Steaua - CFR Cluj, derby pentru titlu

Duminica, 02 Martie 2008, ora 08:17
2135 citiri

Cea mai interesanta partida a momentului, in Liga I, se joaca in Ghencea duminica de la ora 20.30, intre Steaua (locul 6, 38p) si liderul CFR Cluj (locul 1, 49p). Chiar daca nu se va decide titlul in aceasta partida, rezultatul este foarte important in ambele tabere, mai ales insa pentru trupa lui Marius Lacatus. Dupa esecul cu Poli Iasi, Steaua este obligata sa nu mai greseasca, iar primul pas este cel mai greu.

Razboiul declaratiilor din cele doua tabere care se intalnesc duminica, a fost atractia pauzei competitionale din aceasta iarna. Lupta pentru titlu s-a rezumat la o serie de acuze si ironii intre finantatorul Stelei, Gigi Becali si conducatorii de la CFR, Iuliu Muresan si Arpad Paskany.

Dupa infrangerea de la Iasi, se vorbeste deja in Ghencea despre demisia lui Lacatus. Atentionarea a venit chiar de la Gigi Becali, care a spus ca: "Lacatus stie cel mai bine ce are de facut, insa trebuie sa fie constient ca, daca Steaua nu va termina macar pe locul 2, va trebui sa plece singur".

Si cum trebuie sa existe si o solutie in asemenea probleme, printre numele vehiculate ca succesor la banca tehnica a Stelei, se afla si fostul tehnician al Rapidului, Cristiano Bergodi.

Pentru meciul dintre Steaua si CFR Cluj s-au vandut toate biletele. Vor fi prezenti si 500 de suporteri ai echipei din Cluj pe stadionul Ghencea.

"Nu ne temem de atmosfera din Ghencea. Sigur ca suporterii bucuresteni ne vor fi ostili, insa ura lor ne va motiva suplimentar. Jucatorii nostri vor deveni si mai puternici", a declarat Iuliu Muresan, presedintele lui CFR.

La randul sau, presedintele Stelei, Valeriu Argaseala a declarat: "Chiar daca s-au facut multe declaratii razboinice inaintea acestui meci, ele nu trebuie sa-i incite pe fanii nostri. Sa sustina echipa si sa demonstreze ca sunt suporteri de calitate".

Steaua echipa probabila: Zapata - Golanski, D.Goian, M.Radoi, Emeghara - Ov.Petre, Lovin (sau Plesan) - Dayro Moreno, N.Dica, Mendoza - Pepe Moreno.

CFR Cluj echipa probabila: Hirschfeld - Tony, Cadu (Sandberg/Muresan), Galiassi, Dorsin - Manuel Jose, Leao, Dani, Culio - Semedo si Fabbiani.

Arbitrul partidei va fi Alexandru Tudor, ajutat de asistentii Cristian Nica (Ploiesti) si Eduard Dumitrescu (Pitesti).

Adversar complicat pentru campioana Steaua în sferturile EuroCup
Campioana României la polo masculin, Steaua Bucureşti, va întâlni formaţia spaniolă Astralpool CN Sabadell, în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, conform tragerii la sorţi de marţi....
Calificare dramatică pentru Steaua în sferturile cupelor europene. A fost nevoie de penalty-uri
CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2,...