Dinamo castiga derbiul cu CFR

Sambata, 02 Mai 2009, ora 22:50
3074 citiri

Dinamo Bucuresti s-a impus la limita in derbiul cu CFR Cluj, scor 1-0, si redevine lider in clasamentul Ligii I.

Partida se anunta a fi una decisiva pentru ambele formatii, Dinamo avand nevoie de victorie pentru a reveni in fruntea clasamentului, CFR-ul fiind aproape eliminata din lupta pentru titlu in cazul unei infrangeri.

Sustinuti de miile de fani din tribune, 'cainii' au inceput mai bine partida, Cristea si Niculae fiind principalele pericole pentru poarta lui Nuno Claro. In a doua jumatate a reprizei feroviarii au iesit la atac, lasand defensiva putin haotica. Dinamo primeste 11 metri in minutul 40, dar sutul lui Marius Niculae tinteste bara. Trei minute mai tarziu, Danciulescu isi razbuna colegul si deschide scorul dupa doua gafe ale defensivei clujene.

Echipa campioana a iesit hotarata de la vestiare, si, din pacate, dinamovistii au facut destul de repede pasul inapoi, partida devenind monotona si presarata cu trageri de timp. Clujenii au stat mai mereu in ofensiva, dar lipsa comunicarii si graba jucatorilor lui Conceicao i-au oprit din drumul spre poarta lui Dolha. Actiunile au aparut in partea secunda a reprizei, dar goalkeeperul dinamovist, de departe cel mai bun om al meciului, a avut cateva interventii salvatoare, desi a acuzat dureri musculare inca din minutul 69.

Ultimele 10 minute ale meciului au fost pur si simplu macinate de tragerile de timp ale elevilor lui Rednic, clujenii nereusind sa faca pasul decisiv spre egalare. Ultimul minut al prelugirilor a adus eliminarea lui Tamas si a lui Kone, in urma unui meleu din careul dinamovist. Dohla s-a remarcat din nou in finalul partidei respingand doua suturi puternice cu doua interventii senzationale.

Dinamo castiga derbiul etapei a 28-a si revine pe prima pozitie a clasamentului Ligii I.

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Dinamo - CFR Cluj, contand pentru etapa a 28-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90+4 Arbitrul israelian fluiera finalul partidei. Dinamo castiga cu 1-0.

Min.90+4 Dolha isi salveaza echipa pe final de joc cu doua interventii incredibile.

Min.90+3 Kone si Tamas sunt eliminati de pe teren.

Min.90+3 Spiritele se incing la poarta lui Coman, jucatorii celor doua formatii intrand intr-un meleu.

Min.90+2 Veljovici obtine un corner dupa ce a 'reluat' spre poata cu mana.

Min.90 Se arata 4 minute de prelungiri. Clujenii ataca, dar lipsa de claritate nu le aduce nici o ocazie serioasa in careul dinamovist.

Min.89 Miranda ii ia locul lui Marius Niculae.

Min.88 Clujenii beneficiaza de o lovitura libera, dar centrarea lui Culio este prea inalta pentru atacantii CFR-ului.

Min.87 Muresan trimite cu calcaiul spre poarta lui Dolha, dupa o lovitura de colt, dar portarul 'cainilor' retine fara probleme.

Min.84 Tony il faulteaza pe Niculae, iar dinamovistul profita si castiga secunde bune.

Min.82 Tamas faulteaza in preajma propriului careu, dar arbitrul israelian nu acorda nimic.

Min.80 Clujenii continua actiunile ofensive, dar defensiva lui Mircea Rednic rezista presiunii.

Min.79 Veljovici intra in locul lui Ruiz.

Min.78 'Cainii' scapa pe contraatac, dar Niculae este surprins in ofsaid.

Min.77 Dolha iese din poarta si retine un balon de la picioarele lui Culio. Goalkeeperul dinamovist rezista eroic, in ciuda durerilor musculare acuzate la fiecare faza.

Min.76 Dolha se resimte, dar se ridica, in aplauzele publicului, pentru a continua partida.

Min.74 Dinamovistii fragmenteaza partida in tentativa de a rupe ritmul de joc al clujenilor. Feroviarii raman in ofensiva, 'cainii' se multumesc sa se apere.

Min.72 Iese Mara, intra Frangipane.

Min.69 Rednic il scoate pe Matache la incalzire, dar Dolha se ridica de pe gazon si continua partida.

Min.69 Dolha acuza o accidentare si primeste ingrijiri medicale.

Min.68 Lovitura libera pentru CFR: Culio suteaza direct pe spatiul portii, dar Dolha respinge cu o parada excelenta.

Min.67 Yssouf Kone centrea excelent de pe partea dreapta, dar Scarlatache respinge cu o lovitura de cap.

Min.65 Scarlatache il deposedeaza pe Ruiz in careu cu o interventie senzationala.

Min.64 Kone plonjeaza caraghios in careu in incercarea de a obtine un penalti.

Min.62 Tamas primeste cartonas galben pentru trageri de timp.

Min.57 Panin intra in locul lui Leao.

Min.57 Bostina este surprins in pozitie de ofsaid.

Min.54 Clujenii rateaza cea mai mare ocazie din aceasta partida. Mara centreaza pentru lovitura de cap a lui Ruiz si Dolha respinge spectaculos.

Min.52 Simao patrunde pe stanga, centreaza la Danciulescu, dar atacantul dinamovist suteaza slab si Nuno Claro retine.

Min.50 Pereira centrea de pe stanga, insa Ruiz reia cu capul pe langa poarta.

Min.48 Dolha retine un corner executat de Culio.

Min.46 Goian il inlocuieste pe Moti.

Min.46 A inceput repriza secunda.

---------------------------------------------------------------------

Min.45+1 Centralul fluiera finalul primei reprize.

Min.45 'Cainii' scapa pe contraatac, dar Niculae se grabeste si suteaza mult pe langa poarta.

Min.44 Ruiz cade in careul dinamovist si solicita lovitura de la 11 metri, refuzata de arbitru.

Min.43 GOOOOOOOL Dinamo! Danciulescu deschide scorul dupa doua gafe ale defensivei clujene!

Min.42 Pereira suteaza periculos, insa balonul ocoleste poarta.

Min.41 Ruiz ia o actiune pe cont propriu si trece superb de doi adversari, dar suteaza slab, fiind marcat foarte bine de N'Doye.

Min.40 Marius Niculae trimite in bara si pericolul este indepartat. Scorul ramane 0-0!

Min.40 Lovitura de la 11 metri pentru Dinamo, la un hent in careu al clujenilor!

Min.38 Tamas suteaza in blocaj si balonul iese in corner.

Min.37 Haos in preajma careului clujean. Dinamovistii preseaza si obtin o lovitura libera.

Min.35 Kone preia un balon pe partea dreapta, dar greseste centrarea si 'cainii' indeparteaza pericolul.

Min.32 Marius Niculae introduce balonul in poarta dupa o respingere a lui Nuno Claro, dar golul este anulat pentru pozitie de ofsaid.

Min.29 Niculae declanseaza un nou contraatac, ii trimite lui Cristea, iar sutul dinamovistului este deviat in bratele lui Nuno Claro.

Min.28 Marius Niculae trimite cu capul peste poarta din centrul careului.

Min.25 Dolha are o inteventie excelenta la o centrare periculoasa a oaspetilor si retine din fata lui Ruiz.

Min.24 Tony primeste un genunchi in cap de la Simao, dar se ridica si continua partida.

Min.23 Cristea este blocat in careu, trimite inapoi pentru sutul lui N'Doye, insa balonul trece mult peste poarta.

Min.21 Alcantara respinge o centrare trimita de Cristea.

Min.20 Blay nu mai poate continua si este inlocuit de Scarlatache.

Min.19 Blay acuza o accidentare si partida este intrerupta.

Min.19 CFR-ul continua ofensiva, Mara si Ruiz fiind blocati de fundasii dinamovisti.

Min.16 Clujenii rateaza si ei o mare ocazie de a marca: Kone ramane singur cu Dolha, dar sutul ivorianului este respins in corner.

Min.14 Dinamovistii cer lovitura de la 11 metri dupa o cadere a lui Bostina, dar centralul lasa jocul sa continue.

Min.11 Kone incearca o patrundere, paseaza spre Ruiz, dar mingea este incerceptata de dinamovisti.

Min.10 Marius Niculae primeste un balon de la Torje, insa trimite pe langa poarta.

Min.7 Ocazie imensa pentru Dinamo! Danciulescu suteaza spre poarta un balon deviat, iar Muresan respinge de pe linia portii.

Min.6 Bostina este avertizat cu galben de centralul israelian.

Min.4 N'Doye suteaza pe jos din afara careului, dar mingea trece pe langa poarta lui Nuno Claro.

Min.1 A inceput partida.

Dinamo: Dolha - Blay, Tamas, Moti, Siamo - Torje, N'Doye, Bostina, Cristea- Niculae, Danciulescu

CFR Cluj: Nuno Claro, Tony, Muresan, Alcantara, Pereira - Mara, Dani, Leao, Culio - Ruiz, Kone.

Partida este arbitrata de o comisie din Israel formata din Asaf Keinan (la centru), Abed El Ubra si Uzi Bason (asistenti).

Inaintea partidei, cele doua formatii sunt despartite in clasament de 7 puncte, ocupand pozitiile 2, respectiv 5.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...