Manchester United invinge Schalke si face primul pas spre finala Ligii Campionilor

Marti, 26 Aprilie 2011, ora 23:32
4100 citiri

Manchester United a castigat, cu 2-0, prima mansa a semifinalei cu Schalke 04 si are prima sansa la calificarea in ultimul act al competitiei.

Gruparea din Gelsenkirchen a fost departe de forma aratata in dubla mansa cu Inter Milano si a capotat fara drept de apel in fata echipei pregatite de Sir Alex Ferguson.

"Diavolii" au dominat clar prima repriza a intalnirii disputata pe taram german, ratand trei mari ocazii prin Hernandez, de doua ori, si Fabio.

Dupa un start linistit in partea a doua, englezii s-au dezlantuit si au inscris de doua ori in doar trei minute, transand practic soarta calificarii.

Atacantul Wayne Rooney a pasat decisiv la primul gol al oaspetilor, inscris in minutul 67, pasandu-i decisiv veteranului Ryan Giggs, care l-a invins pe Neuer cu un sut plasat.

Trei minute mai tarziu, Hernandez l-a gasit excelent pe Rooney in careu, iar varful lui United a punctat pentru 2-0 cu un sut de la 12 metri.

Cea de-a doua reusita a englezilor a inchis practic jocul, ultimele 20 de minute scurgandu-se fara vreo ocazie importanta la cele doua porti.

Mansa secunda este programata in data de 4 mai, pe stadionul Old Trafford din Manchester.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Schalke 04 - Manchester United din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.

LIVE Text:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Final de meci! Manchester United se impune cu 2-0!

Min.90 - Meciul va fi prelungit cu trei minute.

Min.86 - Jocul s-a calmat. Englezii nu mai ataca la fel de mult, fiind multumiti de rezultat. Schalke a contat in prea putine momente.

Min.83 - Ultima schimbare si pentru englezi: Rooney este inlocuit de Nani.

Min.82 - Ultima schimbare la gazde: Draxler intra in locul lui Jurado.

Min.80 - Escudero suteaza puternic de la distanta, dar Van der Sar retine.

Min.74 - Dubla schimbare la Manchester: Scholes intra in locul lui Park, Anderson il inlocuieste pe Hernandez.

Min.73 - O noua schimbare la Schalke: Escudero intra in locul lui Sarpei.

Min.70 - Inca un gol pentru englezi! Rooney primeste in careu de la Hernandez si inscrie cu un sut de la 12 metri!

Min.67 - Gooool Manchester United! Rooney il gaseste excelent in careu pe Giggs, iar veteranul "diavolilor" inscrie cu un sut pe sub Neuer!

Min.59 - Cartonas galben pentru Fabio.

Min.53 - Prima schimbare la gazde: Kluge intra in locul lui Baumjohann.

Min.51 - Jurado suteaza pe langa poarta englezilor.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.43 - Rooney centreaza pentru Valencia, dar fundasii gazdelor resping in corner.

Min.37 - Ocazie mare si in contul lui Fabio, care suteaza putin peste poarta lui Neuer.

Min.32 - Metzelder primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.26 - Portarul nemtilor intervine excelent si respinge lovitura de cap a lui Giggs din sase metri.

Min.25 - Hernandez rateaza din nou deschiderea scorului, sutul sau trecand milimetric pe langa poarta lui Neuer.

Min.20 - Hernandez trece usor de Metzelder si suteaza, dar balonul trece putin pe langa poarta.

Min.17 - Ferdinand respinge fara probleme o centrare a gazdelor.

Min.13 - Ocazie mare pentru oaspeti! Park ii paseaza excelent lui Hernandez, dar sutul acestuia, din numai cativa metri, este blocat de Neuer.

Min.10 - Nemtii au echilibrat partida dupa un inceput dominat de elevii lui Sir Alex Ferguson.

Min.6 - Incearca si Edu un sut, dar Vad der Sar este la post.

Min.3 - Rooney suteaza din coltul careului, dar Neuer este atent si retine.

Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnul Champions League.

INFO - Cele doua formatii patrund pe teren.

Schalke 04: Neuer - Sarpei, Metzelder, Matip, Uchida - Papadopoulos, Jurado, Farfan - Raul, Edu, Baumjohann;

Manchester United: Van der Sar - Evra, Vidici, Ferdinand, Fabio - Park, Carrick, Giggs, Valencia - Hernandez, Rooney;

Arbitru: Carlos Velasco Carballo;

Asistenti: Roberto Alfonso Fernandez, Jesus Calvo Guadamuro;

Arbitri aditionali: Carlos Clos Gomez, Antonio Rubinos Perez;

Arbitru de rezerva: David Fernandez Borbalan.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Rezultate Liga Campionilor, #semifinale Liga Campionilor, #Manchester Schalke Liga Campionilor , #rezultate Champions League