Borussia Dortmund zdrobeste Real Madrid in semifinalele Ligii Campionilor (Video)

Miercuri, 24 Aprilie 2013, ora 23:35
17986 citiri

Borussia Dortmund a invins Real Madrid cu scorul de 4-1 in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, dupa un meci nebun dominat in totalitate de nemti. Robert Lewandowski a fost omul meciului, cu patru reusite.

Dupa demonstratia de forta pe care Bayern Munchen a facut-o cu FC Barcelona, Liga Campionilor a prezentat un alt duel germano-spaniol.

Si de aceasta data, nemtii au inceput mai in forta, iar tabela putea fi modificata dupa doar sapte minute, cand Reus a facut o cursa impresionanta si doar un reflex de ultim moment a amanat deschiderea scorului.

La faza imediat urmatoare, Dortmund nu a mai iertat, iar polonezul Lewandowski a pus excelent varful bocancului din patru metri pentru a baga in plasa o centrare ideala a lui Mario Goetze, probabil viitorul sau coechipier de la Bayern.

Real Madrid nu a fost in stare sa ofere o replica, in conditiile in care Dortmund facea un pressing foarte avansat, iar desfasurarea jocului semana tot mai mult cu cea de la Bayern - Barcelona.

Totusi, Real Madrid a beneficiat de un cadou din partea lui Hummels, care a gafat lamentabil in incercarea de a trimite spre propriul portar. Higuain a interceptat balonul si a pasat excelent in fata portii goale, de unde Ronaldo a facut 1-1 cu doua minute inainte de pauza.

Nemtii nu au fost insa demoralizati de reusita lui Ronaldo si au facut o parte secunda de vis, in care vioara principala a fost tot Robert Lewandowski.

Polonezul a facut 2-1 la cinci minute de la reluare cu un sut bine plasat pe langa Lopez, iar peste alte cinci minute a punctat din nou, dupa o greseala a lui Modrici, care a dat pe langa minge.

Dezastrul a continuat pentru Real Madrid, intrucat in minutul 66 Reus a fost faultat in suprafata de pedeapsa, iar Lewandowski a transformat fara emotii si a marcat al patrulea sau gol.

Nemtii s-au oprit la 4-1 si pornesc cu prima sansa in returul care va avea loc peste o saptamana, la Madrid.

In cealalta semifinala, Bayern Munchen a invins FC Barcelona cu 4-0.

DORTMUND - REAL MADRID 4-1

90+4 - Final de meci!

90+3 - Varane reia putin pe langa poarta din sase metri dupa o lovitura de la colt.

90+2 - Sergio Ramos vede cartonasul galben.

90+1 - Schieber intra in locul lui Gundogan.

90 - Patru minute suplimentare.

89 - Kaka paseaza bine spre Ronaldo, portughezul trage insa in Weiderfeller.

87 - Ronaldo incearca o patrundere in forta, dar este deposedat la marginea careului.

83 - Grosskreutz intra in locul lui Piszczek.

82 - Kehl intra in locul lui Blaszczykowski.

80 - Kaka intra in locul lui Xabi Alonso.

78 - Lewandowski trage din marginea careului, Lopez scoate cu greu!

78 - Reus inscrie, dar reusita este anulata pentru o pozitie de ofsaid.

75 - Khedira scapa in careul advers, dar centrarea sa e respinsa de Weiderfeller.

71 - Lewandowski vede cartonasul galben.

70 - Benzema intra in locul lui Higuain.

67 - GOL DORTMUND! Lewandowski inscrie din penalti!

66 - Reus obtine o lovitura de la 11 metri!

64 - Mesut Ozil vede galben pentru proteste.

62 - Gundogan face o cursa incredibila, dribleaza doi adversari si trage milimetric peste poarta din marginea careului!

58 - Dortmund joaca incantator in aceste momente, Real nu poate da replica!

55 - GOL DORTMUND! Lewandowski inscrie cu un sut puternic sub bara din 10 metri dupa un luft al lui Modrici!

54 - Modrici vede cartonasul galben.

53 - Lewandowski ajunge din nou in careu, dar trage peste poarta!

50 - GOL DORTMUND! Lewandowski inscrie din sase metri cu un sut pe langa Lopez! Madrilenii cer ofsaid!

49 - Diego Lopez degajeaza perfect, Ozil poate ramane singur cu portarul dar rateaza preluarea.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

43 - GOL REAL! Ronaldo inscrie cu o reluare in poarta goala din opt metri! Hummels gafeaza incredibila si-i ofera mingea lui Higuain, care paseaza spre Ronaldo, iar portughezul are o misiune usoara!

42 - Nemtii cer penalti dupa o interventie a lui Varane asupra lui Reus. Jocul continua, decizie corecta.

40 - Subotici intervine din nou bine si degajeaza in afara terenului.

36 - Subotici respinge in doua randuri la centrarile lui Alonso.

32 - Blaszczykowski ia o actiune pe cont propriu, dar este blocat de Higuain.

31 - Real Madrid a reusit sa puna stapanire pe joc in ultimele minute. Putine faza de poarta insa.

28 - Xabi Alonso bate o loviitura libera cu efect, mingea se duce pe langa vinclu.

25 - Gundogan trage mult peste poarta de la 30 de metri.

24 - Ronaldo trimite un sut bomba din lovitura libera de la 30 de metri, Weidenfeller boxeaza.

23 - Nemtii blocheaza foarte bine jocul Realului. Ronaldo este tinut cat mai departe de careul gazdelor.

19 - Ronaldo trimite un sut centrare, Hummels respinge fara emotii.

17 - Gundogan are nevoie de ingrijiri medicale si iese in afara terenului.

15 - Mourinho este tot mai nervos pe banca, fanii nemti fac spectacol in tribune.

11 - Reus bate o lovitura libera din marginea careului, Ramos respinge.

8 - GOL DORTMUND! Lewandowski deschide scorul cu o reluare din patru metri dupa o centrare din banda stanga!

7 - Ce ocazie! Reus face o cursa de 50 de metri si ajunge in careul advers, dar sutul sau e respins de Lopez. Mingea ajunge la Lewandowski, care trage in blocaj!

6 - Borussia Dortmund s-a instalat in jumatatea adversa in primele minute.

3 - Ronaldo joaca foarte jos in startul meciului, are multe sarcini defensive.

1 - Fluier de start!

BORUSSIA DORTMUND (4-2-3-1): Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender, Gundogan - Blaszczykowski, Gotze, Reus - Lewandowski.

Rezerve: Langerak, Felipe Santana, Leitner, Nuri Sahin, Grosskreutz, Schieber

REAL MADRID (4-2-3-1): Diego Lopez - Ramos, Varane, Pepe, Fabio Coentrao - Khedira, Xabi Alonso - Ozil, Modric, Ronaldo - Higuain

Rezerve: Casillas, Albiol, Nacho, Kaka, Jose Callejon, Di Maria, Benzema

Info: Meciul este televizat de posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.