Bayern Munchen s-a calificat fara probleme in finala Ligii Campionilor (Video)

Marti, 27 Aprilie 2010, ora 23:35
4012 citiri

Bayern Munchen a invins, scor 3-0, in deplasare, pe Olympique Lyon si s-a calificat, cu scorul general de 4-0, in finala Ligii Campionilor.

Niciun fel de probleme n-au avut bavarezii, marti seara, in Franta, unde au intalnit o echipa, Olympique Lyon, care i-a facut pe multi sa se intrebe ce cauta in semifinalele celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

Bayern, lipsita de aportul lui Ribery, eliminat in tur, a inceput meciul in forta si putea deschide scorul dupa numai cateva secunde. Insa, Muller a trimis, din pozitie ideala, pe langa poarta aparata de Lloris.

Dupa o alta ocazie monumentala, irosita in minutul 9, de acelasi Muller, inevitabilul s-a produs in minutul 26. Croatul Olici a deschis scorul dupa ce a primit o pasa excelenta de la "ratangiul" Muller.

Pana la pauza, mai merita precizata doar ocazia imensa a lui Bastos, care a trimis, din 5 metri, pe langa poarta oaspetilor.

Repriza a doua nu a adus nicio sclipire in jocul formatiei ce in sferturile de finala a eliminat-o pe Real Madrid. A adus in schimb inca doua goluri primite, dar si un cartonas rosu.

Cartonasul rosu l-a vazut Cris in minutul 59, pentru proteste, in timp ce golurile au fost marcate de acelasi Olici. Primul cu un sut din 12 metri, dupa o pasa excelenta a lui Altintop; al doilea cu capul, dintr-o centrare a lui Lahm.

In finala Ligii Campionilor, care se va disputa pe 22 mai, la Madrid, Bayern Munchen o va intalni pe castigatoarea disputei dintre FC Barcelona si Inter Milano.

Urmariti mai jos rezumatul intalnirii:

Ati urmarit, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Olympique Lyon si Bayern Munchen, din mansa secunda a semifinalelor Ligii Campionilor.

Desfasurarea meciului:

min.90+2 - FINALUL PARTIDEI !!! LYON - BAYERN 0-3 !!!

min.90+1 - Altintop rateaza o mare ocazie.

min.90 - Doua minute de prelungire.

min.88 - Pjanici trimite mult peste poarta aparata de Butt.

min.79 - Schimbare si la Lyon: iese Lisandro, intra Ederson.

min.79 - Ultima schimbare la bavarezi: iese Schweinsteiger, intra Alaba.

min.78 - GOOOL BAYERN !!! Olici reuseste tripla. De data aceasta, atacantul germanilor a marcat cu capul !!!

min.76 - Schimbare la Bayern: iese Robben, intra Klose.

min.76 - Makoun are o interventie de zile mari, blocandu-l in ultima clipa pe Olici.

min.73 - Bastos il blocheaza in ultimul moment pe Olici.

min.71 - Lloris scoate un sut al lui Robben.

min.68 - Schimbare la Lyon: intra Pjanici, iese Delgado.

min.67 - GOOOL BAYERN MUNCHEN !!! Olici marcheaza cu un sut din 13 metri, dupa o pasa primita de la Altintop !!!

min.61 - Butt scoate un sut bun trimis de Govou de la marginea careului.

min.59 - Cris il aplauda pe arbitru si vede inca un cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

min.59 - Cris vede cartonasul galben pentru un fault care n-a prea fost.

min.57 - Olici trece pe langa golul 2, in urma unui corner.

min.57 - Lloris reuseste sa scoata un sut plasat al lui Robben, lasat surprinzator de liber la marginea careului.

min.53 - Schweinsteiger trimite o 'torpila' ce trece de putin peste poarta lui Lloris.

min.50 - Posesia mingii: Lyon - 46% / Bayern - 54%.

min.50 - Gomis, aflat intr-o pozitie buna, trimite mult peste poarta lui Butt.

min.46 - Schimbare si la Lyon: iese Cissokho, intra Gomis.

min.46 - Schimbare la Bayern: iese van Buyten, intra Demichelis.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Delgado, singur in partea dreapta a careului bavarezilor, incearca un dribling in plus si iroseste o buna oportunitate de a restabili egalitatea.

min.39 - Cris blocheaza cu spatele un sut al lui Robben.

min.36 - Lloris retine o centrare a lui Muller, care il avea ca destinatar pe Olici.

min.31 - RATARE IMENSA PENTRU LYON !!! Din 5 metri, Bastos, singur-singurel, trimite pe langa poarta aparata de Butt !!!

INFO: Acum, pentru a se califica in finala, Lyon trebuie sa inscrie de trei ori si sa nu mai primeasca niciun gol.

INFO: Este cel de-al cincilea gol marcat de Olici in aceasta editie a Ligii Campionilor.

min.26 - GOOOL BAYERN MUNCHEN !!! Olici inscrie din 6 metri, dupa ce a primit o pasa de la Muller !!!

min.24 - Galben si pentru Altintop.

min.23 - Cartonas galben pentru Gonalons. Va lipsi in finala, daca Lyon se va califica.

min.22 - Butt retine fara probleme o centrare a lui Delgado.

min.20 - Desi Lyon e echipa care are nevoie de gol, Bayern ataca mai mult in acest inceput de meci.

min.11 - Makoun salveaza o minge periculoasa, trimisa de Olici.

min.9 - O noua ocazie pentru Bayern Munchen, in care prim planul l-a avut acelasi Muller, a carui centrare s-a scurs prin fata portii goale, fara ca un coechipier sa se afle pe faza.

min.7 - Cris trece milimetri pe sub o minge pe care scria 1-0.

min.6 - Gonalons trimite spre poarta lui Butt, dar mult peste.

min.3 - IMENSA RATARE PENTRU BAYERN MUNCHEN !!! Muller a trimis incredibil pe langa poarta, din 6 metri, dupa o centrare a lui Olici, care a profitat de o mare gafa a lui Cris !!!

INCEPUTUL MECIULUI

INFO: In tur, la Munchen, Bayern s-a impus cu 1-0, dupa un gol marcat de mijlocasul olandez Arjen Robben.

ECHIPELE:

LYON: Lloris - Reveillere, Cris, Boumsong, Cissokho - Gonalons, Makoun - Govou, Delgado, Bastos - Lisandro.

Rezerve: Vercoutre, Kallstrom, Pjanici, Ederson, Gomis, Anerson si Gassama.

Antrenor: Claude Puel.

BAYERN: Butt - Lahm, van Buyten, Badstuber, Contento - Robben, Schweinsteiger, van Bommel, Altintop - Muller - Olici.

Rezerve: Rensing, Demichelis, Gorlitz, Klose, Alaba si Gomez.

Antrenor: Louis van Gaal.

Partida este arbitrata la centru de elvetianul Massimo Busacca, ajutat la cele doua linii de conationalii sai Matthias Arnet si Francesco Buragina. Arbitru de rezerva e Claudio Circhetta, tot din Elvetia.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#LIVE text Lyon Bayern, #Lyon Bayern Liga Campionilor, #Lyon Bayern semifinale, #Olympique Lyon Bayern Munchen , #Liga Campionilor