Liga Campionilor: Steaua castiga dramatic cu Ludogorets

Marti, 19 August 2014, ora 23:35
25404 citiri

Steaua a castigat meciul disputat impotriva bulgarilor de la Ludogorets Razgrad, scor 1-0, in prima mansa a play-off-ului pentru calificarea in grupele Ligii Campionilor.

A fost un meci dramatic, in care Alex Chipciu a ratat din toate pozitiile, inclusiv din penalti, insa pe final a reusit sa marcheze golul victoriei.

In incercarea de a ajunge pentru al doilea an consecutiv in grupele Ligii Campionilor, Steaua a surprins inca din start prim echipa trimisa pe teren, din care a lipsit golgheterul Claudiu Keseru.

Lipsa unui atacant veritabil a facut ca Steaua sa ajunga cu greu la poarta in primele 45 de minute, desi a avut posesia in marea majoritate a timpului.

Steaua s-a evidentiat astfel doar prin sclipirile lui Lucian Sanmartean, folosit in banda stanga de Costel Galca.

Mijlocasul ofensiv a ratat o sansa mare in minutul 20, cand a reluat slab dintr-o pozitie excelenta, dar s-a revansat cateva minute mai tarziu.

O actiune luata pe cont propriu in minutul 33 de Sanmartean a adus un penalti acordat destul de usor, insa Steaua nu a putut savura bucuria unui gol.

Chipciu a fost cel care si-a asumat responsabilitatea executarii penaltiului, insa portarul Stoyanov a ghicit coltul si a parat sutul. Un minut mai tarziu, Chipciu avea sa primeasca un cartonas galben care nu-i va permite sa evolueze in meciul retur.

Steaua a mai ratat o sansa pana la pauza, prin acelasi Chipciu, al carui sut din minutul 45 a fost din nou aparat de Stoyanov.

A fost 0-0 la pauza, dupa o prima repriza echilibrata, in care bulgarii nu i-au dat insa mari batai de cap lui Arlauskis.

Ludogorets si-a aratat pentru prima data coltii in minutul 48, cand Alexandrov a sutat in bara laterala, dar repriza a continuat cu Steaua la timona.

La fel a continuat seria ratarilor lui Chipciu, care a mai irosit doua sanse mari de gol in minutele 77 si 80.

In cele din urma, cand putini mai credeau, Chipciu s-a razbunat pentru seria neobisnuita de ratari, aducand victoria cu o reusita in minutul 88, printr-un sut la coltul lung.

Steaua a castigat astfel cu 1-0, darcalificarea in grupele Ligii Campionilor se va juca pe 27 august, de la ora 21:45, la Sofia.

STEAUA - LUDOGORETS 1-0

90+3 - Final de meci!!!

90 - Schimbare Steaua: Filip intra in locul lui Sanmartean.

90 - Ce ocazie!!! Iancu trage puternic, Stoyanov respinge in fata, dar Moti salveaza golul din fata lui Prepelita!!!

88 - GOL STEAUA!!!! Chipciu inscrie cu un sut din cinci metri la coltul lung!!!

85 - Schimbare Ludogorets: Anicet intra in locul lui Marcelinho.

84 - Ce sansa!!! Keseru suteaza puternic de la 30 de metri din lovitura libera, dar mingea se duce putin pe langa!

84 - Schimbare Steaua: Iancu intra in locul lui Popa.

83 - Ce ocazie!!! Contraatac trei contra doi, dar Keseru paseaza in calcaiul lui Chipciu!

80 - Ce ocazie!!! Chipciu intra bine in careu, nu trage si este ajuns din urma!!!

80 - Sanmartean are pozitie ideala de sut, insa prefera o pasa gresita la marginea careului.

76 - Ce sansa!!! Chipciu primeste excelent in careu, dar centreaza total imprecis!

74 - Bulgarii au inceput sa traga de timp.

70 - Keseru trage din marginea careului in bratele portarului.

68 - Arlauskis iese gresit, insa Marcelinho reia peste poarta goala!

67 - Popa centreaza slab din partea dreapta, bulgarii au posesia.

62 - Rapa salveaza ideal in fata lui Hamza la o faza pe care scria gol! Tunisianul vede galben pentru un fault dur!

62 - Varela reia cu capul din sase metri, dar e surprins in ofsaid.

60 - Latovlevici primeste bine in careu, scoate la Chipciu, dar acesta nu reuseste sa traga din 16 metri!!

57 - Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Stanciu.

53 - Sanmartean patrunde i ncareu, dar trage modest, pe langa poarta.

53 - Steaua are ocazia unui contraatac, dar Stanciu greseste o pasa simpla.

51 - Hamza reia periculos, dar Szukala intervine fabulos si acorda corner.

48 - Ce ocazie!!! Alexandrov trage din opt metri in bara laterala! Arbitrul acorda un corner inexistent.

47 - Prepelita trage de la 30 de metri, mingea e deviata si ajunge in bratele portarului.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Ludogorets: Espinho intra in locul lui Zlatinski.

45+1 - Pauza!

45 - Ce ocazie!!!! Chipciu patrunde in careu, dar sutul sau din 10 metri lateral stanga e scos in corner!!!

45 - Un minut suplimentar.

41 - Rapa salveaza o situatie periculoasa si Steaua scapa cu fata curata!

38 - Popa suteaza puternic in diagonala, mingea se duce peste poarta!

35 - Chipciu vede cartonasul galben si rateaza meciul retur!

34 - Ratare!!! Chipciu trage pe jos in coltul din dreapta portarului, dar Stoyanov apara sutul!

33 - Penalti pentru Steaua! Sanmartean patrunde fabulos in careu si obtine un penalti! Bulgarii au motive sa conteste decizia!

33 - Misidjan trage mult peste poarta de la 30 de metri.

30 - Sanmartean incearca o verticalizare, dar nu e inteles de colegi.

27 - Caixara vede cartonasul galben.

24 - Contraatac periculos al bulgarilor, insa Prepelita blocheaza salvator.

23 - Rapa se resimte dupa un duel aerian.

20 - Contraacat periculos pentru Steaua, insa Sanmartean trage modest, mult pe langa, din 14 metri.

17 - Sanmartean traverseaza terenul in dribling, paseaza la Rapa, dar acesta trimite modest.

14 - Sanmartean dribleaza superb doi adversari si este faultat.

12 - Corner pentru Steaua din partea dreapta, Szukala se inalta bine si reia, dar mingea trece pe langa.

8 - Arlauskis retine fara probleme o lovitura de cap la coltul scurt.

8 - Greseala a lui Rapa, bulgarii patrund periculos in careu, dar Varela intervine excelent si acorda corner.

6 - Bulgarii incearca un atac in partea stanga, Rapa face un tackling si deposedeaza.

4 - Prima ocazie a Stelei! Chipciu trage puternic de la 20 de metri, mingea se duce peste poarta!

3 - Un prim atac al Stelei, pasa spre Chipciu, dar de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de TVR 1, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

Steaua: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Breeveld - Popa, Stanciu, Sanmartean - Chipciu

Rezerve: Cojocaru, Filip, Tosca, Parvulescu, Valceanu, Iancu, Keseru

Ludogorets: Stoyanov - Caicara, Terziev, Moti, Minev - Dyakov, Zlatinski - Aleksandrov, Marcelinho, Misidjan - Hamza

Rezerve: Cvorovici, Aleksandrov, Espinho, Abel, Abalo, Bezjak, Quixada

Meciul se disputa pe National Arena, in fata a aproximativ 40 de mii de spectatori.

Returul este programat pe 27 august, de la ora 21:45, la Sofia.

Ludogorets este campioana Bulgariei si nu a evoluat niciodata in grupele Ligii Campionilor.

Din lotul bulgarilor face parte si fostul fundas dinamovist Cosmin Moti.

Steaua nu va putea conta in aceasta partida pe Cristi Tanase, care a suferit o accidentare la inghinali.

Trei jucatori din lotul Stelei vor fi suspendati in meciul retur daca vor incasa un cartonas galben: Iasmin Latovlevici, Lucian Filip si Alexandru Chipciu.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Steaua ludogorets, #Steaua Ludogorets Live, #Steaua Ludogorets direct, #live Steaua Ludogorets, #televizare Steaua Ludogorets , #rezultate Champions League