Barcelona striveste Bayern Munchen in semifinalele Ligii Campionilor

Miercuri, 06 Mai 2015, ora 23:37
24418 citiri

FC Barcelona a castigat cu 3-0 intalnirea cu Bayern Munchen din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, dupa o dubla a lui Lionel Messi si o reusita a lui Neymar.

Confruntarea de pe Camp Nou a inceput ca din tun, ambele echipe aratand o agresivitate pozitiva ce a sporit intensitatea jocului.

Meciul a avut un ritm bun, ambele echipe dorind sa puna stapanire pe mijlocul terenului. Barcelona a avut un plus in startul meciului, insa Suarez si Neymar nu au reusit sa marcheze.

Mai intai, in minutul 12, Neuer s-a remarcat la un sut al lui Suarez, pentru ca trei minute mai tarziu Rafinha sa salveze un gol ca si facut la reluarea lui Neymar.

Atacurile catalanilor l-au fortat pe Guardiola sa schimbe sistemul de joc, insa chiar si asa Barcelona putea intra in avantaj la pauza, numai ca Dani Alves a ratat si el singur cu Neuer, in minutul 39.

In partea secunda, jocul a fost ceva mai echilibrat, Bayern reusind sa se apere la distanta de poarta lui Neuer, insa geniul lui Leo Messi a iesit din nou la iveala pe final.

Argentinianul a decis meciul cu doua goluri in doar trei minute, primul cu un sut din afara careului, iar al doilea cu o executie superba, dupa ce l-a umilit pe Boateng.

In prelungiri, Bayern s-a aruncat in atac, insa si acest lucru a costat-o, intrucat Neymar a facut 3-0 in minutul 90+4, dupa o faza de contraatac.

Barcelona a castigat astfel cu 3-0 si are prima sansa la calificarea in finala Ligii Campionilor.

Returul este programat martea viitoare, de la ora 21:45, la Munchen.

BARCELONA - BAYERN MUNCHEN 3-0

90+5 - Final de meci!

90+4 - GOL BARCELONA! Neymar scapa pe contraatac singur cu portarul, ramane calm si inscrie fara emotii!

90 - Patru minute suplimentare.

89 - Bartra intra in locul lui Mascherano.

87 - Rafinha Alcantara intra in locul lui Iniesta.

82 - Xavi intra in locul lui Rakitici.

80 - GOL BARCELONA! Messi ia o actiune pe cont propriu si inscrie cu un sut superb pe langa Neuer!

79 - Goetze intra in locul lui Muller.

77 - GOL BARCELONA! Messi inscrie cu un sut din marginea careului la coltul scurt!

77 - Barcelona cere penalti dupa o cadere a lui Neymar, jocul continua!

72 - Ter Stegen suteaza din afara careului, mingea e deviata si ajunge la Ter Stegen.

69 - Neymar vede si el cartonasul galben.

67 - Pique vede cartonasul galben.

64 - Neymar primeste bine in partea stanga, incearca sa caute vinclul, dar suteaza peste poarta.

57 - Bernat vede cartonasul galben.

53 - Bayern face un pressing foarte bun si pastreaza posesia in startul partii secunde.

47 - Xabi Alonso suteaza din lovitura libera de la 20 de metri, mingea se duce in zid.

47 - Dani Alves vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

39 - Ce ocazie!!! Iniesta da o pasa peste apararea adversa, Dani Alves ramane singur in fata portii, dar nu reuseste sa-l invinga pe Neuer!

36 - Messi suteaza slab din marginea careului in bratele lui Neuer.

35 - Xabi Alonso vede cartonasul galben.

30 - Alcantara trimite cu capul din sase metri, putin peste.

27 - Suarez reia cu capul peste poarta dupa o lovitura de la colt.

26 - Alba centreaza periculos, Boateng are o interventie salvatoare.

21 - Messi patrunde superb in careu, insa centrarea sa este imprecisa.

18 - Centrare excelenta in careul catalanilor, dar Lewandowski reia defectuos din doar sapte metri cu toata poarta in fata!

15 - Ce ocazie! Suarez centreaza perfect in fata portii, Neymar trimite, dar Rafinha salveaza un gol ca si facut!

12 - Ce ocazie!!! Suarez scapa singur cu portarul, dar Neuer apara incredibil.

10 - Ritm extrem de alert in startul meciului, se joaca de la o poarta la alta.

4 - Suarez cade in careu dupa un duel cu Boateng. Jocul continua, decizie corecta.

1 - A inceput meciul!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1

BARCELONA: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Busquets, Rakitic, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar

Rezerve: Bravo, Bartra, driano, Vermaelen, Xavi, Rafinha, Pedro

BAYERN: Neuer - Rafinha, Boateng, Benatia, Bernat - Lahm - Xabi Alonso, Thiago, Schweinsteiger, Muller - Lewandowski.

Rezerve: Reina, Dante, Javi Martinez, Gaudino, Gotze, Weiser, Pizarro

Pep Guardiola revine pentru prima data in postura de adversar pe Camp Nou, dupa ce a pregatit gruparea catalana intre 2008 si 2012.

Cele doua formatii s-au intalnit ultima data in semifinalele Ligii Campionilor, editia 2012/2013, cand Bayern s-a impus la Barcelona cu 3-0, iar la Munchen cu 4-0.

Robben, Ribery si Alaba sunt marile pierderi ale bavarezilor pentru aceasta intalnire.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#Barcelona Bayern, #Barcelona Bayern live, #Barcelona Bayern direct, #Barcelona Bayern televizare , #rezultate Champions League