CFR Cluj paraseste onorabil Liga Campionilor

Marti, 09 Decembrie 2008, ora 23:35
4432 citiri

CFR Cluj s-a deplasat la Londra pentru a sustine ultima partida si Liga Campionilor in aceast sezon. Daca pentru feroviari rezultatul nu mai conta decat pentru palmares, Chelsea era obligata sa castige pentru a nu avea emotii in privinta calificarii.

Feroviarii au inceput curajos partida si au dominat categoric primele 30 de minute ale intalnirii. In ultimul sfert de ora al primei reprize, londonezii si-au mai revenit si au reusit sa deschida scorul in minutul 40, gratie reusitei lui Salomon Kalou. Chelsea intra la cabine in avantaj si se pare ca Scolari isi va prelungi sederea pe banca tehnica.

CFR Cluj incepe repriza secunda in corzi, sufocata de pressingul insistent al londonezilor. Minutul 54 il gaseste pe Anelka singur cu Nuno Claro, care respinde si isi pune colegii pe contraatac. Panin il serveste perfect pe Yssouf Kone, care marcheaza cu o lovitura de cap.

Didier Drogba intra in minutul 67 si cinci minute mai tarziu marcheaza pentru a readuce linistea pe Stamford Bridge. Aflat in zi de gratie, Nuno Claro se opune de doua ori majorarii scorului respingand suturile lui Belletti si Anelka. CFR forteaza egalarea in minutul 91 dar Muresan trimite peste poarta lovitura libera din 25 de metri.

Clujenii parasesc cea mai importanta competitie europeana inter-cluburi cu o infrangere, dar cu 4 puncte acumulate in cele sase intalniri, o performata buna pentru o echipa aflata la prima participare.

In cealalta partida a grupei AS Roma a invins pe Bordeaux cu scorul de 2-0, italienii calificandu-se in optimi alaturi de Chelsea Londra. Girondins Bordeaux a terminat grupa pe locul al treilea si va evolua in Cupa UEFA.

Iata clasamentul final al grupei A:

1. AS Roma 12p.

2. Chelsea Londra 11p.

..........................

3. Girondins Bordeaux 7p.

4. CFR Cluj 4p.

Ziare.com a transmis in format LIVE Text partida Chelsea Londra - CFR Cluj, ultima din cadrul grupei A a Ligii Campionilor.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - Centralul fluiera finalul intalnirii. Chelsea invinge cu 2-1.

min.90+2 - Nuno Claro retine sutul lui Nicolas Anelka.

min.90+1 - Lovitura libera pentru CFR, Gabi Muresan trimite peste poarta de la 25 de metri.

min.90 - Centralul dicteaza 4 minute de prelungiri.

min.87 - Ultima schimbare la Chelsea: John Obi Mikel este inlocuit cu Wayne Bridge.

min.85 - Portarul CFR-ului se evidentiaza din nou. Michael Ballack este gasit foarte bine de Anelka, suteaza de la 25 de metri, dar Nuno Claro respinge.

min.81 - Nuno Claro respinge sutul lui Belletti.

min.74 - Scolari efectueaza cea de-a doua schimbare: Belletti ii ia locul lui Joe Cole

min.71 - GOOOOOOOOOOL!!! Didier Drogba isi readuce echipa in avantaj.

min.67 - Drogba are prima ocazie de gol dar suteaza in Nuno Claro. Tusierul semnalizaze pozitie de off-side.

min.65 - Schimbare la Chelsea: iese Salomon Kalou si intra Didier Drogba in uralele publicului.

min.58 - Trombetta efectueaza prima schimbare: Dubarbier este inlocuit de Emmanuel Kone.

min.57 - Nuno Claro salveaza din nou dupa un duel unu la unu cu Joe Cole.

min.55 - GOOOOOOOOOL CFR Cluj!!! Feroviarii pleaca pe contraatac, Panin il gaseste foarte bine pe Yssouf Kone care marcheaza printr-o lovitura de cap.

min.54 - Nicolas Anelka scapa singur cu Nuno Claro dar este blocat de portarul clujean.

min.53 - Culio patrunde pe flancul drept dar este blocat excelent de Alex.

min.50 - Jucatorii englezi fac pressing avansat, CFR cauta solutii la mijlocul terenului.

min.46 - Peter Frojfeldt fluiera startul reprizei secunde.

Centralul pune capat primei reprize

min.45+2 - Pereira incearca un sut de la distanta dar trimite mult pe langa poarta aparata de Cech.

min.45 - Bosingwa trimite periculos spre poarta dar balonul este respins de defensiva CFR-ului. De la margine au fost anuntate 2 minute de prelungire.

min.40 - GOOOOOOOOOOOOOOL!!! Kalou preia in careu si suteaza puternic! Chelsea - CFR 1-0

min.33 - Bosingwa preia in interiorul careului clujean dar este blocat de Dubarbier.

min.30 - Partida se echilibreaza, cele doua formatii isi disputa suprematia la mijlocul terenului.

min.26 - Joe Cole primeste o centrare perfecta, preia si suteaza pe langa poarta lui Nuno Claro.

min.19 - Clujenii domina clar intalnirea. Ocaziile la poarta lui Petr Cech sunt din ce in ce mai numeroase. Muresan trimite din voleu spre poarta londonezilor dar balonul aterizeaza in tribune.

min.17 - Culio centreaza perfect pe coltul lungi, Alcantara retrimite in fata portii si Cadu rateaza ocazia de a deschide scorul.

min.13 - Dubarbier patrunde in careu si incearca o pasa centrala, interceptata insa de fundasii londonezi.

min.12 - Lovitura libera de la 35 de metri pentru Chelsea. Executa Deco si Alex reia periculor cu capul pe deasupra portii.

min.10 - Dani intercepteaza un balon si suteaza mult peste poarta lui Cech

min.7 - Perreira suteaza de la aproximativ 25 de metri. Petr Cech retine in doi timpi.

min.5 - Culio patrunde pe partea dreapta, dar sutul sau ramane fara rezultat

min.2 - Anelka scapa singur cu Nuno Claro, dar tusierul semnalizeaza pozitie afara din joc.

21:45 Startul partidei. CFR a avut lovitura de inceput.

Chelsea: Petr Cech - Jose Bosingwa, John Terry, Alex, Ashley Cole - John Obi Mikel, Joe Cole - Deco, Michael Balalck, Salomon Kalou - Nicolas Anelka:

Rezerve: Cudicini, Ivanovic, Drogba, Bridge, Ferreira, Belletti, Stoch.

Antrenor: Luis Felipe Scolari

CFR Cluj: Nuno Claro - Cristian Panin, Ricardo Cadu, Hugo Alcantara, Alvaro Pereira - Dani, Gabi Muresan - Sebastian Dubarbier, Eugen Trica, Emmanuel Culio - Yssouf Kone

Rezerve: Hirschfeld, Peralta, Prette, Deac, De Sousa, Emmanuel Kone, Ruiz.

Antrenor: Maurizio Trombetta

Performanță uriașă pentru fotbalul italian. Câte echipe va avea în Liga Campionilor
Italia şi-a asigurat matematic, joi, al cincilea loc în sezonul viitor al Ligii Campionilor, după ce Atalanta şi Fiorentina s-au calificat în semifinalele Europa League şi respectiv...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...