Leicester s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Marti, 14 Martie 2017, ora 23:36
10894 citiri

Leicester s-a calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Campioana Angliei s-a impus in returul de pe teren propriu cu Sevilla, scor 2-0, dupa ce in tur a pierdut cu 1-2.

Astfel, cu 3-2 la general, trupa lui Shakespeare ajunge pentru prima oara in istorie intre primele opt echipe ale Europei.

Vardy si compania au reusit o noua minute. De aceasta dara, fara Ranieri, demis intre timp, dar cu Craig Shakespeare in locul lui si cu trei victorii consecutive.

Morgan a deschis scorul in minutul 27, cu o reluare cu genunchiul, venita in urma unei centrari din partea stanga a lui Mahrez.

Golul doi al britanicilor a venit imediat dupa pauza si i-a apartinut lui Albrighton, cu un sut de aproximativ 15 metri.

Pe final, Sevilla a ramas fara Nasri, eliminat dupa ce a incercat sa-l loveasca pe Vardy, dar a avut sansa sa duca partida in prelungiri. Nzonzi a ratat insa o lovitura de la 11 metri acordata usor de italianul Orsato.

S-a terminat 2-0, iar Leicester continua sa uimeasca lumea fotbalului, dupa ce anul trecut le-a luat fata granzilor Chelsea, Manchester United sau City si a cucerit titlul in Anglia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Leicester si Sevilla, din mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - Vom avea patru minute de prelungiri.

min.89 - Schimbare la Leicester: iese Mahrez, intra Amartey.

min.88 - Mahrez il lasa singur-singurel pe Vardy, insa atacantul lui Leicester trimite mult peste poarta. Imensa ocazie irosita de britanici.

min.87 - Slimani scapa singur cu Rico, dar goalkeeperul spaniolilor intervine din nou salvator.

min.86 - Mare ocazie pentru Leicester, cu Vardy, care reia cu capul din cativa metri, dar Rico respinge.

min.84 - Ndidi faulteaza la mijlocul terenului se se alege cu un cartonas galben.

min.83 - Jorge Sampaoli, antrenorul Sevilliei, e eliminat pentru proteste.

min.79 - PENALTI RATAT SEVILLA! Nzonzi executa slab, iar Schmeichel respinge!

min.78 - Cartonas galben pentru Schmeichel.

min.77 - PENALTI SEVILLA! Vitolo cade dupa ce salta mingea peste Schmeichel, iar Orsato arata punctul cu var!

min.74 - CARTONAS ROSU SEVILLA! Pentru Nasri a fost cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, il vede si pe cel rosu!

min.74 - Conflict intre Vardy si Nasri, incheiat cu cate un cartonas galben pentru fiecare jucator.

min.73 - Schmeichel scoate un sut puternic al lui Correa.

min.68 - Ultima schimbare la Sevilla: iese Ben Yedder, intra Correa.

min.67 - Vardy suteaza pe langa poarta dintr-o pozitie buna.

min.63 - Schimbare la Leicester: iese Okazaki, intra Slimani.

min.59 - Vitolo protesteaza si primeste un cartonas galben.

INFO: In acest moment, scorul la general e 3-2 in favoarea britanicilor.

min.55 - GOOOL LEICESTER!!! Albrighton il invinge pe Rico cu un sut de la 14 metri!!!

min.53 - BARA SEVILLA! Escudero suteaza fenomenal de la aproximativ 25 de metri, iar mingea izbeste bara transversala!

min.46 - Dubla schimbare la Sevilla: au iesit Sarabia si Mercado, au intrat Jovetic si Mariano.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vitolo blocheaza un sut al lui Fuchs.

min.43 - Vardy suteaza pe langa de la marginea careului.

min.38 - Drinkwater trimite slab si Rico retine fara probleme.

min.32 - Schmeichel scoate in corner o executie neasteptata a lui Mercado.

min.30 - Ben Yedder suteaza pe langa poarta britanicilor.

INFO: La acest scor, Leicester e calificata in sferturi, gratie golului marcat in deplasare.

min.27 - GOOOL LEICESTER!!! Morgan deschide scorul cu genunchiul dupa o lovitura libera executata de Mahrez!!!

min.21 - Saradia suteaza slab dintr-o pozitie buna si mingea se scurge pe langa poarta.

min.17 - Nasri il faulteaza dur pe Ndidi si primeste un cartonas galben.

min.16 - Rami trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.4 - Schmeichel are o prima parada buna la un sut al lui Nasri, din unghi.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: In tur, la Sevilla, gazdele s-au impus cu 2-1.

ECHIPELE:

LEICESTER: Schmeichel - Simpson, Morgan, Huth, Fuchs - Mahrez, Drinkwater, Ndidi, Albrighton - Okazaki, Vardy.

Rezerve: Chilwell, King, Amartey, Slimani, Zieler, Gray, Ulloa.

Antrenor: Craig Shakespeare.

SEVILLA: Rico - Mercado, Pareja, Rami - Sarabia, Iborra, Nzonzi, Escudero - Vitolo, Nasri - Ben Yedder.

Rezerve: Mariano, Kranevitter, Correa, Soria, Jovetic, Vazquez, Lenglet.

Antrenor: Jorge Sampaoli.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).

Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...
#Leicester calificare sferturi Liga, #Leicester sferturi Liga Campionilor, #LIVE meci Leicester Sevilla, #Leicester Sevilla Liga Campionilor , #rezultate Champions League