"Minunea" Pandurii a rapus campioana CFR Cluj

Duminica, 23 Septembrie 2012, ora 23:20
3593 citiri

Revelatia debutului de sezon din Liga 1, Pandurii Targu Jiu, si-a trecut in palmares o noua victima. Echipa lui Grigoras a invins, scor 2-1, chiar campioana CFR Cluj, in etapa a 9-a, si a revenit pe prima pozitie a clasamentului.

Cu doar 13 puncte acumulate in primele 8 etape, campionii aveau nevoie de o victorie ca de aer, in caz contrar existand riscul sa piarda contactul cu Steaua si chiar cu gazdele de duminica seara.

Totusi, gorjenii au avut un start de meci mult mai bun, avand posesia si incercand sa ameninte poarta lui Felgueiras.

Prima ocazie a venit in minutul 8, atunci cand goalkeeperul portughez a respins cu emotii un balon sutat bine de Radut. Cinci minute mai tarziu, clujenii trec pe langa deschiderea scorului, Lazar intervenind excelent la reluarea lui Bjelanovici.

In minutul 31, campionii au tremurat la sutul lui Lemnaru, mingea lovind bara transversala.

Gazdele au deschis scorul in debutul reprizei secunde. Sepsi il agata in careu pe Grigoras junior, Balaj dicteaza penalti iar Maxim transforma.

Doua minute mai tarziu Bastos restabileste egalitatea dupa o gafa in defensiva Pandurilor.

In minutul 67, CFR-ului ii este refuzata o lovitura de la 11 metri la interventia lui Ungurusan asupra lui Nicoara.

Cu 10 minute inainte de final, Muresan sare dezordonat catre un balon in propriul careu, acesta il loveste in mana si se arata, din nou, penalti. Mihai Radut a transformat si tribunele au explodat.

Transversala lui Felgueiras a fost atinsa si in minutul 88, atunci cand degajarea lui Cadu l-a lovit pe Matulevicius iar mingea a cazut pe bara portii oaspetilor.

Chiar daca au atacat pana in ultimul minut, campionii nu au putut sa inscrie golul egalarii. Mai mult, Cadu a vazut direct cartonasul rosu dupa o interventie care nu ii face cinste.

Echipele:

PANDURII: Lazar - Ungurusan, Viera, Mamele, Vlad - Nistor - Grigoras, Maxim, Radut, Ibeh - Lemnaru

Rezerve: Mingote, Rusu, Pleasca, C. Cristea, Bacila, Matulevicius, Boutadjine

CFR CLUJ: Felgueiras - Pinto, Cadu, Rada, Sepsi - Aguirregaray, Muresan, Godemeche, Camora - Bastos - Bjelanovic

Rezerve: Stancioiu, Maftei, L. Alberto, Nicoara, D. Valente, Kivuvu, Rui Pedro

Arbitri: C. Balaj, C. Nica, Ad. Ghinguleac

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Pandurii CFR Cluj rezultat, #Pandurii CFR rezultat Liga 1, #rezultate Liga 1 , #Liga I