"Minunea" Pandurii a rapus campioana CFR Cluj

Duminica, 23 Septembrie 2012, ora 23:20

Revelatia debutului de sezon din Liga 1, Pandurii Targu Jiu, si-a trecut in palmares o noua victima. Echipa lui Grigoras a invins, scor 2-1, chiar campioana CFR Cluj, in etapa a 9-a, si a revenit pe prima pozitie a clasamentului.

Cu doar 13 puncte acumulate in primele 8 etape, campionii aveau nevoie de o victorie ca de aer, in caz contrar existand riscul sa piarda contactul cu Steaua si chiar cu gazdele de duminica seara.

Totusi, gorjenii au avut un start de meci mult mai bun, avand posesia si incercand sa ameninte poarta lui Felgueiras.

Prima ocazie a venit in minutul 8, atunci cand goalkeeperul portughez a respins cu emotii un balon sutat bine de Radut. Cinci minute mai tarziu, clujenii trec pe langa deschiderea scorului, Lazar intervenind excelent la reluarea lui Bjelanovici.

In minutul 31, campionii au tremurat la sutul lui Lemnaru, mingea lovind bara transversala.

Gazdele au deschis scorul in debutul reprizei secunde. Sepsi il agata in careu pe Grigoras junior, Balaj dicteaza penalti iar Maxim transforma.

Doua minute mai tarziu Bastos restabileste egalitatea dupa o gafa in defensiva Pandurilor.

In minutul 67, CFR-ului ii este refuzata o lovitura de la 11 metri la interventia lui Ungurusan asupra lui Nicoara.

Cu 10 minute inainte de final, Muresan sare dezordonat catre un balon in propriul careu, acesta il loveste in mana si se arata, din nou, penalti. Mihai Radut a transformat si tribunele au explodat.

Transversala lui Felgueiras a fost atinsa si in minutul 88, atunci cand degajarea lui Cadu l-a lovit pe Matulevicius iar mingea a cazut pe bara portii oaspetilor.

Chiar daca au atacat pana in ultimul minut, campionii nu au putut sa inscrie golul egalarii. Mai mult, Cadu a vazut direct cartonasul rosu dupa o interventie care nu ii face cinste.

Echipele:

PANDURII: Lazar - Ungurusan, Viera, Mamele, Vlad - Nistor - Grigoras, Maxim, Radut, Ibeh - Lemnaru
Rezerve: Mingote, Rusu, Pleasca, C. Cristea, Bacila, Matulevicius, Boutadjine

CFR CLUJ: Felgueiras - Pinto, Cadu, Rada, Sepsi - Aguirregaray, Muresan, Godemeche, Camora - Bastos - Bjelanovic
Rezerve: Stancioiu, Maftei, L. Alberto, Nicoara, D. Valente, Kivuvu, Rui Pedro

Arbitri: C. Balaj, C. Nica, Ad. Ghinguleac

Articol citit de 3287 ori

11 comentarii

Hai sa lasam minunile

O jumatate de fault si un hent involuntar au adus 2 penalty-uri pentru olteni, in timp ce de partea ailalta 2 faulturi cat casa in careu plus niste maruntisuri (10-11 faulturi gorjene trecute cu vederea in apropierea careului gazdelor, vreo 3 cornere refuzate etc.) au adus o victorie nemeritata. Iar asta nu e o rezultanta a coruptiei din fotbal, ci a nepriceperii unui arbitru semic.retin (ori a relei vointe a acestuia). Poate ca CFR n-a meritat victoria, dar n-a meritat nici infrangerea.

Nu am vazut meciul dar imi place competitia cinstita

Doresc ca sportul romanesc,indeobste fotbalul sa se debaraseze de mitici,mircici si becali;apoi vor veni performantele!

iti place competitia cinstita,dar fara mitici,

mircici,etc ! ba,da un campionat in care numa cefereu castiga,ti-ar placea ?! anu tecut,cand dimano avea 100 de puncte avans si totusi arbitrii romani au facut-o campioana pe cfr a fost corect ?! am spus si o mai zic,asa cum roata vietii se-nvarte,asa o sa dispareti si voi echipa de adunaturi ! cand unguru bulan n-o sa mai faca minuni(cum face acum)o sa o luati pe urmele urzicenilor !

n-a meritat infrangerea,da nici victoria ???

pai avea dreptate nenea iancu,cand zicea ca 2-3 milioane costa un campionat ! cum cfr-u nu mai cotizeaza la zestrea domnitei ralu,cum nu mai sunt buni arbitrii romani ! asta pune un mare semn de intrebare asupra campionatelor castigate de ceferei si poate dupa ce o pleca si epava si moraru,vom afla ce nu s-a spus despre cazul valiza !

@Valencia

Daca ai vazut meciul, stii despre ce vorbesc. Daca nu l-ai vazut, ce discutam?
N-a meritat nici infrangerea, nici victoria - asta inseamna ca a fost un meci intre doua echipe sensibil egale valoric, care, in tonul jocului, trebuia sa se termine remiza.
In plus, sa nu facem recurs la istorie: Dinamo n-a meritat 90% din campionatele castigate, iar Steaua cel putin jumatate - chestii verificabile. Ca n-a meritat CFR-ul sa castige campionate e doar parerea fanilor stelisti, dinamovisti si a lui Porumboiu.

mai gigi,nu am vazut meciu,dar te cred pe cuvant !

in schimb am vazut cum arbitrii romani v-au scos campioni in fata stelei,lu dimano,timisoara si vaslui si atunci despre ce vorbim ?! ce tie nu-ti place,altuia nu-i face ! de cand pajkany nu mai cotizeaza ,gata...s-a dus corectitudinea arbitrilor romani !!! ati furat ca-n codru si acum va e jena ca sunteti furati ?! nashpa !

Eu am vazut meciul si nu ai dreptate...

Daca invoci arbitrajul intr-un asemenea meci pai atunci hai sa discutam...In prima repriza Balaj nu acordat un cartonas rosu la intrare criminala asupra portarului Gorjean ci doar galben. Iar sa joci de prin minutul 35 tot in 11 oameni cred ca-i un avantaj imens, mai ales cind tactic stai cu *** in poarta. bun mai departe...primul 11 metrii pe care-l invocati este si, si, adica arbitrul este acoperit de regulament si daca dadea si daca nu dadea penalty, citeste regulamentul si o sa intelegi ce vreau sa spun, nici jucatorul cfr-ului nu atinge mingea nici cel al pandurilor. Cit despre faza din min 95 este jenant sa ceri penalty cind jucatorul pandurilor joaca mingea cu capul, abea apoi cade peste Camora care clar nu joaca balonul fiind depasit de acesta. Ce ma intriga si mai mult,... cum se poate ca prin studiouri, "oameni de fotbal" sa nu aiba habar de regulamentul sportului pe care-l comenteaza. Pe aici pe forumuri mai treaca mearga dar cind primesti bani pentru asa ceva este inadmisibil. O zii buna!

nu pandurii lu peste e minunea

ci balaj e marea minune ... asta e ordin de sus sa bata pandurii lu peste prajit..

bai balajule..impusca-te !

M.D., cum dr.acu' te-o chema...

...schimba titlul: Balaj a rapus fotbalul.

nasol cand te trezesti intr-o buna dimineatza ....

ca arbitrii romani nu-ti mai sunt pe plac ! poti sa-i pacalesti pe unii o vreme,dar nu-i poti pacali pe toti mereu ! ce e paskane,nu intrara banii de la liga in cont ?! pai arbitrii romani ,pe care atat i-ai laudat tu si muresan,nu traiesc doar cu paine si apa,asa-i ?...ca doar tu i-ai invatat cu naravu ! pune mana si plateste ca semeni tot mai mult cu gloaba de copous,care dupa divizia sansung n-a mai cotizat si se plangea intr-una de arbitrii corupti !

ce o mai fi cu craciunescul ?!

si-o fi reluat el postul de consilier pe titanic , ca vad ca cfr inoata in campionat !!!