CFR remizeaza la Urziceni si ajuta Dinamo

Duminica, 10 Mai 2009, ora 22:17
2771 citiri

In ultimul meci al etapei XXX, Unirea Urziceni si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1. Ialomitenii rateaza sansa sa egaleze Dinamo, in timp ce clujenii au intors serviciul "cainilor rosii" din sezonul trecut.

Unirea Urziceni avea sansa sa egaleze Dinamo la puncte, dar pentru ca acest lucru sa se intample trebuia sa obtina toate cele trei puncte din meciul cu CFR Cluj, o echipa motivata sentimental de "cainii rosii".

Ialomitenii au intrat cu stangul in meci. Dupa doar 5 minute de joc, fostul fotbalist al Unirii, Bogdan Mara, a reluat cu capul in plasa din centrarea lui Pereira si titlul se indeparta.

Baietii lui Dan Petrescu nu au cedat si au avut o replica prompta. Peste 9 minute de joc, Galliasi a deviat in poarta o lovitura libera executata de Paduretu si a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Mai mult, formatia din Urziceni putea intra in avantaj la cabine, dar Bilasco a ratat de putin tinta in minutul 30, cand sutul-bomba trimis de el s-a dus la o palma de poarta lui Nuno Claro.

Intensitatea jocului in repriza a doua a fost una mai scazuta, dar cu toate acestea CFR Cluj putea pleca cu cele trei puncte de la Urziceni, dar Peralta si Mara nu au putut sa il invinga pe Arlauskis.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj ocupa pozitia a sasea in clasament, cu 52 de puncte, iar Unirea Urziceni ramane pe locul secund, la doua puncte in spatele lui Dinamo.