Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

FC Barcelona castiga Liga Campionilor dupa un meci superb

Sambata, 06 Iunie 2015, ora 23:43
19458 citiri

FC Barcelona a castigat, sambata seara, finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins Juventus Torino, scor 3-1, la capatul unui meci superb.

Finala de la Berlin a inceput in forta, iar catalanii au marcat inca de la prima faza de poarta, in minutul 4, cand Rakitici a punctat cu un sut plasat din centrul careului.

Catalanii au cerut apoi penalti in minutul 8, pentru un presupus hent al lui Lichsteiner, insa arbitrul a lasat jocul sa continue.

Chiar si asa, Barcelona a dominat categoric prima parte, atat ca posesie cat si ca ocazii de gol la poarta lui Gigi Buffon.

Dani Alves, cu un sut puternic in minutul 14, si Suarez, cu un sut ce a trimis mingea milimetric pe langa poarta in minutul 40, au fost aproape de gol, in timp ce Juventus nu a contat in prima parte.

Lucrurile s-au schimbat insa dupa pauza, iar Juventus a reusit sa egaleze la zece minute de la reluarea jocului.

Antonio Morata a adus bucuria in randul italienilor cu un sut din fata portii, dupa ce Ter Stegen scosese in prealabil la un sut foarte bun al lui Carlitos Tevez.

Barcelona a avut nevoie de cateva minute sa-si revina dupa primirea golului, insa a fost salvata de o actiune personala a lui Messi, finalizata cu un sut respins gresit de Buffon pana la Luis Suarez, care a facut 2-1 in minutul 68.

Catalanii au mai introdus mingea o data in plasa peste doar trei minute, prin Neymar, dar reusita a fost anulata pentru un presupus hent. Brazilianul a lovit mingea cu capul, iar aceasta i-a lovit mana si apoi a intrat in plasa.

Gruparea lui Luis Enrique si-a conservat apoi excelent avantajul pana la final, iar in prelungiri a mai punctat o data pe contraatac, la ultima faza, prin Neymar, si a castigat astfel a cincea Liga a Campionilor din istorie. Pe de alta parte, Juventus ramane doar cu doua trofee in palmares dupa ce a pierdut a sasea finala.

JUVENTUS - FC BARCELONA 1-3

90+8 - Final de meci!

90+7 - GOL BARCELONA! Catalanii pleaca pe contraatac, iar Neymar inscrie cu un sut puternic!

90+7 - Dani Alves primeste o lovitura puternica in fata, dar continua jocul.

90+5 - Schimbare Barcelona: Pedro intra in locul lui Suarez.

90+3 - Tevez trage din afara careului in bratele lui Ter Stegen.

90+1 - Schimbare Barcelona: Mathieu intra in locul lui Rakitici.

90 - Cinci minute suplimentare.

90 - Marchisio suteaza de la 30 de metri, Ter Stegen scoate de langa bara in corner.

89 - Schimbare Juventus: Coman intra in locul lui Evra.

88 - Evra si Suarez au probleme medicale.

85 - Schimbare Juventus: Llorente intra in locul lui Morata.

82 - Ce ocazie! Pique primeste intr-o pozitie excelenta, dar suteaza peste poarta.

80 - Schimbare Juventus: Pereyra intra in locul lui Vidal.

79 - Pogba reia cu capul peste poarta.

78 - Schimbare Barcelona: Xavi intra in locul lui Iniesta.

76 - Barcelona pleaca pe un contraatac cinci contra trei, dar Alba se incurca in careul italienilor.

75 - Ce ocazie!!! Corner pentru Juventus, Ter Stegen respinge gresit in capul lui Mascherano, iar mingea se duce putin peste propria poarta.

71 - GOL ANULAT BARCELONA! Neymar inscrie, dar reusita este anulata pentru un presupus hent. Neymar loveste cu capul, mingea se duce in mana sa si apoi intra in poarta.

70 - Suarez vede cartonasul galben.

68 - GOL BARCELONA! Suarez inscrie cu un sut din fata portii dupa o respingere gresita a lui Buffon la un sut pe jos al lui Messi!

68 - Pogba cere penalti, jocul continua. Decizie corecta.

65 - Pogba suteaza din intoarcere de la 25 de metri in bratele lui Ter Stegen.

63 - Tevez suteaza peste poarta din 17 metri.

59 - Juventus este extrem de agresiva dupa marcarea golului si-i pune probleme Barcelonei.

55 - GOL JUVENTUS! Morata inscrie cu un sut din fata portii, dupa o respingere in fata a lui Ter Stegen la un sut al lui Tevez!

51 - Messi suteaza pe langa poarta dupa o cimbinatie superba cu Neymar si Suarez.

49 - Ce ocazie!!! Barcelona pleaca pe un contraatac cinci contra trei, mingea ajunge la Suarez, care trage la coltul scurt, dar Buffon scoate in corner.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Messi patrunde superb in careu, insa iese cu mingea in afara terenului.

41 - Cartonas galben pentru Pogba.

40 - Suarez mai trage o data, Buffon scoate in corner.

40 - Ce ocazie!!! Suarez trage periculos din marginea careului, mingea se duce milimetric pe langa bara!

36 - Juventus cere un fault in marginea careului dupa o intrare asupra lui Pogba, jocul continua. Decizie corecta.

32 - Atac prelungit al catalanilor, insa centrarea lui Alba e imprecisa.

27 - Neymar trage slab in bratele lui Buffon din 15 metri.

24 - Tevez patrunde in viteza, insa centreaza imprecis.

20 - Mascherano intervine excelent si blocheaza o centrare periculoasa a lui Pogba.

16 - Jordi Alba suteaza peste poarta lui Buffon. Asediu la poarta italienilor.

14 - Ce ocazie!!! Alves trage bine din 14 metri, Buffon respinge excelent. Messi continua si mingea cade pe plasa laterala!

13 - Messi da o pasa extraordinara in diagonala, Neymar nu ajunge insa. Meci excelent pana cum!

11 - Vidal primeste cartonasul galben.

9 - Neymar ia o actiune pe cont propriu si trage din marginea careului milimetric peste.

8 - Vidal suteaza peste poarta din marginea careului.

8 - Barcelona cere penalti pentru un presupus hent al lui Liechsteiner, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

4 - GOL BARCELONA! Rakitici inscrie cu un sut cu piciorul stang din centrul careului, dupa o lipsa de marcaj!

1 - A inceput meciul!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si TVR 1.

ECHIPELE DE START:

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli, Evra - Marchisio, Pirlo, Pogba - Vidal - Tevez, Morata

Rezerve: Storari, Ogbonna, Padoin, Sturaro, Pereyra, Coman, Llorente

Barcelona: Ter Stegen - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar

Rezerve: Bravo, Bartra, Adriano, Mathieu, Xavi, Rafinha, Pedro

FC Barcelona si Juventus au dominat competitiile interne, iar acum au sansa de a-si trece in palmares si al treilea trofeu din acest an.

Pentru FC Barcelona, aceasta ar putea fi a cincea finala de Liga Campionilor pe care o castiga, dupa cele din 1992, 2006, 2009 si 2011. In schimb, Juventus are in palmares doua trofee, in 1985 si 1996.

Cel mai bun marcator al Barcelonei din acest sezon de Liga este Messi, cu 10 goluri, in timp ce pentru Juventus s-a remarcat Tevez, cu sapte reusite. Messi este si cel mai bun pasator al catalanilor (5).

FC Barcelona a marcat 28 de goluri in acest sezon, cu 12 mai multe decat Juventus. Italienii n-au marcat insa niciun gol cu o lovitura de cap.

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#Juventus Barcelona, #Juventus Barcelona Live, #Juventus Barcelona direct, #Juventus Barcelona Liga Campionilor , #rezultate Champions League