Liga Campionilor: Rezultatele inregistrate miercuri si echipele calificate in sferturile de finala

Joi, 12 Martie 2020, ora 00:32
20922 citiri

Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate miercuri seara in optimile de finala din Liga Campionilor si echipele calificate in sferturile de finala.

Detinatoarea trofeului, Liverpool, a fost eliminata de Atletico Madrid dupa prelungiri, scorul fiind 2-3.

Wijnaldum a deschis scorul in minutul 43 pentru Liverpool si meciul a ajuns in prelungiri.

Roberto Firmino a marcat in minutul 94 si totul mergea de minune pentru Liverpool, dar Atletico a egalat dubla dubla lui Llorente din minutele 97 si 105+1 si a dat lovitura spre ultima faza, prin Morata.

PSG s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a invins-o pe Borussia Dortmund cu 2-0.

Invinsa cu 2-1 in meciul tur de la Dortmund, PSG a rezolvat rapid soarta calificarii si a intors rezultatul.

In fata unui stadion gol, Neymar a deschis scorul in minutul 28 cu o lovitura de cap, iar in finalul primei reprize Bernat a fost gasit excelent si a facut 2-0.

In partea secunda, Dortmund a ramas in zece oameni dupa eliminarea lui Can, din minutul 89.

LIVERPOOL - ATLETICO MADRID 2-3 (Wijnaldum '43, Firmino '94 / Llorente '97, '105+1, Morata '120) (in tur 0-1)

PSG - BORUSSIA DORTMUND 2-0 (Neymar '28, Sarabia '45) (in tur 1-2)

Cum s-au marcat golurile:

120 - Atletico scapa pe contraatac si inscrie prin Morata!

105+1 - Atletico inscrie din nou pe terenul lui Liverpool! Llorente marcheaza cu un sut din marginea careului!

97 - Atletico inscrie pe terenul lui Liverpool! Adrian degajeaza gresit, mingea ajunge la Llorente, care marcheaza cu un sut plasat! Atletico e calificata la acest scor.

94 - Liverpool face 2-0 cu Atletico Madrid in startul prelungirilor! Firmino trimite cu capul in bara, mingea ii revine si inscrie cu poarta goala!

90+2 - Atletico inscrie prin Saul, dar reusita e anulata corect pentru o pozitie de ofsaid. Intram in prelungiri.

45 - Bernat pune latul si face 2-0 pentru PSG in partida cu Dortmund!

43 - Wijnaldum marcheaza pentru Liverpool cu o lovitura cu cap dupa o centrare din partea dreapta!

28 - Neymar deschide scorul pentru PSG cu o lovitura de cap din cativa metri!

Echipele de start Liverpool - Atletico Madrid:

Liverpool: Adrian, Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson, Henderson, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain, Mane, Salah, Firmino.

Atletico Madrid: Oblak, Trippier, Savic, Felipe, Lodi, Koke, Saul, Thomas, Correa, Diego Costa, Joao Felix.

Echipele de start PSG - Borussia Dortmund

PSG: Navas - Kehrer, Marquinhos, Kimpembe, Bernat - Di Maria, Paredes, Gueye, Neymar Jr - Sarabia, Cavani.

Borussia Dortmund: Burki - Piszczek, Hummels, Zagadou - Hakimi, Witsel, Can, Guerreiro - Sancho, Haaland, Hazard.

Iata rezultatele inregistrate in meciurile de marti seara si echipele calificate

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Liga Campionilor LIVE, #Rezultate Liga Campionilor , #rezultate Champions League