Surpriza in Liga 1: Universitatea castiga "derbiul Clujului"

Luni, 24 Martie 2014, ora 22:50
2821 citiri

Surpriza mare in ultimul meci al etapei 24 din Liga 1. Universitatea Cluj s-a impus pe terenul rivalilor locali de la CFR Cluj, scor 2-1.

Sustinuta frenetic de cateva mii de suporteri veniti pe arena din Gruia, Universitatea a inceput curajos partida, dominand teritorial.

Lemnaru i-a facut pe fani sa explodeze deschizand scorul in minutul 15, cu un sut foarte bine plasat pe coltul lung.

Bucuria "studentilor" a durat doar 3 minute pentru ca Ogbu a restabilit egalitatea rapid din pasa lui Negrut.

Meciul a continuat intr-un ritm bun, cu faze importante la ambele porti.

Universitatea a dat lovitura in repriza secunda, la capatul primei ore de joc, atunci cand Ciupe a executat inselator o lovitura libera, balonul a fost deviat usor iar Felgueiras nu a mai avut ce face.

Gazdele de la CFR puteau restabili egalitatea in minutul 77, insa sutul lui Ogbu a lovit bara portii aparate de Veselovsky.

Dupa fluierul de final, cateva zeci de suporteri ai "sepcilor rosii" au fortat cordonul bodyguarzilor si au patruns pe teren, bucurandu-se alaturi de favoriti.

In urma acestui rezultat Universitatea a ajuns pe locul 14, primul care asigura salvarea de la retrogradare, in timp ce "feroviarii" se afla in cadere libera, clasandu-se in acest moment pe un dezamagitor loc 10.

CFR CLUJ: Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Monroy - Maah, Rui Pedro, Gabionetta, Negrut - Ogbu

Rezerve: Minca, Oliveira Thiago, Djokovic, Chanturia, Ammari, Tade, Fl. Costea

U CLUJ: Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Tarnacop - Bucsa, Andrei Lungu - Boutadjine, Calcan, Gercaliu - Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Szilagyi, Martac, Tokacs, Kovacs, Max Nicu, Gabi Machado

Arbitri: Ovidiu Hategan. Asistenti: Aurel Onita, N. Grigoriu

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#CFR Cluj U Cluj Liga 1, #Liga 1 rezultate, #derbi Cluj rezultat, #Liga 1 meciuri , #Liga I