Juventus si Real Madrid, eliminate din Liga Campionilor. Merg mai departe Lyon si Manchester City

Sambata, 08 August 2020, ora 07:18

Formatiile Olympique Lyon si Manchester City s-au calificat, vineri seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, trecand in optimi de Juventus Torino, respectiv de Real Madrid.

Lyon a acces in sferturi desi a fost invinsa de Juventus in deplasare, scor 2-1 (goluri Ronaldo - penalti, '60 / Depay '12 - penalti). In tur, scorul a fost 1-0 pentru Lyon. Echipa lui Ciprian Tatarusanu s-a calaificat datorita golului marcat in deplasare. Tatarusanu a fost rezerva.

Manchester City a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Real Madrid, in mansa secunda a sferturilor de finala. Au marcat Sterling '9 si Jesus '68 pentru City, respectiv Benzema '28 pentru Real Madrid. In tur, a fost 2-1 pentru City.

Leipzig, Atletico Madrid, Atalanta si PSG s-au calificat in optimi in martie, inainte de intreruperea competitiei din cauza pandemiei de coronavirus.xxa

Partidele Bayern Munchen - Chelsea Londra (in tur 3-0 pentru Bayern) si FC Barcelona - Napoli (in tur 1-1) se vor disputa sambata.