Bayern Munchen umileste Barcelona in semifinalele Ligii Campionilor (Video)

Marti, 23 Aprilie 2013, ora 23:42
14952 citiri

Bayern Munchen a invins FC Barcelona in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, scor 4-0, dupa un meci presarat cu greseli de arbitraj de ambele parti.

Leo Messi a facut doar act de prezenta, iar apatia sa s-a dovedit a fi decisiva pentru jocul catalanilor, care vor rata, aproape sigur, si in acest an finala Ligii Campionilor.

Dornica sa-si ia revansa dupa finala pierduta anul trecut pe propriul teren, Bayern Munchen si-a sufocat adversara inca din startul partidei.

Bavarezii au incercat sa faca diferenta pe benzi, iar prima ocazie a venit dupa doar trei minute. Javi Martinez a deviat excelent catre Robben, dar sutul acestuia a fost respins excelent de Valdes.

Bayern a continuat sa preseze si trebuia sa primeasca un penalti in minutul 17, dupa un hent evident al lui Pique, pe care ungurul Kassai l-a trecut cu vederea.

Inevitabilul s-a produs insa in minutul 24, cand Thomas Muller a reluat excelent cu capul din doar sase metri pentru un 1-0 meritat.

Condusa pe tabela de marcaj, Barcelona a fost nevoita sa faca mai mult decat jocul anost de pase de la mijlocul terenului. Cum Messi a fost o fantoma, Barcelona a ajuns o singura data la poarta lui Bayern, in minutul 29, insa Dante a respins excelent centrarea lui Alves.

In schimb, bavarezii au mai cerut un penalti in minutul 33, dupa un hent al lui Pedro, dar de aceasta data decizia arbitrilor poate avea acoperire.

Dintr-o noua faza controversata a pornit si golul doi al gazdelor. In minutul 49, Alba a atins mingea cu mana in careu, dar arbitrul a acordat doar corner.

Din faza fixa rezultata, Bayern a reusit sa faca 2-0, cu un larg ajutor din partea arbitrilor. Recentrarea lui Muller l-a gasit pe Gomez in afara jocului, dar golul neamtului a fost validat, arbitrii trecand cu vederea pozitia de ofsaid.

Barcelona nu si-a revenit din pumni si a mai incasat o lovitura, in minutul 73, Robben sutand imparabil la coltul lung dupa o actiune individuala. O greseala de arbitraj a stat si la baza acestei reusite, faza fiind precedata de un fault in atac.

Insa nemtii nu au dat dovada de mila si au infipt cutitul in inima catalanilor cu opt minute inainte de final, cand Muller a facut 2-0 dupa o centrare perfecta a lui Alaba.

4-0 si Barcelona poate sa-si ia gandul de la finala Ligii Campionilor. Returul programat peste o saptamana se anunta a fi doar o formalitate pentru Bayern, mai ales ca, pe langa sumedenia de probleme din centrul defensivei, catalanii nu vor putea conta nici pe Jordi Alba, suspendat pentru cumul de cartonase galbene.

BAYERN - BARCELONA 4-0

90+3 - Final de meci!

90+2 - Bayern incheie in atac, Robben obtine o lovitura de la colt.

90+1 - Iniesta vede cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Alba vede cartonasul galben pentru ca l-a lovit cu mingea in figura pe Robben. El va rata meciul retur.

89 - Shaqiri intra in locul lui Ribery.

88 - Final extrem de fragmentat de joc, Schweinsteiger vede si el cartonasul galben.

86 - Alexis Sanchez vede cartonasul galben.

83 - David Villa intra in locul lui Pedro!

83 - Pizarro intra in locul lui Muller!

82 - GOL BAYERN! Alaba centreaza perfect din banda stanga, Muller pune latul din fata portii si face 4-0!

80 - Ce sansa! Muller patrunde in careu, dribleaza doi adversari, dar Valdes scoate salvator!

78 - Alexis Sanchez cade in careu, dar arbitrul acorda fault in atac.

76 - Prima mare ocazie pentru Barcelona! Bartra e gasit excelent in careu, dar sutul sau este lamentabil, mult peste poarta.

73 - GOL BAYERN! Robben patrunde in careu si inscrie din unghi cu un sut la coltul lung! Catalanii solicita un fault in atac si se putea acorda!

71 - Luis Gustavo intra in locul lui Gomez.

69 - Bartra reia modest in bratele lui Neuer dintr-o pozitie ideala.

67 - Pedro centreaza modest din banda dreapta, prin spatele portii.

63 - Messi priveste dezolat, nu intelege de ce in aceasta seara nu-i iese absolut nimic.

60 - Robben patrunde excelent frontal, dar pasa spre Ribery este prea puternica.

58 - Lovitura libera pentru nemti, Robben reia cu capul din 8 metri pe langa poarta.

55 - Ribery trage pe langa poarta din opt metri! Pozitie buna pentru francez!

55 - Bayern incearca sa faca un joc de posesie la centrul terenului.

52 - Muller reia putin pe langa poarta din 18 metri.

49 - GOL BAYERN! Mario Gomez reia din patru metri dupa o recentrare perfecta a lui Muller! Pozitia este suspecta de ofsaid

49 - Martinez patrunde in careul catalanilo,r dar e blocat in ultimul moment de Bartra. Se cere din nou penalti dupa ce balonul atinge mana lui Alba.

46 - Martinez vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza pe Fussbal Arena!

42 - Ribery coboara excelent si oprete o diagonala a lui Iniesta.

40 - Bartra vede si el cartonasul galben pentru o intrare violenta.

37 - Mario Gomez vede cartonasul galben.

37 - Corner pentru gazde, dar Alba respinge excelent de la prima bara.

33 - Inca un penalti cerut de gazde in urma unui hent al lui Pedro. Faza este discutabila.

31 - Schweinsteiger il ia cu fulgi cu tot pe Messi si il blocheaza excelent.

29 - Dante deviaza salvator un balon periculos din sapte metri ce se indrepta catre Leo Mesi.

27 - Pique intervine excelent in fata lui Robben si blocheaza un contraatac periculos.

24 - GOL BAYERN! Muller deschide scorul cu o lovitura de cap din fata portii! Valdes atinge mingea dar nu poate interveni!

20 - Ribery este cel mai activ jucator al gazdelor, face o risipa de efort incredibila.

17 - Pique atinge mingea cu mana in careu, dar arbitrul nu acorda penalti pentru nemti!

15 - Messi este extrem de discret in aceasta seara, bavarezii il anihileaza excelent pana in acest moment.

12 - Inceput foarte echilibrat, nicio echipa nu reuseste sa puna stapanire pe joc.

9 - Pique reia slab cu capul din sapte metri dupa o lovitura de la colt.

8 - Iniesta da o pasa perpendiculara spre Messi, argentinianul rateaza startul.

7 - Barcelona a confiscat din nou mingea si paseaza mult la centrul terenului. Bavarezii mizeaza pe o recuperare si pe contraatac.

5 - Terenul este imbibat cu apa, iar posesia catalanilor are de suferit. Baltile sunt doar la centrul terenului, dupa ce bannerul UEFA aflat la centrul terenului a fost inundat de tasnitoarele care stropeau gazonul.

3- Ce sansa! Martinez scoate sublim spre Robben, dar sutul olandezului din sapte metri este respins de Valdes!

3 - Actiune in banda dreapta a nemtilor, insa centrarea este respinsa din 14 metri.

2 - Barcelona face un joc de posesie inca din startul meciului, iar din tribune se aud fluieraturi.

1 - Fluier de start!

BAYERN: Neuer, Lahm, Dante, Boateng, Alaba, Javi Martinez, Schwesteigger, Robben, Muller, Ribery, Mario Gomez

BARCELONA: Valdes; Alves, Bartra, Pique, Jordi Alba; Xavi, Busquets, Iniesta; Pedro, Alexis, Messi

Info: Meciul este televizat de posturile TVR 1, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

In ziua meciului, Bayern Munchen l-a transferat pe Mario Goetze de la Borussia Dortmund.

In cealalta semifinala, programata miercuri, se intalnesc Borussia Dortmund si Real Madrid.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Bayern Munchen Barcelona, #Bayern Munchen Barcelona 4 0, #Bayern Munchen Barcelona rezumat, #televizare Bayern Barcelona , #rezultate Champions League