Barcelona, batuta de AC Milan in Liga Campionilor

Miercuri, 20 Februarie 2013, ora 23:38
9698 citiri

AC Milan a castigat cu 2-0 intalnirea disputata miercuri seara, pe teren propriu, cu FC Barcelona, din prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.

San Siro din Milano e cu siguranta un stadion de cosmar pentru catalani. In 2010, Inter-ul lui Mourinho ii batea cu 3-1 in semifinalele Ligii Campionilor si ii elimina, iar acum trupa lui Tito Vilanova, care n-a stat insa pe banca, a pierdut la doua goluri si are nevoie de evolutie fara greseala in returul de pe Nou Camp, programat pe 12 martie.

Barcelona a fost de nerecunoscut in Italia; Messi a fost anihilat complet de trupa lui Allegri, iar liderul din Primera Division abia daca si-a creat o ocazie importanta!

In ceea ce-o priveste pe AC Milan, s-a aparat perfect si a preferat sa loveasca pe contraatac. Si ce-a lovit! Chiar si lipsita de Balotelli, fara drept de joc in cea mai importanta competitie intercluburi din Europa.

Dupa o prima repriza lipsita de goluri, gazdele au deschis scorul in minutul 57, dupa o faza suspecta. Boateng a marcat un sut de la 15 metri, dupa ce in prima faza sutul lui Montolivo a fost oprit cu mana de Zapata. Pique a protestat, dar degeaba. Golul a fost validat.

Lipsita de vlaga, Barcelona n-a avut forta sa atace si echipa mai periculoasa a fost tot AC Milan, care a mai marcat odata in minutul 81. Muntari a facut 2-0, cu un sut din 8 metri, dupa o faza inceputa de Niang si continuata de El Shaarawy.

2-0 pentru AC Milan si jumatate de minune s-a produs. Ramane sa vedem ce se va intampla in returul din martie, unul care se anunta de foc.

Ati urmarit, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre AC Milan si FC Barcelona, din prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+5 - Abbiati prinde centrarea lui Alves.

min.90+1 - Traore vede un galben.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu cinci minute.

min.88 - Schimbare si la Barcelona: iese Puyol, intra Mascherano.

min.87 - Inca o schimbare la AC Milan: iese El Shaarawy, intra Traore.

min.87 - Puyol trimite cu capul pe langa poarta lui Abbiati.

min.85 - Barcelona incearca sa mai salveze ceva din acest meci, dar reuseste cu greu sa ajunga la poarta milanezilor.

min.81 - GOOOL AC MILAN !!! Muntari face 2-0 cu un sut din 8 metri, dupa o actiune inceputa de Niang si continuata de El Shaarawy !!!

min.79 - Xavi trimite peste poarta dintr-o lovitura libera.

min.76 - Iniesta trimite putin pe langa poarta lui Abbiati.

min.75 - Schimbare la AC Milan: iese Pazzini, intra Niang.

INFO: De necrezut, dar in aceasta repriza secunda, Barcelona abia daca a ajuns la poarta adversa.

min.69 - Pazzini reia spectaculos, insa Valdes e la post si retine.

min.65 - Pazzini si Puyol se lovesc cap in cap si ambii sunt intinsi pe teren si au nevoie de interventia medicilor.

min.62 - Schimbare la Barcelona: iese Fabregas, intra Sanchez.

min.60 - Pique respinge o centrare a lui Boateng.

min.57 - Pique protesteaza si primeste cartonasul galben.

min.57 - GOOOL AC MILAN !!! Boateng inscrie cu un sut de la 15 metri, dupa ce in prima faza sutul lui Montolivo a fost oprit cu mana de Zapata !!!

min.55 - Inceput monoton de repriza. Ambele echipe par a se multumi cu acest 0-0 de pe tabela.

min.54 - Busquets vede cartonasul galben, dupa un fault la Pazzini.

INCEPE REPRIZA SECUNDA

-------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Valdes prinde o centrare din dreapta a lui Abate.

min.40 - Milan continua sa fie periculoasa pe contraatac, prin El Shaarawy.

min.36 - Boateng suteaza in blocajul catalanilor.

min.32 - El Shaarawy e blocat de Dani Alves.

min.24 - Mexes il faulteaza pe Messi si vede cartonasul galben.

min.20 - Abbiati prinde un sut superb al lui Xavi.

min.16 - Ocazie uriasa pentru AC Milan, dupa un corner al lui El Shaarawy, reluat milimetric de Boateng pe langa poarta lui Valdes.

min.15 - El Shaarawy scapa in partea stanga, patrunde in careu, insa isi prelungeste mingea prea mult si e deposedat de Puyol.

min.15 - Cum era de asteptat, Barcelona s-a instalat in jumatatea gazdelor, care prefera sa se apere si sa spere ca dau lovitura pe contraatac.

min.12 - Mexes, la un pas de autogol, dupa o centrare a lui Alves.

min.11 - Asediul al catalanilor, insa aparatorii italienilor rezista si reusesc sa respinga mingea.

min.10 - Zapata blocheaza un sut al lui Messi.

min.9 - Mexes respinge o centrare periculoasa a lui Alba.

min.5 - Muntari trimite din voleu peste poarta lui Valdes.

STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc pe stadionul San Siro din Milano si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Mansa retur e programata la Barcelona, pe 13 martie.

ECHIPELE:

AC MILAN: Abbiati - Abate, Zapata, Mexes, Constant - Montolivo, Ambrosini, Muntari - Boateng, Pazzini, El Shaarawy.

Rezerve: Amelia, De Sciglio, Yepes, Traore, Christante, Niang, Bojan.

Antrenor: Massimiliano Allegri.

FC BARCELONA: Valdes - Alves, Pique, Puyol, Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta.

Rezerve: Pinto, Mascherano, Montoya, Alcantara, Song, Sanchez, Tello.

Antrenor: Tito Vilanova.

Arbitru: Craig Thomson (Scotia).

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#Barcelona invinsa AC Milan, #Barcelona batuta AC Milan, #LIVE AC Milan Barcelona, #AC Milan Barcelona direct, #Milan Barcelona Liga Campionilor , #rezultate Champions League