CFR Cluj se impune fara probleme in fata Urziceniului

Sambata, 01 August 2009, ora 22:21
2138 citiri

Dupa scandalul-monstru starnit de ialomiteni dupa finala Supercupei Romaniei, CFR Cluj s-a impus din nou in fata campioanei, de aceasta data in prima etapa a Ligii I.

Ardelenii au inceput partida in ofensiva, obligandu-i pe elevii lui Dan Petrescu, antrenorul fiind in tribune, sa se apere constant si sa incerce doar contraatacuri timide.

Primul gol vine exact inainte de pauza. Bogdan Mara trimite o centrare inselatoare iar Sixto Peralta, nemarcat de fundasii visatori ai Unirii, sterge balonul si il trimite in coltul lung al portii aparate de Grigore.

Actul secund este mult mai animat. Clujenii isi dubleaza avantajul in minutul 55, atunci cand Dubarbier profita de o noua gafa de proportii a defensivei Urziceniului si il executa pe Grigore. Condusi cu 2-0 ialomitenii raman in 10 oameni in minutul 60, Ricardo Gomes fiind eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben.

Cu 10 minute inainte de final meciul devine incandescent. Mai intai Dani este si el eliminat pentru doua cartonase galbene, pentru ca apoi Rusescu sa obtina o lovitura de la 11 metri. Paduretu suteaza slab dandu-i ocazia lui Nuno Claro sa se remarce. Acelasi Paduretu suteaza in bara 5 minute mai tarziu, ialomitenii ratand ultima ocazie de a inscrie.

Scor final CFR Cluj - Unirea Urziceni 2-0, ardelenii castigand foarte clar. Partida a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei !!!

Min.89 Multe faulturi dure facute de ialomiteni care si-au pierdut cumpatul.

Min.84 BARA UNIREA! Paduretu suteaza din marginea careului, dar balonul intalneste stalpul stang al portii aparate de Nuno Claro.

Min.83 Paduretu suteaza de la 23 de metri, Nuno Claro retine in 2 timpi.

Paduretu rateaza penaltiul!

Min.80 Penalti pentru Unirea! Rusescu este faultat de Alcantara si arbitrul arata punctul de la 11 metri!

Min.78 Dani este si el eliminat dupa ce primeste al doilea cartonas galben!

Min.74 Trica intra locul lui Mara.

Min.69 Rusescu trece pe sub balon la o centrare expediata de Frunza.

Min.65 Rusescu suteaza din unghi, Nuno Claro respinge usor.

INFO: Partida a devenit mult mai fragmentata, faulturile fiind dese si dure.

Min.60 Ricardo Gomes este eliminat dupa ce primeste al doilea cartonas galben!

Min.55 GOOOOL CFR CLUJ! Dubarbier marcheaza dupa o grava eroare a defensivei ialomitene!

Min.53 Kone trece pe langa gol, lovitura sa de cap ducandu-se milimetric pe langa poarta!

Min.47 Rusescu rateaza incredibil, de la 14 metri!

A inceput partea secunda !!!

_______

Finalul primei reprize !!!

Min.42 GOOOL CFR CLUJ! Sixto Peralta marcheaza din centrarea lui Mara!

Min.40 Dani vede si el un "galben".

Min.39 Ricardo Gomez primeste cartonasul galben pentru un fault dur la Dani.

Min.35 Tony suteaza de la mare distanta, pe langa poarta lui Grigore.

Min.29 Mara primeste cartonasul galben dupa o interventie intarziata la Bordeanu.

Min.24 Brandan are o interventie dura la Ricardo Cadu.

Min.21 Grigore respinge in corner un sut violent expediat de Cadu!

INFO: MM Stoica este cel care ofera indicatii tactice jucatorilor Unirii.

Min.13 Kone suteaza puternic, pe langa poarta lui Grigore.

Min.11 Culio este bruscat in careul ialomitenilor insa arbitrul dicteaza fault in atac.

Min.6 Rusescu nu reuseste sa ajunga la pasa lui Frunza.

Min.5 Clujenii sunt mai insistenti in atac, insa lipsesc atacurile periculoase.

INFO: Antrenorul ialomitenilor este in tribuna, fiind suspendat.

Min.1 A inceput meciul. CFR Cluj a avut lovitura de start.

INFO: Stadionul din Cluj este aproape plin.

CFR Cluj: 1. Claro, 4. Panin, 15. Alcantara, 20. Cadu, 2. Tony, 7. Dubarbier, 19. Culio, 31. Dani, 8. Peralta, 23. Mara, 17. Y. Kone

Unirea Urziceni: 77. C. Grigore, 17. Maftei , 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu, 30. S. Frunza, 18. R. Gomez, 32. I. Apostol, 19. Brandan, 7. Bilasco, 14. Rusescu

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...