Borussia Dortmund, calificare dramatica in semifinalele Ligii Campionilor (Video)

Marti, 09 Aprilie 2013, ora 23:30
7532 citiri

Borussia Dortmund s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce-a invins-o marti seara cu 3-2 pe Malaga, in mansa secunda a sferturilor de finala.

In tur, in Spania, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Ce final de meci am avut la Dortmund! In minutul 90, Malaga era calificata in Liga chiar daca mai primea un gol! Totusi, in minutul 90-4 cei care s-au bucurat si inca se bucura sunt germanii!

Dar s-o luam cu inceputul. Dupa o remiza alba in tur, Dortmund pornea favorita in returul de pe teren propriu, numai ca oaspetii au fost cei care au deschis scorul. In minutul 25, Joaquin l-a invins pe Weidenfeller cu un sut de la marginea careului.

La pauza s-a intrat insa la egalitate, pentru ca, in minutul 40, Lewandowski a finalizat superb o pasa de mare clasa a lui Reus.

Dupa pauza, Dortmund era echipa care avea nevoie de gol si a incercat mai multe, dar s-a izbit de un fantastic portar al spaniolilor, Willy Caballero.

Contrar cursului jocului, pe contraatac, Eliseu, intrat dupa pauza, a marcat din offside in minutul 82 si calificarea parea decisa.

Nici vorba, pentru ca Dortmund a avut un final de meci demn de un film! In minutul 90+1, Reus a marcat din trei metri, iar peste numai un minut Santana a punctat dintr-o pozitie de offside. Asistentul n-a ridicat fanionul, iar campioana en-titre a Germaniei s-a calificat cu scorul general de 3-2 in semifinalele Ligii Campionilor.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Borussia Dortmund si Malaga, din mansa secunda a sferturilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI !!! BORUSSIA DORTMUND E IN SEMIFINALELE LIGIII CAMPIONILOR

INFO: Fundasul brazilian se afla in pozitie de offside si golul trebuia anulat. Ca si cel marcat de Eliseu.

min.90+2 - GOOOL DORTUMUND !!! Santana inscrie din doi metri, dupa ce Caballero a respins de doua ori !!!

min.90+1 - GOOOL DORTMUND !!! Reus marcheaza din 8 metri si urmeaza trei minute de foc !!!

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu patru minute.

min.87 - Schimbare si la Malaga: iese Joaquin, intra Portillo.

min.86 - Schimbare la Dortmund: iese Gundogan, iese Hummels.

INFO: Dortmund trebuie sa marcheze de doua ori pentru a se califica in semifinale.

min.84 - Schimbare la Malaga: iese Baptista, intra Santa Cruz.

INFO: La reluari se observa ca a fost offside la golul lui Eliseu.

min.82 - GOOOL MALAGA !!! Eliseu inscrie din 4 metri, dupa un sut trimis de Baptista !!!

min.79 - Incredibil meci face Caballero! Portarul argentinian scoate cu piciorul la un sut al lui Gotze pe care scria 2-1!

min.76 - Caballero are o interventie excelenta la un sut al lui Reus.

INFO: In celalalt sfert de finala programat marti, Galatasaray si Real Madrid sunt la egalitate, scor 3-1 (Eboue, Sneijder si Drogba / Ronaldo). In tur, spaniolii s-au impus cu 3-0.

min.74 - Schimbare la Malaga: iese Duda, intra Eliseu.

INFO: In celalalt sfert de finala programat marti, Galatasaray si Real Madrid sunt la egalitate, scor 2-1 (Eboue si Sneijder / Ronaldo). In tur, spaniolii s-au impus cu 3-0.

min.72 - Doua schimbari la gazde: intra Schieber si Sahin, ies Blaszczykowski si Bender.

min.70 - Weidenfeller scoate o torpila trimisa de Toulalan.

min.69 - Lewandowski marcheaza cu capul, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.62 - Gamez vede un galben pentru proteste.

INFO: In celalalt sfert de finala programat marti, Galatasaray si Real Madrid sunt la egalitate, scor 1-1. In tur, spaniolii s-au impus cu 3-0.

min.60 - Schmelzer il faulteaza pe Joaquin si vede un galben.

min.53 - Gotze, singur in careu, trimite mult peste poarta.

min.48 - Weidenfeller are o interventie fantastica la o minge trimisa cu capul de Joaquin.

min.47 - Caballero prinde sutul lui Lewandowski.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Ocazie mare pentru Malaga, la o centrare a lui Duda pe care Joaquin a reluat-o cu capul, insa Weidenfeller a plonjat si retinut.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

INFO: Pentru a se califica, Dortmund are nevoie de o victorie, in timp ce Malaga se califica si cu un egal, datorita golului marcat in deplasare.

min.40 - GOOOL DORTMUND !!! Lewandowski egaleaza situatia pe tabela de marcaj, in urma unei pase de senzatie a lui Reus !!!

min.37 - Sanchez blocheaza sutul lui Reus.

min.32 - Demichelis respinge o centrare periculoasa a lui Gotze.

INFO: Pentru a se califica in semifinale, Dortmund are nevoie in acest moment de doua goluri.

min.25 - GOOOL MALAGA !!! Joaquin deschide scorul cu un sut de la marginea careului !!!

min.17 - Lewandowski trimite peste poarta.

min.15 - Nici macar o faza de poarta interesanta in acest prim sfert.

min.10 - Bender il faulteaza pe Joaquin si vede primul cartonas galben al partidei.

min.1 - Coregrafie impresionanta a fanilor gazdelor.

STARTUL PARTIDEI

INFO: In tur, in Spania, cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 0-0.

INFO: Partida are loc pe Signal-Iduna-Park din Dortmund si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 2, Dolce Sport 2 si TVR 1.

ECHIPELE:

DORTMUND: Weidenfeller - Piszczek, Subotici, Santana, Schmelzer - Bender, Gundogan - Gotze, Reus, Blaszczykowski - Lewandowski.

Rezerve: Langerak, Hummels, Kehl, Leitner, Sahin, Grosskreutz, Schieber.

Antrenor: Jurgen Klopp.

MALAGA: Caballero - Gamez, Demichelis, Sanchez, Antunes - Toulalan, Camacho - Joaquin, Isco, Duda - Baptista.

Rezerve: Kameni, Piazon, Eliseu, Portillo, Saviola, Santa Cruz.

Antrenor: Manuel Pellegrini.

Arbitru: Craig Thomson (Scotia).

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Dortmund semifinale Liga Campionilor, #LIVE Borussia Dortmund Malaga, #Borussia Dortmund Malaga direct , #rezultate Champions League