Remiza de cinci stele intre Steaua si CFR Cluj

Duminica, 09 August 2009, ora 22:30
5861 citiri

Steaua si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2, in derbiul etapei cu numarul 2 in Liga I. Meciul a avut un ritm alert, clujenii au condus in doua randuri insa stelistii au revenit de fiecare data.

Dupa cinci victorii consecutive Steaua se afla in fata primului test adevarat, meciul cu CFR Cluj. Ardelenii au inceput prudent, dar au dat lovitura la prima faza de poarta.

Baciu a gresit o pasa catre Szkeley, Yssouf Kone a fost lansat perfect in adancime, iar varful cu origini ivoriene a trecut ca TGV-ul pe langa Ghionea si l-a invins pe Tatarusanu inca din minutul 3.

Pe un gazon dificil din cauza ploilor din Bucuresti, stelistilor le-a fost greu sa se ridice din noroi pentru a lupta de la egal la egal cu CFR Cluj, echipa care parea cu o clasa peste.

Ardelenii au dat cu piciorul la mai multe sanse de a majora diferenta prin Peralta, iar "ros-albastrii" au prins curaj si cu patru minute inainte de pauza Bogdan Stancu i-a pasat ideal lui Romeo Surdu, iar acesta a stabilit egalitatea cu un sut de la 17 metri.

Stelistii au inceput si partea a doua slab, primind gol la noua minute dupa reluare dupa o lovitura de colt finalizata de Dario Flores cu o lovitura de cap, fara ca Tatarusanu sa poata interveni.

Cristiano Bergodi a mutat insa din nou inspirat si l-a introdus pe Kapetanos in teren in minutul 65. Grecul a rasplatit incredere si peste doar doua minute a egalat printr-un sut sub bara, dintr-o pozitie imposibila.

Iata transmisa partidei

90+3 - Final de meci!

90+2 - Schimbare CFR Cluj: Emil Dica intra in locul lui Yssouf Kone.

90 - Trei minute de prelungire!

88 - Combinatie suporterilor a stelistilor, Ochirosii scapa singur cu portarul, dar trimite pe langa poarta!

87 - Ochirosii suteaza de la 30 de metri, modest.

84 - Surdu si Nuno Claro primesc cartonasul galben.

81 - Dubarbier primeste cartonasul galben pentru ca a sutat o minge inspre suporterii Stelei.

79 - Schimbare CFR Cluj: Traore intra in locul lui Peralta.

76 - Ochirosii e gasit bine de Kapetanos, dar acesta da pe langa minge.

73 - Dubarbier se resimte dupa un contact cu Onicas.

69 - Schimbare Steaua: Ochirosii intra in locul lui Szekely.

67 - GOL STEAUA!!!! Atac furibund al Stelei! Centreaza Onicas, Surdu trimite cu capul, Nuno Claro respinge, iar Kapetanos egaleaza din unghi!!!

65 - Schimbare Steaua: Bogdan Stancu, accidentat, ii lasa locul lui Kapetanos.

62 - Bogdan Stancu s-a accidentat si se resimte.

58 - Andrei Ionescu centreaza pana la Bogdan Stancu, acesta trimite peste.

57 - Cartonas galben pentru Dario Flores.

55 - Schimbare CFR Cluj: Ciprian Deac intra in locul lui Mara.

54 - GOL CFR Cluj! Dario Flores aduce Clujul in avantaj cu o lovitura de cap!

52 - Mara il loveste pe Tatarusanu in timpul unui plonjon.

49 - Lovitura libera pentru clujeni, mingea ajunge la Kone, Tatarusanu are o interventie senzationala! De la marigne se ridica ofsaid!

46 - Banel Nicolita respinge gresit spre propria poarta si ardelenii au fost aproape de gol!

46 - Incepe repriza a doua!

45+2 - Sfarsitul primei reprize!

45+1 - Bogdan Stancu se lupta ca un tigru cu Gabi Muresan si obtine un corner.

44 - Bogdan Stancu scapa singur spre poarta, Tony il blocheaza cu un picior in piept, dar Deaconu lasa jocul sa continue!

41- GOL STEAUA!!! Stancu ii paseaza lui Surdu, iar acesta egaleaza cu un sut de la marginea careului!

40 - Bogdan Mara primeste o minge in careu, iar sutul sau este blocat.

37 - Corner pentru Steaua, Onicas trimite cu capul peste poarta.

36 - Steaua pleaca pe un contraatac in viteza, insa Bogdan Stancu centreaza gresit!

33 - Corner pentru Steaua, Ghionea prelungeste si se acorda fault la Nuno Claro.

30 - Bogdan Stancu suteaza periculos de la 20 de metri, la o palma de bara.

28 - Banel Nicolita scapa singur pe banda stanga, dar centreaza gresit.

27 - Nuno Claro iese la marginea careului si retine o minge urmarita de Szekely.

25 - Mara centreaza in careu, Peralta trimite din nou pe langa poarta.

24 - Yssouf Kone scapa singur pe partea dreapta, centreaza pana la Peralta, care reia alaturi cu capul.

22 - Sebastian Dubarbier este semnalizat corect in ofsaid.

20 - Banel Nicolita ii ia mingea lui Surdu si apoi faulteaza in atac.

16 - Golanski centreaza periculos, dar Surdu nu poate ajunge la minge.

12 - Panin il faulteaza dur pe Szekely la marginea terenului.

9 - Surdu centreaza in careu, dar Nicolita sare pe sub minge.

7 - Sebastian Dubarbier pune mana pe minge, apoi suteaza violent in ea, dar scapa fara cartonas galben

3 - GOL CFR Cluj! Minge catre Yssouf Kone, acesta il depaseste in viteza pe Ghionea si il invinge pe Tatarusanu!

2 - Romeo Surdu se resimte si are nevoie de grijiri medicale dupa o intrare dura a lui Alcantara

1 - A inceput partida!

Echipele de start

Steaua: Tatarusanu - Golanski, Baciu, Ghionea, Petre Marin - Szekely, Onicas, Andrei Ionescu, Banel Nicolita - Surdu, Stancu

Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Muresan, Alcantara, Panin - Mara, Flores, Leao - Peralta, Dubarbier, Yssouf Kone

Antrenor: Antonio Conceicao

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...
Jucătorul român de la CFR Cluj a ales naționala Ungariei! Acum joacă meci de meci
Un jucător care a făcut junioratul la CFR Cluj s-a transferat în Ungaria la Vasas Budapesta iar acum joacă meci de meci la echipa de club dar și la naționala Ungariei. Attila Girsik a fost...