Borussia Dortmund, calificare dramatica in semifinalele Ligii Campionilor (Video)

Marti, 09 Aprilie 2013, ora 23:30
7456 citiri

Borussia Dortmund s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce-a invins-o marti seara cu 3-2 pe Malaga, in mansa secunda a sferturilor de finala.

In tur, in Spania, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Ce final de meci am avut la Dortmund! In minutul 90, Malaga era calificata in Liga chiar daca mai primea un gol! Totusi, in minutul 90-4 cei care s-au bucurat si inca se bucura sunt germanii!

Dar s-o luam cu inceputul. Dupa o remiza alba in tur, Dortmund pornea favorita in returul de pe teren propriu, numai ca oaspetii au fost cei care au deschis scorul. In minutul 25, Joaquin l-a invins pe Weidenfeller cu un sut de la marginea careului.

La pauza s-a intrat insa la egalitate, pentru ca, in minutul 40, Lewandowski a finalizat superb o pasa de mare clasa a lui Reus.

Dupa pauza, Dortmund era echipa care avea nevoie de gol si a incercat mai multe, dar s-a izbit de un fantastic portar al spaniolilor, Willy Caballero.

Contrar cursului jocului, pe contraatac, Eliseu, intrat dupa pauza, a marcat din offside in minutul 82 si calificarea parea decisa.

Nici vorba, pentru ca Dortmund a avut un final de meci demn de un film! In minutul 90+1, Reus a marcat din trei metri, iar peste numai un minut Santana a punctat dintr-o pozitie de offside. Asistentul n-a ridicat fanionul, iar campioana en-titre a Germaniei s-a calificat cu scorul general de 3-2 in semifinalele Ligii Campionilor.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Borussia Dortmund si Malaga, din mansa secunda a sferturilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI !!! BORUSSIA DORTMUND E IN SEMIFINALELE LIGIII CAMPIONILOR

INFO: Fundasul brazilian se afla in pozitie de offside si golul trebuia anulat. Ca si cel marcat de Eliseu.

min.90+2 - GOOOL DORTUMUND !!! Santana inscrie din doi metri, dupa ce Caballero a respins de doua ori !!!

min.90+1 - GOOOL DORTMUND !!! Reus marcheaza din 8 metri si urmeaza trei minute de foc !!!

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu patru minute.

min.87 - Schimbare si la Malaga: iese Joaquin, intra Portillo.

min.86 - Schimbare la Dortmund: iese Gundogan, iese Hummels.

INFO: Dortmund trebuie sa marcheze de doua ori pentru a se califica in semifinale.

min.84 - Schimbare la Malaga: iese Baptista, intra Santa Cruz.

INFO: La reluari se observa ca a fost offside la golul lui Eliseu.

min.82 - GOOOL MALAGA !!! Eliseu inscrie din 4 metri, dupa un sut trimis de Baptista !!!

min.79 - Incredibil meci face Caballero! Portarul argentinian scoate cu piciorul la un sut al lui Gotze pe care scria 2-1!

min.76 - Caballero are o interventie excelenta la un sut al lui Reus.

INFO: In celalalt sfert de finala programat marti, Galatasaray si Real Madrid sunt la egalitate, scor 3-1 (Eboue, Sneijder si Drogba / Ronaldo). In tur, spaniolii s-au impus cu 3-0.

min.74 - Schimbare la Malaga: iese Duda, intra Eliseu.

INFO: In celalalt sfert de finala programat marti, Galatasaray si Real Madrid sunt la egalitate, scor 2-1 (Eboue si Sneijder / Ronaldo). In tur, spaniolii s-au impus cu 3-0.

min.72 - Doua schimbari la gazde: intra Schieber si Sahin, ies Blaszczykowski si Bender.

min.70 - Weidenfeller scoate o torpila trimisa de Toulalan.

min.69 - Lewandowski marcheaza cu capul, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.62 - Gamez vede un galben pentru proteste.

INFO: In celalalt sfert de finala programat marti, Galatasaray si Real Madrid sunt la egalitate, scor 1-1. In tur, spaniolii s-au impus cu 3-0.

min.60 - Schmelzer il faulteaza pe Joaquin si vede un galben.

min.53 - Gotze, singur in careu, trimite mult peste poarta.

min.48 - Weidenfeller are o interventie fantastica la o minge trimisa cu capul de Joaquin.

min.47 - Caballero prinde sutul lui Lewandowski.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Ocazie mare pentru Malaga, la o centrare a lui Duda pe care Joaquin a reluat-o cu capul, insa Weidenfeller a plonjat si retinut.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

INFO: Pentru a se califica, Dortmund are nevoie de o victorie, in timp ce Malaga se califica si cu un egal, datorita golului marcat in deplasare.

min.40 - GOOOL DORTMUND !!! Lewandowski egaleaza situatia pe tabela de marcaj, in urma unei pase de senzatie a lui Reus !!!

min.37 - Sanchez blocheaza sutul lui Reus.

min.32 - Demichelis respinge o centrare periculoasa a lui Gotze.

INFO: Pentru a se califica in semifinale, Dortmund are nevoie in acest moment de doua goluri.

min.25 - GOOOL MALAGA !!! Joaquin deschide scorul cu un sut de la marginea careului !!!

min.17 - Lewandowski trimite peste poarta.

min.15 - Nici macar o faza de poarta interesanta in acest prim sfert.

min.10 - Bender il faulteaza pe Joaquin si vede primul cartonas galben al partidei.

min.1 - Coregrafie impresionanta a fanilor gazdelor.

STARTUL PARTIDEI

INFO: In tur, in Spania, cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 0-0.

INFO: Partida are loc pe Signal-Iduna-Park din Dortmund si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 2, Dolce Sport 2 si TVR 1.

ECHIPELE:

DORTMUND: Weidenfeller - Piszczek, Subotici, Santana, Schmelzer - Bender, Gundogan - Gotze, Reus, Blaszczykowski - Lewandowski.

Rezerve: Langerak, Hummels, Kehl, Leitner, Sahin, Grosskreutz, Schieber.

Antrenor: Jurgen Klopp.

MALAGA: Caballero - Gamez, Demichelis, Sanchez, Antunes - Toulalan, Camacho - Joaquin, Isco, Duda - Baptista.

Rezerve: Kameni, Piazon, Eliseu, Portillo, Saviola, Santa Cruz.

Antrenor: Manuel Pellegrini.

Arbitru: Craig Thomson (Scotia).

Florin Cîţu, după discuţia cu Marcel Ciolacu privind plafonarea prețurilor: „Am decis să o extindem până în vară”
Preşedintele PNL Florin Cîţu a declarat, marţi, 25 ianuarie, după discuţia pe care a avut-o cu preşedintele PSD Marcel Ciolacu, că a propus extinderea plafonării de preţuri şi compensare...
Ordonanța privind plafonarea și compensarea facturilor la energie se amână. Neînțelegerile din coaliție
Noua ordonanță pentru plafonarea și compensarea facturilor la energie și gaze nu va fi adoptată în ședința de guvern de marți, 25 ianuarie, a anunțat liderul PSD, Marcel Ciolacu. ”O...