Liga 1: Craiova invinge CFR Cluj

Vineri, 09 Decembrie 2016, ora 22:25
4443 citiri

CSU Craiova a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 20 din Liga 1, oltenii trecand de CFR Cluj cu scorul de 2-1.

A fost o partida marcata de decizii contestate ale arbitrilor, dar si de erori copilaresti comise de fotbalistii celor doua formatii.

Oltenii au deschis scorul in minutul 36, atunci cand Zlatinski a transformat un penalti controversat. La o faza de atac a gazdelor, Ivan a incercat o centrare, iar Horj a deviat balonul cu mana. Initial, "centralul" aratase corner, insa a revenit dupa cateva minute la indicatia tusierului si a dictat lovitura de la 11 metri.

Numai doua minute a durat bucuria gazdelor, Bud restablind egalitatea dupa o gafa uriasa a lui Mazarache.

Craiova a revenit in avantaj in debutul partii secunde, dupa ce Muresan a gafat si el incredibil, permitandu-i lui Gustavo sa inscrie.

A urmat o noua mare ocazie a "feroviarilor" imediat dupa reluare, pentru ca arbitrul sa ii lase pe acestia in 10 jucatori, eliminandu-l pe Omrani foarte usor, dupa ce acesta a aplaudat ironic o sanctiune a arbitrului de centru.

Camora a salvat CFR-ul cu 10 minute inainte de final, atunci cand a degajat de pe linia portii dupa ce Bancu luase la tinta transversala portii oaspetilor.

Echipele de start

CS U Craiova: Calancea - Briceag, Kelici, Kay, Vatajelu - Baluta, Zlatinski, Rocha - Gustavo, Mazarache, Ivan

CFR: Vatca - Peteleu, Larie, Horj, Camora - Rus, Muresan - Chirita, Omrani, Juan Carlos - Bud

Execuție la vârful AUR. George Simion anunță că-l suspendă pe Marius Lulea după scandalul cu Cosmin Gușă la Primăria Capitalei
George Simion a anunțat duminică seara, 14 aprilie, la Realitatea Plus, că-l va suspenda pe prim-vicepreședintele AUR Marius Lulea după ce s-a opus unei candidaturi a lui Cozmin Gușă la...
Județul în care Ludovic Orban nu crede că mai sunt angajați fără carnet PSD în instituţiile publice. ”Vă rog să-l trimiteţi la consult”
Alianţa Dreapta Unită (ADU) şi-a lansat duminică, 14 aprilie, candidaţii pentru alegerile locale de pe 9 iunie. La eveniment a participat și președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, care...