Atletico Madrid, prima echipa calificata in semifinalele Ligii Campionilor

Marti, 18 Aprilie 2017, ora 23:35
12975 citiri

Atletico Madrid s-a calificat marti seara in semifinalele Ligii Campionilor.

Dupa 1-0 in tur la Madrid, trupa antrenata de Diego Simeone a inregistrat un rezultat de egalitate, scor 1-1, la Leicester si s-a calificat pentru a 3-a oara in ultimii 4 ani in penultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din lume.

Aventura incredibila a campioanei minune a Angliei ia sfarsit in sferturi dupa un meci cu multe ocazii de gol, dar controlat de pragmatismul spaniolilor.

Scorul a fost deschis in minutul 26, de Saul, cu o lovitura de cap superba, dupa o centrare din banda stanga a lui Filipe Luis.

Egalarea gazdelor a venit dupa pauza, cand golgheterul Vardy a finalizat din cativa metri, dupa ce un sut al lui Chilwell a fost blocat in prima faza.

Britanicii au continuat sa atace, insa Oblak a avut cateva interventii incredibile in fata lui Ulloa sau Vardy, iar partida s-a terminat la egalitate.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Leicester si Atletico Madrid, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECILUI! Atletico Madrid merge in semifinalele Ligii Campionilor!

min.90 - Vom avea 4 minute de prelungiri pentru aceasta repriza secunda.

min.88 - Schmeichel blocheaza un sut al lui Lucas.

min.85 - Schimbare la Leicester: iese Morgan, accidentat, intra Amartey.

min.80 - Oblak intervine din nou bine la o reluare a lui Ulloa.

min.76 - Mahrez suteaza putin peste poarta aparata de Oblak.

min.74 - Ultima schimbare facuta de Simeone: iese Filipe Luis, intra Correa.

min.72 - Oblak salveaza la un sut al lui Vardy.

min.69 - Schimbare la Atletico: iese Carrasco, intra Torres.

min.68 - Leicester preseaza, iar Vardy e blocat in ultimul moment de Savic.

min.65 - Godin salveaza de pe linia portii la un sut al lui Ulloa.

INFO: La acest scor, Leicester mai are nevoie de inca doua goluri pentru a obtine o calificare istorica in semifinale.

min.61 - GOOOL LEICESTER!!! Vardy egaleaza din 7 metri dupa ce, in prima faza, un sut al lui Chilwell e blocat!!!

min.55 - Schimbare la Atletico: iese Juanfran si intra Lucas Hernandez.

min.52 - O noua ocazie pentru Chilwell, care de data aceasta trimite cu capul peste poarta lui Oblak.

min.51 - Chilwell suteaza putin peste poarta ibericilor.

min.50 - Carrasco nu ajunge de putin la o centrare a lui Griezmann, pe care scria 0-2.

min.47 - Drinkwater suteaza peste poarta celor de la Atletico, dupa un corner executat de Mahrez.

min.46 - Dubla schimbare la Leicester: au iesit Benalouane si Okazaki, au intrat Chilwell si Ulloa.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Carrasco il dribleaza pe Benalouane, incearca sa treaca si de Schmeichel, dar nu reuseste si faza se stinge.

min.38 - Filipe Luis suteaza mult pe langa poarta campioanei Angliei.

INFO: 22 de meciuri au trecut de la ultima infrangere suferita de Atletico Madrid dupa ce-a marcat primul gol!

min.34 - Leicester raspunde printr-un sut al lui Mahrez, blocat de Oblak.

min.32 - Schmeichel retine in doi timpi un sut de la distanta al aceluiasi Saul.

INFO: Pentru a merge mai departe in semifinale, Leicester trebuie sa castige acum la doua goluri diferenta.

min.26 - GOOOL ATLETICO!!! Saul deschide scorul cu o lovitura superba de cap din centrarea lui Filipe Luis!!!

min.21 - O prima mare ocazie pentru Leicester! Okazaki primeste de la Vardy si trimite milimetric pe langa poarta spaniolilor!

min.16 - Oblak apara la un sut al lui Ndidi.

min.10 - Saul suteaza de la distanta, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.10 - Saul blocheaza bine un sut al lui Drinkwater.

INFO: Inceput echilibrat de meci la Leicester si o atmosfera superba in tribune.

ora 21:45 - STARTUL INTALNIRII

ora 21:40 - Nicio surpriza in echipele de start:

INFO: In tur, spaniolii s-au impus la Madrid cu 1-0.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita in direct pe Dolce Sport 2.

Avancronica intalnirii dintre Leicester si Atletico Madrid

ECHIPELE:

LEICESTER: Schmeichel - Simpson, Morgan (C), Benalouane, Fuchs - Ndidi, Drinkwater - Mahrez, Okazaki, Albringhton - Vardy.

Rezerve: Zieler, Chilwell, Musa, King, Amartey, Gray, Ulloa.

Antrenor: Craig Shakespeare.

ATLETICO MADRID: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis - Saul, Gabi (c), Gimenez, Koke - Carrasco, Griezmann.

Rezerve: Moya, Torres, Correa, Hernandez, Gameiro, Thomas, Gaitan.

Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#LIVE Leicester Atletico Madrid, #Leicester Atletico Liga Campionilor, #Atletico semifinale Liga Campionilor , #rezultate Champions League