Liga Campionilor: Remiza cu doua goluri superbe intre Barcelona si Atletico Madrid

Marti, 01 Aprilie 2014, ora 23:40
7579 citiri

FC Barcelona a terminat la egalitate cu Atletico Madrid, scor 1-1, in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor, intr-un meci cu doua goluri superbe.

Atletico a inceput in forta duelul de pe Camp Nou, iar Villa a avut prima sansa de a marca dupa doar cinci minute. O degajare gresita a lui Pinto l-a pus intr-o situatie ideala, insa sutul fostului varf catalan s-a dus putin pe langa poarta.

Problemele au continuat pentru Barcelona odata cu accidentarea lui Pique, care a fost nevoit sa-i lase locul lui Bartra dupa doar 10 minute de joc.

Situatia accidentarilor s-a echilibrat insa in minutul 29, cand varful lui Atletico, Diego Costa, a fost nevoit sa-i lase loc lui Diego Ribas.

Mutarea s-a dovedit a fi totusi cu noroc pentru trupa lui Simeone, intrucat Ribas a marcat un gol de zile mari in minutul 56.

Fotbalistul lui Atletico a prins sutul vietii de la 30 de metri lateral dreapta si a catapultat mingea direct in vinclu.

Au urmat momente in care Atletico a incercat sa conserve jocul, cu schimbari defensive din partea lui Simeone, numai ca forta ofensiva a catalanilor si-a spus cuvantul.

Barcelona a egalat in minutul 71 prin Neymar, insa un mare merit il are Andres Iniesta, care a facut sah-mat defensiva lui Atletico printr-o pasa perpendiculara de toata frumusetea.

Pe final de meci, Barcelona a incercat sa forteze victoria, insa apararea lui Atletico a rezistat si a scos un rezultat datator de sperante pe Camp Nou.

Mansa retur este programata pe 9 aprilie, de la ora 21:45, la Madrid.

BARCELONA - ATLETICO 1-1

90+3 - Final de meci!

90+2 - Sosa vede cartonasul galben.

90 - 3 minute suplimentare.

89 - Xavi bate o lovitura libera, Luis scoate salvator din fata portii.

85 - Courtois scoate din vinclu un sut pe care scria gol trimis de Messi din lovitura libera.

80 - Diego vede cartonasul galben.

77 - Rodriguez intra in locul lui Arda Turan.

74 - Ce ocazie!!! Iniesta trage bine din marginea careului, Courtois scoate cu greu in corner!

71 - GOL BARCELONA! Neymar inscrie cu un sut din prima la coltul lung, din 12 metri, dupa o pasa venita excelent de la Iniesta.

70 - Sosa intra in locul lui Villa.

68 - Sanchez intra in locul lui Fabregas.

Info: in celalalt meci al serii, Bayern egaleaza pe terenul lui Manchester United. Scorul este 1-1.

64 - Busquets trimite un sut puternic din marginea careului, Courtois scoate excelent in corner.

63 - Iniesta cade in careu si cere penalti, jocul continua.

58 - Alba vede cartonasul galben.

56 - GOL ATLETICO! Diego Ribas inscrie cu un sut fenomenal de la 30 metri, lateral dreapta, care a trimis mingea direct in vinclu!!!

56 - Iniesta vede cartonasul galben.

52 - Juanfran vede cartonasul galben.

51 - Emotii pentru Barcelona dupa o faza fixa, insa Miranda e surprins in ofsaid.

49 - Neymar trage peste poarta din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

45+4 - Pauza!

45 - Ocazie mare pentru David Villa. Pinto intervine salvator.

45 - Patru minute suplimentare.

45 - Neymar trage putin peste poarta din marginea careului.

44 - Arda Turan vede si el cartonasul galben.

41 - Messi trimite o lovitura de cap din 11 metri, Courtois retine.

38 - Fernandez vede cartonasul galben.

36 - Bartra reia pe langa poarta cu o deviere pe spate.

34 - Neymar si Messi au fost anihilati perfect de defensiva lui Atletico pana in acest moment.

29 - Schimbare Atletico: Diego intra in locul lui Costa.

26 - Iniesta primeste excelent in careu, insa sutul sau e blocat la sacrificiu de Godin.

24 - Joc extrem de echilibrat, Atletico da o replica solida.

19 - Koke vede cartonasul galben.

16 - Costa primeste intr-o pozitie buna, dar greseste o preluare simpla.

13 - Bartra intra in locul lui Pique, accidentat.

9 - Pique se resimte dupa un duel aerian la centrul terenului.

7 - Messi bate lovitura libera in zid.

6 - Lovitura libera periculoasa pentru FC Barcelona, dupa un fault asupra lui Messi la marginea careului, pozitie centrala.

5 - Ce ocazie!!! Mingea ajunge in centrul careului la Villa dupa o degajare gresita a lui Pinto, dar varful lui Atletico trage putin pe langa!

2 - Villa trage din marginea careului, mingea se duce peste poarta.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

Barcelona: Pinto - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Busquets, Xavi, Fabregas - Iniesta, Messi, Neymar.

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis - Gabi, Tiago, Koke, Arda Turan - David Villa, Diego Costa.

Returul este programat pe 9 aprilie, de la ora 21:45.

In celalalt sfert de finala din aceasta seara se intalnesc Manchester United si Bayern Munchen.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Barcelona Atletico, #Barcelona Atletico Live, #Barcelona Atletico direct, #televizare Barcelona Atletico , #rezultate Champions League