Juventus invinge Real Madrid in semifinalele Ligii Campionilor

Marti, 05 Mai 2015, ora 23:36
13591 citiri

Juventus Torino a castigat cu 2-1 meciul cu Real Madrid, din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, si are o sansa importanta sa elimine castigatoarea competitiei de anul trecut.

Real Madrid a fost considerata marea norocoasa a tragerii la sorti pentru semifinalele Ligii Campionilor, insa marti seara a fost nevoita sa revina intr-o tara in care nu s-a simtit niciodata bine si in care la ultimele sapte deplasari nu obtinuse nicio victorie.

Istoria s-a repetat si pe Juventus Stadium, unde gazdele au inceput extrem de agresiv si montate sa intre in cartea de istorie a "Batranei Doamne".

Juventus a dominat categoric startul meciului, iar deschiderea scorului a venit dupa doar 8 minute, cand Morata a bagat mingea in plasa din fata portii, dupa un sut al lui Tevez, respins de Casillas.

Real Madrid s-a trezit cu greu dupa primirea golului, dar a inceput sa preseze si sa puna stapanire pe centrul terenului.

Dupa cateva suturi de la distanta, egalarea a venit in minutul 27, cand James Rodriguez l-a gasit excelent pe Ronaldo in fata portii, iar portughezul a marcat cu o lovitura de cap.

In plus, Real putea intra in avantaj la pauza, insa James Rodriguez a trimis in transversala cu capul in minutul 41, dupa o centrare perfecta a lui Isco.

Real a incercat in startul partii secunde un joc de posesie, insa o greseala comisa i-a trimis pe torinezi pe contraatac, iar Carlitos Tevez a obtinut penalti in minutul 56, dupa un duel cu Carvajal.

Atacantul argentinian a fost cel care a executat si lovitura de pedeapsa si a facut 2-1 pentru Juventus fara nicio emotie.

Italienii s-au aparat apoi excelent pana la finalul meciului si au luat un avantaj extrem de important inaintea meciului retur, programat saptamana viitoare la Madrid.

JUVENTUS - REAL MADRID 2-1

90+3 - Final de meci!

90+3 - Chiellini vede cartonasul galbe.

90+2 - Llorente reia cu capul in bratele lui Casillas dintr-o pozitie excelenta.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Llorente scapa spre poarta, il dribleaza in unghi pe Casillas, recentreaza in fata portii, insa madrilenii resping.

87 - Schimbare Real: Jese intra in locul lui Bale.

86 - Schimbare Juventus: Pereyra intra in locul lui evez.

85 - James Rodriguez vede cartonasul galben.

82 - Real Madrid pleaca pe contraatac, insa James nu reuseste sa produca pericol.

78 - Schimbare Juventus: Llorente intra in locul lui Morata.

75 - Carvajal vede cartonasul galben. Toata lumea a crezut ca este al doilea, insa la faza penaltiului arbitrul l-a avertizat in cele din urma doar pe Marcelo.

73 - Juventus fragmenteaza tot mai des jocul, Real Madrid nu reuseste sa se apropie de poarta lui Buffon.

69 - Chiellini sangereaza si primeste ingrijiri medicale.

64 - Schimbare Juventus: Barzagli intra in locul lui Sturaro.

63 - Schimbare Real Madrid: Chicharito intra in locul lui Isco.

60 - Evra patrunde periculos in careu, insa Pepe respinge centrarea.

57 - GOL JUVENTUS! Tevez inscrie din penalti!

57 - Marcelo vede si el cartonasul galben.

57 - Vidal vede galben pentru proteste.

56 - PENALTI JUVENTUS! Tevez ia o actiune pe cont propriu si este faultat in careu de Carvajal.

52 - Madrilenii au posesia in startul partii secunde, insa nu par sa forteze.

47 - Tevez vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

41 - Ce ocazie!!! Isco centreaza perfect din banda stanga, insa James Rodriguez trimite cu capul din doar patru metri in transversala, desi Buffon era batut!

39 - Evra centreaza periculos prin fata portii, mingea se scurge insa in cealalalta banda.

35 - Marchisio trage pe langa poarta de la 30 de metri.

32 - Ritmul este in scadere dupa golul egalizator al lui Ronaldo.

27 - GOL REAL MADRID! Ronaldo inscrie cu o lovitura de cap din doi metri din centrarea lui James Rodrigues.

24 - Cristiano Ronaldo scapa spre poarta, insa trage defectuos, mult pe langa.

18 - Tevez primeste intr-o pozitie buna in careu si suteaza langa bara.

15 - Isco suteaza de la 30 de metri in bratele lui Buffon.

12 - Kroos suteaza periculos din marginea careului, Buffon repinge excelent in corner.

12 - Buffon respinge gresit o centrare, dar Isco nu profita.

8 - GOL JUVENTUS! Morata inscrie cu o reluare din trei metri dupa un sut respins al lui Tevez!

7 - Morata incearca un lob de la 35 de metri, Casillas este insa atent.

6 - Bonucci primeste cartonasul galben.

4 - Sturaro suteaza din afara careului, Casillas retine.

1 - Vidal care in careu si cere penalti, jocul continua. Decizie corecta.

1 - A inceput meciul!

JUVENTUS: Buffon - Lichsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra - Pirlo, Sturaro, Marchisio, Vidal - Morata, Tevez

Rezerve: Storari, Barzagli, Pepe, Padoin, Pereyra, Llorente, Matri

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Varane, Marcelo - Isco, Kroos, Ramos - James - Bale, Ronaldo

Rezerve: Navas, Coentrao, Arbeloa, Lucas Silva, Illarramendi, Chicharito, Jese

Juventus intra in acest meci cu un moral bun, dupa ce si-a adjudecat matematic titlul in Italia, in timp ce Real Madrid continua cursa de urmarire a Barcelonei.

Cele doua echipe s-au intalnit si anul trecut in Liga Campionilor, in faza grupelor. Real Madrid a castigat acasa cu 2-1, iar in deplasarea de la Torino a facut 2-2.

Intalnirea poate fi urmarita la TV pe TVR 1, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

In cealalta semifinala se intalnesc miercuri, de la ora 21:45, Barcelona si Bayern Munchen.

Returul este programat peste o saptamana.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Juventus Real Madrid, #Juventus Real Madrid Liga Campionilor, #Juventus Real Madrid direct , #rezultate Champions League