CFR Cluj castiga derbiul cu Unirea Urziceni

Luni, 22 Februarie 2010, ora 19:23
2569 citiri

CFR Cluj a castigat derbiul etapei a 18-a cu Unirea Urziceni, scor 1-0, si isi consolideaza pozitia de lider in clasamentul Ligii I.

Clujenii au inceput mai curajos partida, Culio punandu-l la incercare pe Arlauskis inca din minutul doi. Prima mare ocazie a partidei a avut loc in minutul 32, Onofras fiind blocat in de Nuno Claro in careu.

Feroviarii au ratat la randul lor prin Traore, care, dupa ce a driblat intreaga ofensiva a Unirii si pe goalkeeperul Arlauskis , a intrat in unghi si a ratat deschiderea scorului.

Tanarul atacant s-a razbunat insa cu doua minute inainte de pauza, inscriind cu o foarfeca laterala dupa o respingere a portarului campioanei. Acelasi Traore avea sa ramana din nou singur cu Arlauskis, in minutul 45, dar lituanianul a evitat un nou gol.

Partida a fost mult mai calma in repriza secunda, in ciuda rezultatului inregistrat pe tabela, baloanele celor de la Urziceni fiind respinse cu usurinta de apararea oaspetilor.

Jocul a devenit din ce in ce mai dur, patru jucatori fiind ingalbeniti de arbitru, insa ocaziile de poarta aproape ca au lipsit.

Cu cele trei puncte obtinute la Urziceni, CFR Cluj isi consolideaza pozitia de lider al Ligii I, avand un avand de trei puncte fata de ocupanta pozitiei secunde.

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Unirea Urziceni - CFR Cluj, din etapa a 18-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci!

Min.90 Clujenii pornesc pe contraatac, insa Kone rateaza majorarea scorului, trimitand pe langa vinclul portii lui Arlauskis.

Min.85 Culio primeste galben pentru un fault la Ricardo.

Min.84 Brandan trimite in zid o lovitura libera din preajma careului.

Min.82 Dani intra in locul lui Emil Dica.

Min.82 Deac este inlocuit de Peralta.

Min.79 Deac este avertizat pentru o intrare dura la Brandan.

Min.77 Paraschiv ii lasa locul lui Ricardo.

Min.73 Frunza centreaza de pe flancul stang, dar balonul poposeste in bratele lui Nuno Claro.

Min.69 Semedo intra in locul lui Marinescu.

Min.66 Paraschiv primeste galben.

Min.65 Leonardo intra in locul lui Traore.

Min.62 Nuno Claro este avertizat pentru proteste.

Min.60 Rusescu intra in locul lui Onofras.

Min.58 Nuno Claro intervine decisiv la doua suturi ale gazdelor.

Min.56 Nuno Claro retine centrarea lui Maftei de pe flancul drept.

Min.53 Culio suteaza puternic de la distanta, dar mingea trece mult pe langa poarta.

Min.48 Apostol obtine o lovitura libera de la 30 de metri, dar centrarea sa este respinsa de Muresan.

Min.46 Incepe repriza a doua!

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.45 Traore scapa singur cu portarul gazdelor, insa Arlauskis reuseste sa respinga balonul, pentru ca Deac sa traga peste poarta.

Min.43 GOOOOL CFR Cluj! Deac suteaza puternic din careu, Arlauskis respinga in transversala, iar Traore inscrie cu o foarfeca laterala.

Min.41 Deac centreaza pentru Kone, insa defensiva ialomiteana respinge.

Min.35 Ratare incredibila a CFR-ului: Traore primeste la 30 de metri, dribleaza fundasii adversi si pe portarul Arlauskis, insa intra in unghi si balonul se scurge prin fata portii.

Min.33 Muresan este si el avertizat.

Min.32 Gazdele rateaza cea mai mare ocazie a meciului de pana acum: Onofras este gasit excelent de Brandan in careu, insa atacantul ialomitean este blocat in momemntul sutului de Nuno Claro.

Min.29 Brandan vede primul cartonas galben al partidei.

Min.28 Culio incearca o patrundere in careu pe partea dreapta, dar este deposedat de Galamaz.

Min.24 Muresan executa pe jos o lovitura libera de la mare distanta, dar mingea trece alaturi.

Min.22 Unirea iese frumos din jumatatea proprie si forteaza careul oaspetilor, insa Panin reuseste sa intercepteze si indeparteaza pericolul.

Min.20 Paraschiv il cauta cu o diagonala pe Bilasco, dar balonul ajunge in bratele lui Nuno Claro.

Min.17 Onofras trimite cu capul pe langa poarta, dupa o lovitura libera executata de Apostol.

Min.14 Centralul opreste ofensiva clujenilor dupa ce Traore il faulteaza in atac pe Maftei.

Min.8 Gazdele leaga prima faza de atac, insa balonul este respins de Muresan din propriul careu.

Min.4 Arlauskis isi face din nou datoria la un sut venit in urma unei faze desfasurate pe flancul drept.

Min.2 Culio incearca un sut de la distanta, dar Arlauskis este atent si retine.

Min.1 Incepe partida!

Inaintea partidei, cele doua formatii ocupa primele doua pozitii in clasamentul Ligii I, cu 34 de puncte, fiind despartide doar de golaveraj, favorabil clujenilor.

Partida tur s-a incheiat cu victoria CFR-ului, scor 2-0, feroviarii impunandu-se si in Supercupa Romaniei, la lovituri de la 11 metri, dupa 1-1 in timpul regulamentar.

Echipele probabile:

Unirea Urziceni: Arlauskis - E.Nicu, Galamaz, Bruno Fernandes, V.Bordeanu - L.Marinescu, S.Paraschiv, I.Apostol, Frunza - Bilasco, Rusescu;

Antrenor: Ronny Levy;

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Edimar - Dani, Muresan, Culio - N.Dica - Y.Kone, Traore;

Antrenor: Andrea Mandorlini.

Intalnirea va fi arbitrata la centru de Marius Avram.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...