Liga Campionilor: Bayern Munchen o elimina pe Manchester United si merge in semifinale

Miercuri, 09 Aprilie 2014, ora 23:35
7835 citiri

Bayern Munchen s-a calificat miercuri seara in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce-a invins-o pe Manchester United, cu 3-1.

In tur, la Manchester, scorul a fost 1-1, astfel ca nemtii s-au calificat cu scorul general de 4-2.

Munchenezii ajung in penultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din Europa dupa o dubla mansa mult mai echilibrata decat de asteptau.

Bayern a dominat prima repriza, cu Robben si Ribery foarte activi, dar n-a reusit sa-si creeze mari ocazii de a marca. De partea cealalta, jucatorii lui Moyes au preferat sa mearga pe cartea contraatacului.

Contrar cursului jocului, Manchester a deschis scorul in minutul 57. Valencia a centrat, iar Evra a sutat fantastic de la marginea careului si a redus la tacere spectatorii de pe Allianz Arena.

Doar doua minute a durat, insa, avantajul englezilor, pentru ca Mandzukic a egalat cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Ribery.

Campioana Europei nu s-a oprit din atacuri si a continuat sa puna presiune pe aparatorii englezi. Presiune ce a dat roade din nou in minutul 68, cand Muller a marcat dintr-o pasa a lui Robben.

Peste 8 minute, mijlocasul olandez, cel mai bun de pe teren, avea sa fie la finalizare, dupa o patrundere fantastica in partea dreapta.

3-1 si Bayern avanseaza in semifinale, acolo unde au mai obtinut calificarea si Real Madrid, Chelsea Londra si Atletico Madrid.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Bayern Munchen si Manchester United, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.88 - De Gea salveaza la un sut al lui Pizarro.

min.84 - Schimba si Guardiola: intra Pizarro, iese Muller.

min.82 - Smalling blocheaza sutul lui Muller.

min.81 - O noua schimbare la britanici: iese Welbeck, intra Januzaj.

min.76 - GOOOL BAYERN MUNCHEN!!! Robben patrunde in partea dreapta si-l invinge pe De Gea cu un sut deviat usor de Vidic!!!

min.74 - Schimbare la United: intra Hernandez, iese Fletcher.

min.73 - Nou-intratul Rafinha primeste si el un avertisment.

min.70 - Evra il faulteaza pe Robben si vede cartonasul galben.

min.68 - GOOOL BAYERN MUNCHEN!!! Muller ii aduce in avantaj pe nemti dintr-o pasa foarte buna a lui Robben!!!

min.65 - Schimbare la Bayern: iese Gotze, intra Rafinha.

min.63 - De Gea intervine excelent la o minge trimisa cu capul de Gotze.

min.62 - Neuer salveaza in fata lui Rooney. Buna ocazie pentru oaspeti.

INFO: La acest scor, partida va merge in prelungiri.

min.59 - GOOOL BAYERN MUNCHEN!!! Mandzukic egaleaza aproape imediat, cu o lovitura de cap venita in urma unei centrari a lui Ribery!!!

min.57 - GOOOL MANCHESTER UNITED!!! Evra marcheaza cu un sut superb, dupa o centrare a lui Valencia!!!

min.55 - Neuer prinde sutul de la distanta al lui Kagawa.

min.54 - Boateng trimite de marginea careului peste poarta englezilor.

min.53 - Vidic blocheaza sutul lui Mandzukic.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Boateng iroseste o ultima ocazie in prima repriza.

min.44 - De Gea intervine salvator la un sut al lui Robben.

min.38 - Kroos patrunde in careul oaspetilor, dar trimite pe langa poarta.

min.35 - Robben e cel mai activ jucator al nemtilor. De partea cealalta, Vidic se descurca exelent in aparare.

min.30 - Bayern e echipa care domina si are posesia, in timp ce Manchester da senzatia ca asteapta un contraatac castigator.

min.28 - Vidic primeste un cartonas galben.

min.24 - Alaba nu nimereste spatiul portii de la marginea careului.

min.17 - Valencia inscris, dar golul e anulat pentru offside.

min.16 - Inca o ocazie pentru Robben, care suteaza mult peste poarta britanicilor.

min.15 - Vidic il blocheaza pe Robben.

min.14 - Robben suteaza pe langa poarta pe lanaga poarta lui De Gea, dupa o combinatie frumoasa cu Kroos.

min.8 - La primul atac al oaspetilor, Rooney se afla in pozitie buna, dar intarzie sutul si e blocat de Dante.

min.7 - Ribery suteaza pe langa poarta.

min.6 - Jones blocheaza sutul lui Muller.

INFO: La 0-0, Bayern e echipa care merge in semifinale, gratie golului marcat in tur.

min.4 - Muller trimite cu capul pe langa poarta englezilor, dupa o centrare a lui Robben.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Allianz-Arena din Munchen si e transmisa in direct la TV de Digi Sport si Dolce Sport.

INFO: In tur, la Manchester, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

ECHIPELE:

BAYERN: Neuer - Lahm, Dante, Boateng, Alaba - Kroos, Gotze - Ribery, Muller, Robben - Mandzukic.

Rezerve: Raeder, van Buyten, Rafinha, Weiser, Hojbjerg, Pizarro, Weihrauch.

Antrenor: Josep Guardiola.

MANCHESTER: De Gea - Jones, Vidic, Smalling, Evra - Carrick, Fletcher - Kagawa, Rooney, Valencia - Welbeck.

Rezerve: Lindegaard, Ferdinand, Buttner, Giggs, Young, Januzaj, Hernandez.

Antrenor: David Moyes.

Arbitru: Jonas Erikssos (Suedia).

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Bayern Munchen elimina Manchester United, #Bayern Munchen semifinale Liga Campionilor, #LIVE Bayern Munchen Manchester United, #direct Bayern Munchen Manchester United , #rezultate Champions League