CFR Cluj invinge Astra in play-off-ul Ligii 1

Vineri, 17 Martie 2017, ora 22:30
9479 citiri

CFR Cluj si-a revenit rapid dupa infrangerea cu Steaua si a reusit sa invinga campioana Astra in etapa a doua a play-off-ului Ligii 1.

"Feroviarii" s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-2 si au urcat provizoriu pe pozitia a treia a clasamentului.

Partida din Gruia a inceput practic de la scorul de 0-1, Ionita tasnind de la limita offside-ului in minutul 3 si deschizand scorul cu un sut de la marginea careului.

Cinci minute mai tarziu, Budescu a sutat inselator dintr-o lovitura libera din partea stanga, insa balonul a lovit bara portii lui Minca. Dupa alte trei minute, Omrani a marcat pentru 1-1, dar reusita i-a fost anulata pentru un offside inexistent.

A venit insa minutul 15, iar Paun s-a inaltat foarte bine in careul mic al Astrei si a trimis in plasa un balon centrat bine de Deac. Imediat, la un nou atac al clujenilor, Omrani l-a lovit cu balonul in figura pe Lung junior, iar portarul Astrei a ajuns la spital, comotionat.

In finalul primei reprize, Omrani a lovit si el bara cu un sut din cadere din 9 metri, iar dupa aceea Marius Sumudica a fost eliminat din cauza protestelor, fiind trimis in tribune de Coltescu.

Au venit prelungirile reprizei, cand Omrani a fost gasit bine in careul advers, sutul sau a fost respins de Iliev, insa balonul a ajuns dupa un carambol la Deac, acesta marcand cu un sut din doi metri.

Partea secunda a fost mai linistita in prima ei jumatate, Omrani ducand scorul la 3-1 in minutul 72, atunci cand a profitat de o gafa enorma a defensivei Astrei. Trei minute mai tarziu, acelasi Omrani a obtinut un penalti, insa Antal a irosit lovitura de pedeapsa.

In fine, Astra a redus din diferenta in minutul 90, dupa reusita lui Sapunaru, iar Minca a salvat cele trei puncte ale CFR-ului cu o interventie spectaculoasa la sutul lui Fabricio, din prelungiri.

CFR Cluj - Astra 3-2

Au marcat: Paun '15, Deac '45+2, Omrani '72/ Ionita '3, Sapunaru '90

ECHIPELE DE START

CFR: Minca - T. Lopes, Larie, A. Muresean, Camora - Nascimento, Gomelt - Deac, A. Paun, Nouvier - Omrani

Rezerve: T. Marc, Horj, Peteleu, L. Rus, L. Antal, J. Ruiz, C. Bud

Antrenor: Vasile Miriuta

Astra: Lung jr - Al. Stan, Sapunaru, Fabricio, J. Morais - Takayuki, Lovin - Al. Ionita II, Budescu, Teixeira- D. Niculae

Rezerve: iliev, Belu, Bus, Florea, Oros, Boubacar, Pitian

Antrenor: Marius Sumudica

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#CFR Astra Liga 1, #Liga 1 meciuri rezultate, #CFR Astra rezultat Liga 1 , #Liga I