Liga 1: CFR Cluj castiga in prelungiri meciul cu CSM Poli Iasi, cu un gol marcat din offside

Vineri, 09 Martie 2018, ora 22:42
16241 citiri

CFR Cluj a castigat greu, scor 2-1, partida disputata vineri seara, pe teren propriu, cu CSM Poli Iasi, in prima etapa din playoff-ul sezonului 2017/2018 al Ligii 1.

Liderul Ligii 1 a marcat golul castigator in prelungirile intalnirii, prin Omrani, dintr-o pozitie de offside, nesemnalizata insa de arbitrul asistent de pe acea parte.

Cu cateva minute mai devreme, Dan Petrescu a fost eliminat pentru proteste si va sta in tribune, astfel, la meciul din etapa urmatoare, cu marea rivala la titlu, FCSB.

In Gruia, CFR Cluj a fost echipa care a controlat ostilitatile in prima repriza, pe cand iesenii abia daca au depasit mijlocul terenului.

Scorul a fost deschis repede, in minutul 10, de Tucudean, in urma unei centrari venita din partea dreapta de la Deac si prelungita cu capul de Muresan. A fost si scorul unei prime reprize, in care clujenii au trecut de mai multe ori pe langa golul doi.

Repriza secunda a continuat in acelasi ritm, iar Paun a irosit ocazii uriase, spre disperarea lui Dan Petrescu.

Apoi, in minutul 83, Camora il atinge neglijent prin alunecare in careu pe Kizito si arbitrul Iulian Calin arata punctul cu var. A executat Andrei Cristea si a transformat cu siguranta.

A fost si momentul in care Dan Petrescu a avut o criza nervoasa, continuata minute bune, pana in momentul in care Iulian Calin l-a trimis in tribune.

Clujenii aveau insa sa ia toate punctele in minutul 90+3, dupa un gol marcat de Omrani, dintr-o pozitie de offside, la o faza in care clujenii pot invoca, ce-i drept, o lovitura de la 11 metri neacordata la Culio.

Cu cele trei puncte, CFR Cluj se distanteaza in fruntea clasamentului la 5 puncte fata de urmatoarea clasata, FCSB, care are insa un meci mai putin disputat.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre CFR Cluj si CSM Poli Iasi, din cadrul primei etape a playoff-ului Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

INFO: La reluari se observa ca Omrani se afla intr-o pozitie de off-side.

min.90+3 - GOOOL CFR CLUJ!!! Omrani o readuce in avantaj pe CFR Cluj, cu un gol marcat din cativa metri, dupa o centrare a lui Costache, deviata de Culio!!!

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 4 minute.

INFO: Dan Petrescu protesteaza vehement si e trimis in tribuna. Va rata cu siguranta urmatorul meci, cu FCSB.

min.85 - Dan Petrescu il arunca in teren si pe Costache, in acest final de meci ce se anunta incendiar.

min.84 - GOOOL POLI IASI!!! Andrei Cristea transforma cu siguranta lovitura de pedeapsa!!!

min.83 - PENALTI CSM POLI IASI! Camora il atinge prin alunecare in careu pe Kizito si arbitrul Iulian Calin arata punctul cu var! Ce neglijenta din partea aparatorului clujenilor!

min.81 - Deac trimite milimetric pe langa poarta, dupa o pasa primita in careu de la Mailat.

min.73 - Inca o schimbare la CFR Cluj: iese Tucudean, intra Omrani.

min.67 - Tucudean il incomodeaza pe Rusu in momentul degajarii si vede cartonasul galben.

min.64 - Prima schimbare facuta de Dan Petrescu: iese Paun, intra Mailat.

min.61 - Paun opreste prin fault un contraatac al oaspetilor si primeste cartonasul galben.

min.56 - Ocazie uriasa pentru CFR Cluj! Culio ii paseaza perfect lui Paun, care ramane singur cu Rusu, insa trimite pe langa poarta!

min.55 - Paun retrimite cu capul in fata portii, insa Rusu iese excelent si retine in ultimul moment din fata lui Tucudean.

min.52 - Ce ocazie! Cristea suteaza de la 15 metri, dintr-o pozitie centrala, insa Vinicius pune piciorul si deviaza mingea!

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Andrei Cristea vede un cartonas galben, pentru un fault in atac asupra lui Vinicius.

min.44 - Culio suteaza de la 20 de metri pe langa poarta iesenilor.

min.43 - Paun cade si cere un penalti pentru o tinere a lui Rusu, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

min.43 - Paun ramane fata in fata cu Rusu, dupa o pasa suberba a lui Deac, insa nu reuseste sa loveasca balonul.

min.41 - Paun incearca o executie pretentioasa din foarfeca, insa mingea se duce departe de poarta adversara.

min.35 - Oaspetii se aproprie cu mare greutate de poarta clujenilor si n-au reusit pana acum sa-si creeze nicio ocazie importanta.

min.27 - Deac patrunde frumos, dar sutul sau se opreste in blocajul format de aparatorii ieseni.

min.21 - Tucudean reia cu capul putin peste poarta oaspetilor.

min.20 - Rusu iese bine din poarta si-l blocheaza la timp pe Paun, aflat intr-o situatie excelenta.

min.17 - Tucudean incearca un sut din prima, din voleu, insa Rusu retine fara probleme.

min.10 - GOOOL CFR CLUJ!!! Tucudean marcheaza din cativa metri, in urma unei centrari venita din partea dreapta de la Deac si prelungita cu capul de Muresan!!!

20:48 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida are loc la Cluj si poate fi vizionata in direct la TV pe posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 si Look TV.

INFO: Inaintea acestui meci, CFR Cluj ocupa locul 1 in clasamentul din playoff, cu 30 de puncte, in timp ce iesenii se afla pe locul 6, cu 20 de puncte.

ECHIPELE:

CFR CLUJ: Arlauskis - Manea, Vinicius, Muresan, Camora - Hoban, Djokovic - Culio, Deac, Paun - Tucudeanu.

Antrenor: Dan Petrescu.

CSM POLI IASI: Rusu - Bosoi, Jagodinskis, Frasinescu, Badic - Cioinac, Mihaescu - Platini, Zaharia, Chelaru - Cristea.

Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitru: Iulian Calin.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...