Liga Campionilor: Barcelona se impune la Manchester City

Marti, 24 Februarie 2015, ora 23:37
8305 citiri

FC Barcelona s-a impus cu 2-1 pe terenul echipei Manchester City, in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Dupa infrangerea surprinzatoare cu Malaga din campionat, FC Barcelona a aratat o fata total diferita, iar Luis Suarez a fost in forma maxima la revenirea in Anglia.

Atacantul uruguayan a deschis scorul in minutul 16 cu un sut puternic din unghi, dupa o respingere gresita a capitanului Vincent Kompany.

Absenta lui Yaya Toure si-a spus cuvantul, iar catalanii au avut numeroase spatii pentru a patrunde spre poarta adversa.

Suarez a mai ratat o ocazie mare in minutul 26, insa patru minute mai tarziu s-a revansat si a facut 2-0 cu o reluare din fata portii.

Total depasita in prima parte, City a revenit cu un suflu nou de la vestiare si a inceput sa conteze la poarta lui Ter Stegen.

Aguero a ratat prima mare sansa de gol a "cetatenilor" in minutul 51, cand a sutat putin pe langa, si tot el a marcat pentru City in minutul 69, cu un sut imparabil din centrul careului.

City a ramas insa imediat in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Clichy, iar avantul britanicilor s-a taiat brusc. In plus, in prelungirile partidei, Messi a obtinut un penalti, insa sutul sau a fost aparat de Hart.

Returul confruntarii va avea loc pe 18 martie, la Barcelona, iar catalanii pornesc cu prima sansa la calificare.

MANCHESTER CITY - BARCELONA 1-2

90+4 - Final de meci!

90+4 - Hart apara penaltiul lui Messi, mingea revine la argentinian, acesta plonjeaza cu capul, dar reia pe langa poarta aproape goala!

90+3 - Penalti pentru Barcelona dupa un fault comis de Zaabaleta asupra lui Messi.

90 - Trei minute suplimentare.

90 - Gol anulat pentru Messi dupa un ofsaid la limita.

90 - Fernando vede cartonasul galben.

89 - Adriano vede cartonasul galben.

85 - Barcelona tine de minge in finalul meciului.

80 - Schimbare Barcelona: Pedro intra in locul lui Neymar.

78 - Schimbare City: Sagna intra in locul lui Silva.

78 - Messi suteaza din fata portii, mingea e respinsa in corner.

76 - Schimbare Barcelona: Adriano intra in locul lui Alves.

74 - Clichy vede al doilea cartonas galben si este eliminat!

71 - Schimbare Barcelona: Mathieu intra in locul lui Rakitici.

69 - GOL CITY! Aguero inscrie cu un sut puternic din centrul careului dupa o deviere superba a lui Silva!

68 - Schimbare City: Bony intra in locul lui Dzeko.

64 - Rakitici trage mult peste poarta din marginea careului.

62 - Schimbare City: Fernandinho intra in locul lui Nasri.

59 - Clichy vede cartonasul galben si va fi suspendat in retur.

58 - Demichellis trimite cu capul slab din fata portii in bratele lui Ter Stegen.

54 - Aguero ia o actiune pe cont propriu, insa trage din 20 de metri putin pe langa poarta.

48 - Dzeko trimite cu capul din opt metri dupa o centrare din partea stanga.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Dani Alves vede cartonasul galben.

44 - Actiune de contraatac a Barcelonei, Alves incearca un lob, insa mingea loveste transversala!

41 - Rakitici vede cartonasul galben.

Liga Campionilor, optimi: Juventus - Borussia Dortmund 2-1 LIVE

36 - Messi primeste excelent in fata portii, dar Hart intervine salvator!

32 - Barcelona e din nou aproape de gol, sutul lui Neymar e respins din fata portii.

30 - GOL BARCELONA! Suarez inscrie din nou din fata portii, printr-o reluare din cinci metri ce trimite mingea la coltul lung, dupa centrarea lui Alba.

26 - Ce ocazie!!! Suarez ramane singur cu portarul, insa trage slab, in Joe Hart!

25 - Rakitici reia slab cu capul, insa este surprinsa in ofsaid.

21 - Dzeko reia cu capul la un metru de bara dupa o centrare din partea stanga.

Info: Dortmund egaleaza Juventus in celalalt meci al serii.

16 - GOL BARCELONA! Suarez inscrie cu un sut din fata portii, dupa o respingere gresita a lui Kompany!

Info: In celalalt meci al serii, Juventus conduce Borussia Dortmund cu 1-0 dupa golul lui Tevez.

12 - Neymar patrunde superb in careu, ii trimite lui Messi, dar sutul argentinianului e blocat.

9 - Lovitura libera periculoasa pentru City din marginea careului, sutul lui Aguero se duce in zid.

6 - Inceput de joc echilibrat, City are posesia la mijlocul terenului.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

CITY: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Fernando, Milner, Nasri, Silva - Dzeko, Aguero

Rezerve: Caballero, Sagna, Mangala, Jesus Navas, Lampard, Fernandinho, Bony.

BARCELONA: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, J.Alba - Sergio, Rakitic, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar

Rezerve: Bravo, Adriano, Mathieu, Xavi, Rafinha, Sergi, Pedro

Arbitrul acestei partide este Felix Brych din Germania. El va fi ajutat de M. Borsch si S. Lupp.

Returul este programat pe 18 martie, de la ora 21:45, la Barcelona.

Catalanii vin dupa o infrangere surprinzatoare in campionat, cu Malaga.

Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
Justificarea la care nimeni nu se aștepta: ”Desemnarea lui Cîrstoiu, legată de tendința de a visa”
Senatorul PSD Vasile Dîncu a declarat că renunţarea la varianta unui candidat comun PSD-PNL la Primăria Capitalei şi susţinerea unui candidat propriu denotă ”mai multă flexibilitate”....
#Manchester City Barcelona, #Manchester City Barcelona LIVE, #Manchester City Barcelona direct , #rezultate Champions League