avantaj, cu un sut in forta de la 18 metri.

Rezultatul final al intalnirii a fost stabilit in minutul 86 dupa o noua gafa de povestit nepotilor. Dolha a scapat mingea din maini, iar Culio a indeplinit o simpla formalitate.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj a revenit pe primul loc in clasament, cu 39 de puncte, la fel ca Steaua. De partea cealalta, Dinamo e pe 6, cu 35 de puncte.

Pentru Dinamo urmeaza acum derbiul cu Steaua, iar pentru CFR Cluj urmeaza, foarte probabil, o schimbare de antrenor.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre CFR Cluj si Dinamo Bucuresti, din etapa a 21-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI !!! CFR CLUJ - DINAMO 2-2 !!!

min.90+3 - Adrian Cristea suteaza pe langa poarta aparata de Nuno Claro.

min.90+1 - Kone trece pe langa golul de 3-2, dupa o centrare a lui Bud.

min.90 - Trei minute de prelungire.

min.90 - N'Doye il faulteaza dur pe Culio si primeste cartonasul galben.

min.88 - Ultima schimbare la Dinamo: iese Bostina, intra Adrian Cristea.

min.87 - O noua schimbare in tabara "cainilor": intra Ze Diabate, iese Pulhac.

min.86 GOOOL CFR CLUJ !!! Culio inscrie dupa ce Dolha a scapat, incredibil, mingea din maini !!!

min.84 - Cartonas rosu pentru Deac !!! Mijlocasul clujenilor l-a lovit intentionat pe Pulhac si a fost eliminat !!!

min.83 - Galben pentru Piccolo.

min.81 - Schimbare la Dinamo: iese Andrei Cristea, intra Rus.

*La reluari se observa ca Dolha nu a atins mingea si trebuia acordata o lovitura de la 11 metri. Dar tot la reluari se observa ca Bud era in offside.

min.79 - Bud cade in careu dupa un contact cu Dolha, insa Hategan nu acorda penalti.

min.76 - Andrei Cristea trimite mult peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.73 - Cartonas galben pentru Panin.

min.65 - Nuno Claro boxeaza o centrare a lui Torje.

min.63 - Panin suteaza de la 25 de metri putin peste poarta aparata de Dolha.

min.60 - Dolha iese din poarta si respinge din fata lui Bud.

min.60 - Galben pentru Veloso.

min.59 - Dubla schimbare la CFR Cluj: ies Dani si Peralta, intra Deac si N.Dica.

min.58 - Scarlatache a primit un cartonas galben.

INFO: Este al doilea gol marcat de Bostina in acest sezon.

min.54 - GOOOL DINAMO !!! Bostina il invinge pe Nuno Claro cu un sut in forta de la 18 de metri !!!

INFO: Este primul gol reusit de Bud in tricoul clujenilor.

min.48 - GOOOL CFR CLUJ !!! Bud suteaza din interiorul careului, minge se loveste de Moti, sare peste Dolha si intra in plasa portii clujene !!!

min.46 - Prima schimbare la clujeni: iese Traore, intra Bud.

STARTUL CELEI DE-A DOUA REPRIZE

----------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - Kone, singur cu Dolha, calca pe minge, iar apoi suteaza intr-un adversar. Dinamo scapa cu fata curata dupa un atac foarte periculos al gazdelor.

min.42 - Piccolo respinge o centrare a lui Torje.

min.34 - Panin, in careul dinamovistilor, suteaza pe langa.

min.32 - GOOOL DINAMO !!! Andrei Cristea deschide scorul, dupa o gafa uriasa a lui Culio, care i-a pus mingea pe tava !!!

min.32 - Dolha retine un sut al lui Traore.

min.31 - Bostina executa un corner, mingea se loveste de Alexe si trece milimetric pe langa poarta aparata de Nuno Claro.

min.27 - Dolha iese bine din poarta si retine din fata lui Peralta si Kone.

min.21 - Mare ocazie a clujenilor, ratata de Traore! Atacantul ivorian a trimis putin pe langa poarta dinamovistilor din interiorul careului!

min.16 - Dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, Emil Dica trimite mult peste poarta aparata de Dolha.

min.15 - Moti il faulteaza pe Traore in calitate de ultim fundas, dar scapa doar cu un cartonas galben.

min.9 - Galben pentru Traore, dupa o intrare tare la Pulhac.

min.8 - Dolha retine cu siguranta o centrare a lui Culio.

min.7 - Inceput ezitant de partida pentru ambele echipe.

INCEPUTUL MECIULUI

INFO: La Cluj ninge abundent.

Echipele:

CFR CLUJ: Nuno Claro - Panin, Piccolo, Alcantara, Veloso - Dani, E. Dica, Peralta, Culio - Kone, Traore.

Rezerve: Pescovici, Tony, Cabrera, Bottone, N. Dica, Deac, Bud.

Antrenor: Andrea Mandorlini.

DINAMO: Dolha - Scarlatache, Grigore, Moti, Pulhac - Torje, Kone, N'Doye, Bostina - Alexe, An. Cristea.

Rezerve: Curca, Diabate, Goian, Rus, Ad. Cristea, Bratu, Niculescu.

Antrenor: Cornel Talnar.

Intalnirea este arbitrata de Ovidiu Hategan, ajutat la cele doua linii de Ovidiu Artene si Mugurel Velicu.

Chirica susține că a fost trimis în judecată în momentul depunerii candidaturilor intenționat: ”Mă aştept şi la alte mişcări de acest fel”
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că trimiterea sa în judecată de către procurorii DIICOT în dosarul "Veranda" nu este "o surpriză foarte mare",...
Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...