Liga Campionilor: Bayern invinge Arsenal dupa un meci nebun

Miercuri, 19 Februarie 2014, ora 23:35
7672 citiri

Bayern Munchen a castigat prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor, scor 2-0, in deplasare la Arsenal Londra, dupa un meci care a avut de toate: penaltiuri ratate, o eliminare si un gol superb.

Cu o mare surpriza in echipa de start, pustiul Yaya Sanogo, Arsenal a inceput in forta confruntarea de pe Emirates Stadium, insa portarul Manuel Neuer a fost erou.

Mesut Ozil a patruns excelent in careu in minutul 8, a fost agatat de Boateng, dar neamtul lui Arsenal a ratat lovitura de la 11 metri, care a fost aparata de Neuer.

Bavarezii au reusit treptat sa echilibreze partida, iar in minutul 37 au primit o lovitura de la 11 metri dupa un fault asupra lui Robben, in urma caruia portarul Szczesny a fost eliminat.

Austriacul Alaba a trimis insa in bara din 11 metri, astfel ca scorul la pauza a fost egal, 0-0.

Bayern a inscris in cele din urma in minutul 54, prin super-executia lui Kroos de la marginea careului, care a catapultat mingea direct in vinclu.

Echipa lui Guardiola a dezvoltat dupa marcarea golului un joc de pase in jumatatea adversa, preferand sa nu mai riste nimic, in timp ce Arsenal nu dadea semne ca poate mai mult.

Pe fondul dominarii, Bayern putea primi un penalti in minutul 75, cand Muller a fost faultat in careu, insa arbitrul italian Rizzoli a lasat jocul sa continue.

Muller s-a razbunat in cele din urma cu doua minute inainte de final, cand a fructificat o centrare din partea dreapta cu o lovitura de cap si a stabilit scorul final.

Bayern s-a impus astfel cu 2-0 si porneste cu prima sansa in returul de pe 11 martie.

ARSENAL - BAYERN 0-2

90+2 - Final de meci!

90+1 - Kroos loveste bara cu un sut plasat.

90 - Doua minute suplimentare.

88 - GOL BAYERN! Muller inscrie pentru bavarezi printr-o lovitura de cap din opt metri.

86 - Rosicky vede cartonasul galben.

Info: Atletico deschide scorul in meciul din deplasare cu AC Milan, prin Diego Costa.

81 - Robben este blocat de Koscielny in jumatatea adversa.

79 - Pizarro intra in locul lui Alcantara.

76 - Penalti neacordat pentru Bayern dupa un fault asupra lui Muller.

74 - Rosicky intra in locul lui Chamberlein.

73 - Sansa pentru Bayern! Mertesacker scoate din fata portii o minge pe care scria gol.

70 - Bavarezii au ucis jocul, paseaza mult in jumatatea adversa.

65 - Muller intra in locul lui Mandzukici.

63 - Robben primeste ideal in careu, dar centrarea sa este scoasa cu un efort mare de Fabianski.

61 - Actiune de atac prelungita a bavarezilor finalizata cu o centrare slaba trimisa de Lahm.

55 - Sanogo vede cartonasul galben.

54 - GOL BAYERN! Kroos inscrie cu un sut superb de la 20 de metri, direct in vinclu!

52 - Rafinha reia din alunecare la coltul scurt, Fabianski retine.

49 - Kroos trage in bratele portarului de la 25 de metri.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Bayern: Rafinha intra in locul lui Boateng.

45+2 - Pauza!

45 - Mandzukici vede cartonasul galben.

40 - Alaba suteaza in bara din lovitura de la 11 metri!

39 - Schimbare Arsenal: Fabianski intra in locul lui Cazorla.

37 - Penalti pentru Bayern! Robben da mingea pe langa portar si este faultat! Szczesny primeste cartonasul rosu!

35 - Robben primeste in centrul careului, insa trage in blocaj.

31 - Schimbare Arsenal: Monreal intra in locul lui Gibbs.

29 - Alcantara incearca un sut de la marginea careului, dar este blocat.

23 - Mare sansa pentru Arsenal! Chamberlein scapa spre poarta, dar Neuer iese si degajeaza in ultima clipa.

17 - Flamini scoate excelent un sut periculos al lui Alaba.

11 - Robben bate in zid o lovitura libera de la 22 de metri.

9 - Ozil rateaza penaltiul! Neuer scoate cu un reflex uimitor!

8 - Penalti pentru Arsenal dupa un fault comis de Boateng asupra lui Ozil!

5 - Sansa mare pentru Sanogo! Neuer scoate superb la un sut trimis langa bara!

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la 21:45 si este televizat de Digi Sport si Dolce Sport.

Arsenal: Szczesny, Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs, Flamini, Wilshere, Ozil, Cazorla, Oxlade-Chamberlain, Sanogo

Rezerve: Fabianski, Monreal, Jenkinson, Rosicky, Podolski, Giroud

Bayern: Neuer; Lahm, Boateng, Dante, Alaba; Martinez, Thiago; Robben, Kroos, Gotze; Mandzukici

Rezerve: Starke, Van Buyten, Rafinha, Contento, Muller, Schweinsteiger, Pizzaro

In primele meciuri din optimi s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Leverkusen - PSG 0-4 si Manchester City - FC Barcelona 0-2.

Returul este programat pe 11 martie.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Arsenal Bayern, #Arsenal Bayern LIVE, #Arsenal Bayern direct, #Arsenal Bayern Liga Campionilor , #rezultate Champions League