Rapid invinge CFR Cluj dupa un meci de zile mari

Sambata, 25 August 2012, ora 23:25
8264 citiri

Rapid a castigat derbiul cu CFR Cluj, disputat in Giulesti, cu scorul de 3-2. Ardelenii au condus cu 2-0 la pauza, insa au pierdut desi au avut mai bine de o ora superioritate numerica.

Cel mai frumos meci al sezonului s-a disputat in Giulesti, in doua acte diametral opuse. Prima repriza a apartinut in totalitate clujenilor, care au reusit sa ia un avantaj de doua goluri si sa aiba superioritate numerica.

In partea secunda insa, giulestenii au avut o revenire de senzatie cum numai "Farmecul vietii" poate avea.

Scorul a fost deschis dupa doar 14 minute de Ronny, care a patruns in viteza printre fundasii giulesteni, iar din minutul 19 scorul a devenit 2-0, autor fiind Vasile Maftei.

Dezastrul a continuat pentru giulesteni cu eliminarea lui Oros din minutul 29, iar tensiunea a atins cote maxime.

Fanii i-au cerut lui Sabau sa-si dea demisia, jucatorii au fost injurati, iar tribunele s-au golit la pauza.

Cei ce au plecat au pierdut insa o revenire de zile mari pentru ca Rapid a jucat fenomenal in partea secunda.

Tonul revenirii a fost dat de macedoneanul Ilijoski, in minutul 49, cu un sut din intoarcere. Sabau a mutat apoi castigator si l-a introdus pe Surdu.

Fostul stelist a obtinut un penalty cu usurinta in minutul 60, pe care Grigore l-a transformat fara nicio emotie.

Cu 20 de minute inainte de final, Surdu a mai creat un gol, de aceasta data cu un sut respins de Felgueiras pana la Grigore, care a pus latul pentru 3-2.

Acesta a fost ultimul gol al unui meci nebun, pe care giulestenii l-au castigat cu inima.

RAPID - CFR CLUJ 3-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Nicoara bate modest o lovitura libera din marginea careului.

83 - Accidentat, Adam Vass a parasit terenul. CFR joaca in zece oameni.

82 - Rui Pedro primeste cartonasul galben

80 - Clujenii ataca in ultimele minute in speranta egalarii.

76 - Nicolae Grigore primeste cartonasul galben.

73 - Panin intra in locul lui Pinto.

69 - GOL RAPID! Grigore inscreie din fata portii dupa un sut respins al lui Surdu!

65 - Maftei s-a accidentat dupa o cadere foarte urata.

62 - Nicolae Grigore inscrie din penalty!

61 - Alexandru Tudor inventeaza un penalty pentru Rapid dupa o cadere a lui Surdu.

60 - Surdu intra in locul lui Grigorie.

57 - Pecanha respinge in lateral un sut puternic al lui Nicoara.

55 - Sougou intra in locul lui Hora.

52 - Rapidistii preseaza pentru egalare.

49 - GOL RAPID! Ilijoski inscrie cu un sut din patru metri si reaprinde sperantele giulestenilor!

46 - Se reia jocul!

46 - Grigore si Milisavjlevici intra in locul lui Herea si Goga.

45 - Pauza!

44 - Herea primeste cartonasul galben.

41 - Fanii rapidisti protesteaza tot mai puternic in tribune. Lui Sabau i se cere demisia!

39 - Herea trage de la centrul terenului si este huiduit.

34 - Tudor vrea sa opreasca meciul pentru ca din tribune fanii folosesc lasere pe care le baga in ochii jucatorilor.

31 - Nervosi, fanii Rapidului arunca din tribune cu tot felul de obiecte. Tudor este chemat de observator la margine, meciul s-ar putea opri. Un nou caz bricheta?

30 - Rui Pedro intra in locul lui Ronny.

29 - Oros vede al doilea cartonas galben si este eliminat dupa o rafuiala cu Nicoara.

29 - Nicoara primeste cartonasul galben.

25 - Hora primeste cartonasul galben.

23 - Ronny suteaza pe langa poarta din marginea careului.

19 - GOL CFR CLUJ! Maftei inscrie cu un sut plasat dupa o gafa mare a lui Pecanha!

18 - Oros vede cartonasul galben.

14 - GOL CFR CLUJ! Ronny deschide scorul dupa o cursa in viteza pe care a finalizat-o cu un sut plasat!

10 - Roman incearca o patrundere in viteza dar este blocat.

6 - Alexandru Tudor inflameaza rapid spiritele si este injurat de tot stadionul.

3 - Pecanha respinge dupa o lovitura de cap a lui Pavlovici spre propria poarta, mingea ajunge la Godemeche, care trage in transversala din doar trei metri!

1 - Fluier de start!

Info: La ultima intalnire directa, giulestenii s-au impus cu 5-0.

Rapid: Pecanha - M. Roman, Oros, Glauber, Bozovici - Grigorie, Pavlovici, Teixeira, Herea - Goga, Ilijoski

CFR Cluj: Felguieiras - Ivo Pinto, Piccolo, Maftei, Diogo - Vass, Godemeche - Hora, Nicoara, Sepsi - Ronny

Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
Verdictul lui Ciolacu în privința medicului Cîrstoiu: ”Nu poate merge înainte ca fiind candidat al coaliției”
Premierul Marcel Ciolacu a delcarat, vineri, că până când doctorul Cîrstoiu nu va explica toate aspectele apărute în spaţiul public, dânsul nu poate merge înainte ca fiind candidat al...
#Rapid CFR Cluj LIVE, #Rapid CFR Cluj in direct, #meciuri live, #rezultate LIVE , #meciuri