Bayern pierde clar cu Arsenal, dar merge in sferturile Ligii Campionilor (Video)

de Cristian Soitu
Miercuri, 13 Martie 2013, ora 23:40

Bayern Munchen s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, desi a pierdut returul cu Arsenal Londra, scor 0-2. In prima mansa, nemtii au castigat cu 3-1 in Anglia si avanseaza datorita numarului mai mare de goluri marcat in deplasare.

Englezii aveau nevoie de un start perfect pentru a reveni in cartile calficarii, iar acest lucru s-a intamplat dupa doar trei minute.

Arsenal a deschis scorul dupa o actiune initiata de Theo Walcott, care a centrat perfect in fata portii pana la Giroud, iar acesta a indeplinit o simpla formalitate.

Trupa lui Wenger mai avea nevoie de doua goluri marcate fara sa primeasca vreunul pentru a merge in sferturile de finala, insa golul rapid incasat i-a pus pe ganduri pe cei de la Bayern, care au inceput sa domine tot mai mult meciul.

La poarta lui Fabianski s-au petrecut cele mai aprinse momente, Muller, Kroos si Robben fiind principalele pericole pentru Arsenal. Cei trei au fost insa imprecisi, iar Arsenal a complicat finalul.

Cu patru minute inainte de final, Arsenal a inscris dupa lovitura de cap trimisa de Koscielny si mai avea nevoie de un singur gol pentru o calificare istorica.

Reusita decisiva nu a venit, iar Bayern a avansat desi a pierdut cu 0-2.

Cum prima mansa, disputata in deplasare, s-a incheiat cu o victorie a nemtilor, scor 3-1, Bayern s-a calificat in sferturile de finala datorita numarului de goluri mai mare marcat la Londra si isi va afla adversara vineri.

BAYERN - ARSENAL 0-2

90+3 - Final de meci! Bayern Munchen se califica in sferturile de finala!

90+2 - Arsenal s-a aruncat in atac, dar ii lipseste clarviziunea.

90 - 3 minute suplimentare.

Info: Arsenal mai are nevoie de un gol fara sa primeasca vreunul pentru a se califica.

86 - GOL ARSENAL! Koscielny inscrie cu o lovitura de cap din centrarea lui Cazorla!

85 - Cazorla primeste si el cartonasul galben.

84 - Final linistit de meci la Munchen.

83 - Martinez vede cartonasul galben si rateaza prima mansa din sferturi.

81 - Tymoschuk intra in locul lui Kroos.

81 - Mertesacker vede cartonasul galben.

79 - Gervinho patrunde in careu, dar trimite putin pe langa poarta.

Info: Malaga conduce cu 2-0 pe FC Porto dupa reusita lui Santa Cruz

74 - Giroud vede cartonasul galben.

73 - Gomez intra in locul lui Mandzukici.

72 - Chamberlain intra in locul lui Walcott.

72 - Gervinho intra in locul lui Ramsey.

71 - Kroos trage modest din afara careului, mult peste poarta.

68 - Robben scapa singur in careul englezilor, dar sutul sau cu piciorul stang e scos de Fabianski.

65 - Gustavo trage de la 25 de metri putin pe langa poarta.

63 - Rosicky vede cartonasul galben.

62 - Lovitura libera periculoasa pentru Arsenal din marginea careului, Cazorla trimite insa in zid.

57 - Lahm vede cartonasul galben.

56 - Walcott scapa singur cu portarul, dar jocul este oprit eronat pentru o pozitie de offside.

54 - Lahm patrunde frontal, este doborat la marginea careului, estee fault, dar jocul continua.

50 - Robben trimite un nou sut, de aceasta data mult peste poarta.

47 - Robben ia o actiune pe cont propriu si trage milimetric pe langa poarta de la 20 de metri.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar.

44 - Gibbs vede cartonasul galben.

43 - Arsenal tine de minge in finalul primei reprize.

Info: In celalalt meci al serii, Malaga conduce FC Porto cu 1-0 dupa reusita lui Isco

39 - Giroud se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

35 - Momente de joc echilibrat la mijlocul terenului, cu multe greseli.

31 - Muller trage puternic, mingea se duce in plasa laterala.

29 - Robben patrunde in banda stanga, trage la coltul lung, iar mingea se duce la un metru de bara.

26 - Kroos trage din marginea careului, Fabianski retine.

24 - Bayern domina autoritar jocul dupa primirea golului.

19 - Atac prelungit pentru gazde, nemtii cer un corner, insa arbitrul le acorda posesia oaspetilor.

15 - Kroos patrunde in marginea careului, dar trage in blocajul lui Mertesacker.

11 - Gustavo trage din 14 metri, mingea trece peste poarta londonezilor.

10 - Muller lupta in careul advers si obtine o lovitura de la coltul terenului.

5 - Kroos trage puternic de la 30 de metri, Fabianski retine in doi timpi.

3 - GOL ARSENAL! Giroud baga mingea in plasa din 4 metri dupa o centrare perfecta a lui Walcott!

1 - Fluier de start!

Bayern: Neuer; Lahm, van Buyten, Dante, Alaba; Martinez, Gustavo; Muller, Kroos, Robben; Mandzukic

Arsenal: Fabianski, Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs, Arteta, Ramsey, Rosicky, Walcott, Cazorla, Giroud

Info: Meciul este televizat de posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

In prima mansa, nemtii s-au impus cu 3-1 si au sanse mari de calificare in sferturile de finala.

Pana in prezent, in sferturile de finala s-au calificat Real Madrid, FC Barcelona, Galatasaray, PSG, Juventus si Borussia Dortmund.