Barcelona a invins-o pe Manchester City si s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Miercuri, 18 Martie 2015, ora 23:35
6981 citiri

FC Barcelona s-a calificat miercuri seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Catalanii s-au impus cu 1-0 in returul de pe teren propriu cu Manchester City, dupa ce in tur au castigat cu 2-1 in Anglia.

Cele doua grupari au oferit o partida superba pe Nou Camp, in fata a 92.000 de oameni, printre care s-a aflat si Josep Guardiola.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Rakitic, in minutul 31. Mijlocasul croat l-a invins pe Joe Hart cu un lob superb, dupa ce a primit o pasa perfecta de la Messi.

Doar interventiile senzationale ale celor doi goalkeeperi au facut ca scorul sa ramana doar 1-0.

In repriza secunda, Neymar, Suarez si Messi au ramas in mai multe randuri singuri cu portarul lui City, care a fost de departe cel mai bun jucator al meciului. Nici Ter Stegen n-a ramas mai prejos si in minutul 78 a aparat un penalti executat de Kun Aguero.

3-1 la general pentru Barcelona, care avanseaza in sferturi alaturi de alte doua echipe din Spania, Real si Atletico Madrid.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FC Barcelona si Manchester City, din mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Neymar scapa singur, dar Hart are o noua parada senzationala! Incredibila partida facuta de goalkeeperul englez.

min.90+1 - Schimbare la Barcelona: iese Dani Alves, intra Adriano.

min.89 - Hart e jucatorul meciului! Portarul englez scoate miraculos un sut al lui Messi!

min.87 - Ultima schimbare la City: iese Milner, intra Lampard.

min.86 - Hart are o noua interventie fantastica, de data aceasta la un sut al lui Suarez.

min.84 - Schimbare la Barcelona: iese Rakitic, intra Rafinha.

min.83 - Messi trimite peste poarta dintr-o lovitura libera.

min.79 - Neymar scapa din nou singur cu Hart, dar e iar blocat de goalkeeperul britanic.

min.78 - PENALTI RATAT! Ter Stegen apara executia lui Aguero!

min.77 - PENALTI PENTRU CITY! Aguero e faultat in careu de Pique si arbitrul arata punctul cu var.

min.76 - Neymar ramane singur cu Hart, dar sutul brazilianului e blocat de portarul lui City.

min.72 - Schimbare la City: iese Toure, intra Bony.

min.70 - Alba marcheaza, dar golul e anulat pentru o pozitie de offside.

min.67 - Toure trimite in forta, dar in plasa laterala.

min.66 - Messi e egoist si, in loc sa paseze pentru un coechipier, incearca sa-l dribleze pe Hart. Goalkeeperul englez reuseste insa sa-i ia mingea.

min.64 - Pe contraatac, Neymar il vede bine pe Messi, aceasta scapa de un adversar, dar e blocat de Hart.

min.64 - Ce ocazie pentru City! Navas patrunde pana in careul de 6 metri, dar nu suteaza, ci scoate in spate, unde nu se afla niciun coechipier.

min.63 - Combinatie superba intre Neymar, Messi si Suarez, iar ultimul suteaza putin pe langa poarta englezilor.

INFO: 92.000 de fani sunt prezenti pe Camp Nou in aceasta seara.

min.57 - Ter Stegen greseste, dar sutul lui Aguero e blocat de Pique.

min.50 - Dani Alves il blocheaza pe Aguero, care a preluat excelent in careul catalanilor.

min.49 - Barcelona trece pe langa golul doi. Alba si Messi il pun la grea incercare pe Hart, care insa se descurca.

min.46 - Hart prinde sutul lui Iniesta.

min.46 - Schimbare la City: iese Nasri, intra Navas.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------

INFO: 3-1 pentru Barcelona e scorul la general.

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Toure suteaza peste poarta ibericilor.

min.44 - O noua bara pentru Barcelona! Suarez pleaca excelent de la limita offside-ului, trimite elegant pe langa Hart, dar mingea loveste bara din stanga portii englezilor.

min.38 - Neymar se incurca in driblinguri si rateaza o buna oportunitate de a dubla avanrajul catalanilor.

min.35 - Rakitic suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera.

min.31 - GOOOL BARCELONA!!! Rakitic marcheaza cu un lob superb pentru Hart, dupa o pasa excelenta primita de la Messi!!!

min.27 - Messi suteaza milimetric peste poarta dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.18 - Ter Stegen prinde sutul lui Kolarov.

min.16 - Messi trimite putin peste poarta dintr-o lovitura libera.

min.13 - Milner, blocat in ultimul moment. Ocazie buna pentru oaspeti.

min.11 - Hart scoate un sut puternic al lui Messi.

min.9 - Aguero suteaza pe langa poarta de la 20 de metri.

min.8 - Fernandinho blocheaza o centrare a lui Suarez. Catalanii au inceput in forta aceasta partida.

INFO: In tribunele stadionului Nou Camp si-a facut aparitia si Pep Guardiola, fostul antrenor al catalanilor, in prezent la carma celor de la Bayern Munchen. E prima aparitie a acestuia pe stadionul din Barcelona, dupa plecarea de acum 3 ani.

min.6 - Ocazie uriasa pentru Barcelona! Neymar primeste la limita offside-ului, suteaza plasat, dar mingea loveste bara!

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: In tur, in Marea Britanie, catalanii s-au impus cu 2-1.

INFO: Partida are loc pe stadionul Camp Nou din Barcelona si poate fi vizionata la TV pe posturile Digi Sport si Dolce Sport.

ECHIPELE:

BARCELONA: Ter Stegen - Dani Alves, Pique, Mathieu, Jordi Alba - Rakitic, Mascherano, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar.

Rezerve: Bravo, Bartra, Sergi, Adriano, Rafinha, Xavi, Pedro.

Antrenor: Luis Enrique.

MANCHESTER CITY: Joe Hart - Sagna, Kompany, Demichelis, Kolarov - Nasri, Fernandinho, Yaya Toure, Milner - David Silva - Aguero.

Rezerve: Caballero, Zabaleta, Fernando, Lampard, Navas, Bony, Dzeko.

Antrenor: Manuel Pellegrini.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Barcelona calificare sferturi Liga Campionilor, #LIVE Barcelona Manchester City, #Barcelona Manchester City Liga Campionilor , #rezultate Champions League